Slavní politici, herci nebo zpěváci plní pražské ulice beze jmen

  18:32aktualizováno  18:32
Nejprestižnější pražská prostranství už roky nesou jména velikánů české historie - Karlovo náměstí, Jungmannova ulice, Masarykovo nábřeží nebo Palackého most. V tomto ohledu to mají výrazně složitější osobnosti nedávné historie, neboť pro ně se dnes vhodná a reprezentativní místa už hledají o poznání obtížněji.

V polovině září bude oficiálně pojmenován prostor v Dejvicích po spisovateli Petru Šabachovi. (30.8.2018) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Možností, jak to zařídit, je hned několik, například stávající ulici přejmenovat. Podobnou praxi v minulosti využívaly zejména vládnoucí totality, kvůli nimž měla Praha na čas Heydrichovo nábřeží i Leninovu ulici.

Dnes už k přejmenovávání ulic téměř nedochází. Jednak jsou změny pro veřejnost matoucí a především pak si kvůli tomu musí místní obyvatelé složitě měnit své doklady, což nesou velmi nelibě.

Několik výjimek z nedávné historie přesto najdeme, adresu trvalého bydliště si však kvůli tomu měnilo minimum lidí. V roce 2000 například vzniklo z části ulice U Radnice náměstí Franze Kafky poblíž Staroměstského náměstí. Své jméno dostalo díky tomu, že se slavný spisovatel v přilehlém domě narodil.

K přejmenování části komunikace tentokrát po zahraniční osobnosti došlo také v roce 2011 v Bubenči, kdy se úsek ulice dr. Zikmunda Wintra u rezidence velvyslance Spojených států změnil na ulici Ronalda Reagana. Odhalení se uskutečnilo při příležitosti stého výročí narození tohoto amerického prezidenta.

Další variantou, jak si důstojně připomenout významné osoby minulosti, je pojmenovat po nich dosud bezejmenná místa v jinak zastavěných částech Prahy. Tímto způsobem se změnila piazzetta Národního divadla na náměstí Václava Havla.

Slavnostní akt se konal na podzim roku 2016 v den nedožitých osmdesátých narozenin prvního českého prezidenta. Stejně tak letos v květnu odsouhlasila rada města nazvat prostranství za hotelem InterContinental u Pařížské ulice po režisérovi Miloši Formanovi, který zemřel letos v dubnu.

Na návrh radnice Prahy 6 bylo schváleno i pojmenování prostoru mezi ulicemi Wuchterlova a Kafkova v Dejvicích po spisovateli a místním zastupiteli Petru Šabachovi, který byl mimo jiné autorem předlohy k úspěšnému filmu Pelíšky.

„Předpokládáme, že 16. září v den prvního výročí úmrtí Petra Šabacha instalujeme na místě cedule,“ informuje místostarosta Prahy 6 Jan Lacina (STAN).

Ulice osobností v nové zástavbě

V současnosti vůbec nejčastěji jsou pojmenovávány ulice po významných osobách v nově budovaných čtvrtích často na okraji metropole. Po dostavbě rodinných a bytových domů v Letňanech vzniklo v roce 2016 deset ulic pojmenovaných po českých válečných letcích RAF bojujících za druhé světové války. Další z nich, František Fajtl, má svoji ulici v Ruzyni už od roku 2007 a generál František Peřina teprve od letošního jara zase v Řepích.

Hlavní město nechalo v poslední době nazvat některé nové ulice i po umělcích. Populární herci nedávné doby dostali mezi lety 2003 a 2004 ulice v Satalicích. Dnes zde najdeme třeba Sovákovu, Hrušínského, Menšíkovu, Horníčkovu, Dany Medřické, ale i ulice Vlasty Buriana, Nového nebo Rážovu.

V Uhříněvsi stojí od roku 2008 komunikace věnovaná zpěvačce a skladatelce Zuzaně Navarové i klavíristům Rudolfu Firkušnému a Františku Rauchovi nebo skladateli a pedagogovi Václavu Trojanovi. Už o rok dříve zde vznikla ulice věnovaná tragicky zesnulému zpěvákovi Karlu Zichovi.

Od roku 2000 nese rozlehlé prostranství v Hlubočepích oficiálně název Trnkovo náměstí po předním českém výtvarníkovi, o tři roky později se na počest grafikovi Cyrilu Boudovi otevřela ulice v Lipencích. Už deset let existují i komunikace Jurkovičova a Loosova po známých architektech.

Město nezapomnělo ani na sportovce. V Břevnově stojí už šestnáct let Zátopkova ulice pojmenovaná po slavném atletovi a od roku 2008 je ve Vysočanech i ulice Hany Maškové, krasobruslařky a mistryně Evropy z roku 1968. Kromě toho se v Dejvicích od roku 2007 nachází Hanzelkova ulice nazvaná po populárním cestovateli, který tvořil dvojici s Miroslavem Zikmundem.

  • Nejčtenější

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Praha odložila na žádost Gottovy rodiny úklid svíček na Bertramce

Svíce a další předměty, které lidé nosí před vilu zesnulého zpěváka Karla Gotta na Bertramce, se zatím odklízet...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Odstřelovači prostřelili nádobu hrozící výbuchem, pomohli tak hasičům

Doslova třaskavý problém řešili ve čtvrtek středočeští hasiči. V Jevanech zasahovali u tlakové nádoby s acetylenem,...

Dálnice D4 u Prahy je po noční uzavírce průjezdná, práce měly zpoždění

Dálnice D4 nedaleko Řitky u Prahy byla v sobotu večer uzavřena kvůli demolici mostu, přes který auta kvůli havarijnímu...

Lehla si v Černošicích na koleje. Vlak už nedobrzdil, provoz byl zastaven

V Černošicích u Prahy přejel v sobotu vlak ženu, která si lehla do kolejiště. Nehodu nepřežila, šlo pravděpodobně o...

Radnice za stržení plachty kolem Koněva rozdala pokutu a dvě napomenutí

Za poškození plachty, která zakrývala sochu sovětského maršála Ivana Koněva v Praze 6, potrestala radnice této městské...

Najdete na iDNES.cz