Vizualizace nových veřejných toalet na Petříně. (3. září 2019) | foto: Magistrát hlavního města Prahy

Praha zarazila stavbu toalet na Petříně, ustoupila kritice lidí z okolí

  • 5
Praha nebude pokračovat ve stavbě zázemí s toaletami ve Velké strahovské zahradě na Petříně. V reakci na kritiku místních obyvatel radní dopoledne změnili říjnové usnesení, kterým projekt v upravené podobě odsouhlasili. Magistrát také připraví koncepci rozvoje petřínských parků a zahrad.

Projekt zázemí a toalet na Petříně magistrát připravoval několik let, stavět se mělo na místě dřevěných stavení, která město nechalo zbourat v roce 2015. 

Fotogalerie

Magistrátní oddělení péče o zeleň již má stavební povolení, vysoutěžilo dodavatele a práce začaly. Po pokračující kritice ze strany místních obyvatel však radní změnili názor a dříve opakovaně schválený projekt ukončili. 

Magistrát nyní musí odstoupit od již uzavřené smlouvy se stavební firmou.

V plánu byly také úpravy Lobkovické zahrady, i tento projekt je pozastaven a jeho případná podoba má vyplynout z plánované koncepční studie, kterou má připravit městský Institut plánování a rozvoje (IPR).

Do přípravy koncepční studie, která stanoví cílovou podobu petřínských zahrad, IPR podle schváleného dokumentu zapojí místní obyvatele prostřednictvím tzv. participativního plánování. 

Příprava bude zahrnovat zpracování dílčích analýz pro různé oblasti, jako je památková ochrana či ochrana přírody. Studie se bude zabývat parky a zahradami Růžový sad, U rozhledny, Nebozízek, Seminářská zahrada, Lobkovická zahrada, Velká strahovská zahrada a zahrada Kinských.

Proti projektům na Petříně vznikly dva spolky a několik petic. Podle místních je Petřín jedno z mála míst v centru města, které ještě zcela nezahltil turistický ruch a kde stále mohou relaxovat. Stavba nad Vlašskou ulicí by podle kritiků také narušila výhled a cenný přírodní biotop Petřína. Projekt v posledních měsících vyvolal intenzivní diskuse na zastupitelstvech magistrátu i Prahy 1.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.