Loďař prosazuje Havlovu lavičku na Vltavě, památkáři nechtějí přístaviště

  18:44aktualizováno  18:44
Na Alšově nábřeží v Praze by mohlo být nové turistické lákadlo. Památkáři magistrátu schválili umístění lavičky Václava Havla na ponton plovoucí na Vltavě. Národní památkový ústav je však proti. Obává se, že by vzniklo jen další přístaviště. Autor projektu Štěpán Rusňák obavy památkářů odmítá.

Alšovo nábřeží. Místo, kde by mohlo vzniknout molo s lavičkou Václava Havla, je na fotografii uprostřed. (29. 5. 2019) | foto: Roman Šafhauser, MF DNES

Mezi lodí Marina u Mánesova Mostu a přístavem Pražských Benátek u Karlova mostu je nyní prázdný prostor, ale to by se do konce roku mohlo změnit.

Návrh Štěpána Rusňáka, který u restaurace Marina organizuje soukromé projížďky na lodích, počítá u snížené části Alšova nábřeží s umístěním plovoucí lavičky Václava Havla. Projekt už má kritiky, podle kterých vznikne jen nové přístaviště.

„Plovoucí lavička Václava Havla není žádným novým soukromým přístavištěm ani pražskou atrakcí. Bereme to jako obohacení veřejného prostoru a pražských nábřeží. Zároveň respektuje památkovou ochranu historického centra i unikátnost řeky Vltavy,“ řekl ke svému návrhu ředitel společnosti Presidential Cruises Štěpán Rusňák.

Ponton s lavičkou by měl být od nábřežní zdi vzdálený asi tři metry. Přístup na molo by byl možný nejen z Vltavy, ale i z nábřeží. Z toho by musela zmizet část zábradlí.

Podoba pamětní lavičky vychází z konceptu laviček architekta Bořka Šípka. Ty jsou rozmístěny po celém světě a jedna se nachází i na Maltézském náměstí na Malé Straně. Jsou to dvě židle s lípou prorůstající kruhovým stolkem.

Jaký by mělo dílo na vodě dopad na památkovou rezervaci, se ale odborníci neshodli.

K návrhu se zamítavě vyjádřili památkáři z Národního památkového ústavu (NPÚ), kteří se bojí nejen narušení panoramatu, ale i toho, že by se z mola stalo další přístaviště.

„Především nám záleží na panoramatické hodnotě nábřežní zdi. V tomto případě navíc nejde tolik o umělecké dílo, jako o přístaviště. Chceme dělat vše proto, abychom nedovolili, aby se z těchto míst staly další turistické atrakce,“ vyjádřil se ředitel pražského pracoviště NBÜ Ondřej Šefců.

Stanovisko NPÚ v podobných případech slouží magistrátu při schvalování projektů jako doporučení, ale magistrátní památkáři zaujali k lavičce kladný postoj. Jen uvedli podmínku, že plánované srdce zabudované v pontonu nesmí být osvětlené, jak bylo původně plánováno.

„Ponton s výtvarným dílem se bude uplatňovat ve staroměstské části vltavského panoramatu, ne však natolik rušivě, aby o jeho umístění mohl odbor památkové péče magistrátu rozhodnout jako o nepřípustném,“ píše magistrát v rozhodnutí, které má redakce iDNES.cz k dispozici.

Jen výstup a nástup

Památkáři z magistrátního Odboru památkové péče své rozhodnutí obhajují také tím, že s umístěním lavičky souhlasil Institut plánování a rozvoje či Povodí Vltavy.

Právě schválení projektu povodím je podmíněno tím, aby ponton nebyl určený k dlouhodobému stání plavidla, ale pouze pro obsluhu při nástupu a výstupu lidí. Zároveň by mělo být zajištěno odklizení pontonu v případě záplav do ochranného přístaviště.

Podle autora nápadu Štěpána Rusňáka bude v provozním řádu také uvedeno, že u pontonu mohou přistát jen pramice, šlapadla a elektrolodě.

„Lodní doprava se řídí pravidly, která jsou adekvátní pravidlům silničního provozu. Každý vůdce plavidla musí dodržovat a respektovat plavební znaky a tabulky, které si provozovatel plovoucího zařízení přesně nadefinoval,“ dodal k plánovanému provoznímu řádu Rusňák, jehož luxusní plavidla elektrický pohon mají.

Provozní řád bude také limitovat kapacitu, takzvanou obsaditelnost pontonu.

Magistrát další přístav nechce

Ponton s lavičkou a se schodištěm umístěným v nábřežní zdi by měl být hotový na připomínkové akce k výročí 17. listopadu.

Dvaadvacátá lavička Václava Havla na světě stojí nově v Olomouci na nádvoří...

Dvaadvacátá lavička Václava Havla na světě stojí nově v Olomouci na nádvoří...

Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 9, která umístění pamětních laviček věnovaných Václavu Havlovi schvaluje, o projektu ví, ale konečné rozhodnutí si nechává až na chvíli, kdy bude mít Štěpán Rusňák všechna povolení.

Zatím není jasné, zda se je podaří sehnat. Rusňák musí s městem vyjednat nájemní smlouvu, ale vedení magistrátu není nápadu zcela nakloněno.

„Podle dokumentace se sice se stálým kotvením nepočítá, nicméně o lodním provozu nerozhoduje město Praha, nýbrž Povodí Vltavy. Jakmile bychom tedy jednou umožnili zřízení mola, nebudeme mít už dále vliv na to, jak se bude skutečně využívat. Praha jako vlastník pozemku nábřeží tedy s projektem nesouhlasí,“ dodala radní pro kulturu a turistický ruch Hana Třeštíková (Praha sobě).

Místo, kde by chtěl Štěpán Rusňák umístit Lavičku Václava Havla

Místo, kde by chtěl Štěpán Rusňák umístit Lavičku Václava Havla

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

V roce 2015 byla Lavička Václava Havla umístěna na Malé Straně.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Amatérské video zachytilo chování učitele Základní školy pro žáky se...

Česká školní inspekce (ČŠI) uzavřela vyšetřování incidentu ze Základní školy na pražském Zlíchově. Žáci na dvou videích...

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Další z rubriky

Na pražské Císařské louce hořela dřevěná budova, zranění nejsou

Na Císařské louce hoří dřevěná budova.

Na pražské Císařské louce na ostrově uprostřed Vltavy kolem třinácté hodiny vzplanul dřevěný objekt, údajně garáže....

VIDEO: Ve výkopu prasklo potrubí, gejzír vody sahal do čtvrtého patra

Z žižkovského vodovodu tryskala voda až do výšky 4. patra (19. července 2019)

Několikametrový gejzír vody několik minut stříkal z potrubí v ulici na Žižkově. Na dodávku vody by havárie neměla mít...

Ondřej Kobza má byt na střeše Lucerny. Je to veřejný průchoďáček, říká

Multifunkční místnost slouží pro odpočinek, kulturní akce i jako pracovna. Na...

Kavárník a organizátor městských projektů Ondřej Kobza hledá zapomenutá či neobjevená místa a prostory, oživuje je a...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz