Slavní politici, herci nebo zpěváci plní pražské ulice beze jmen

  18:32aktualizováno  18:32
Nejprestižnější pražská prostranství už roky nesou jména velikánů české historie - Karlovo náměstí, Jungmannova ulice, Masarykovo nábřeží nebo Palackého most. V tomto ohledu to mají výrazně složitější osobnosti nedávné historie, neboť pro ně se dnes vhodná a reprezentativní místa už hledají o poznání obtížněji.

V polovině září bude oficiálně pojmenován prostor v Dejvicích po spisovateli Petru Šabachovi. (30.8.2018) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Možností, jak to zařídit, je hned několik, například stávající ulici přejmenovat. Podobnou praxi v minulosti využívaly zejména vládnoucí totality, kvůli nimž měla Praha na čas Heydrichovo nábřeží i Leninovu ulici.

Dnes už k přejmenovávání ulic téměř nedochází. Jednak jsou změny pro veřejnost matoucí a především pak si kvůli tomu musí místní obyvatelé složitě měnit své doklady, což nesou velmi nelibě.

Několik výjimek z nedávné historie přesto najdeme, adresu trvalého bydliště si však kvůli tomu měnilo minimum lidí. V roce 2000 například vzniklo z části ulice U Radnice náměstí Franze Kafky poblíž Staroměstského náměstí. Své jméno dostalo díky tomu, že se slavný spisovatel v přilehlém domě narodil.

K přejmenování části komunikace tentokrát po zahraniční osobnosti došlo také v roce 2011 v Bubenči, kdy se úsek ulice dr. Zikmunda Wintra u rezidence velvyslance Spojených států změnil na ulici Ronalda Reagana. Odhalení se uskutečnilo při příležitosti stého výročí narození tohoto amerického prezidenta.

Další variantou, jak si důstojně připomenout významné osoby minulosti, je pojmenovat po nich dosud bezejmenná místa v jinak zastavěných částech Prahy. Tímto způsobem se změnila piazzetta Národního divadla na náměstí Václava Havla.

Slavnostní akt se konal na podzim roku 2016 v den nedožitých osmdesátých narozenin prvního českého prezidenta. Stejně tak letos v květnu odsouhlasila rada města nazvat prostranství za hotelem InterContinental u Pařížské ulice po režisérovi Miloši Formanovi, který zemřel letos v dubnu.

Na návrh radnice Prahy 6 bylo schváleno i pojmenování prostoru mezi ulicemi Wuchterlova a Kafkova v Dejvicích po spisovateli a místním zastupiteli Petru Šabachovi, který byl mimo jiné autorem předlohy k úspěšnému filmu Pelíšky.

„Předpokládáme, že 16. září v den prvního výročí úmrtí Petra Šabacha instalujeme na místě cedule,“ informuje místostarosta Prahy 6 Jan Lacina (STAN).

Ulice osobností v nové zástavbě

V současnosti vůbec nejčastěji jsou pojmenovávány ulice po významných osobách v nově budovaných čtvrtích často na okraji metropole. Po dostavbě rodinných a bytových domů v Letňanech vzniklo v roce 2016 deset ulic pojmenovaných po českých válečných letcích RAF bojujících za druhé světové války. Další z nich, František Fajtl, má svoji ulici v Ruzyni už od roku 2007 a generál František Peřina teprve od letošního jara zase v Řepích.

Hlavní město nechalo v poslední době nazvat některé nové ulice i po umělcích. Populární herci nedávné doby dostali mezi lety 2003 a 2004 ulice v Satalicích. Dnes zde najdeme třeba Sovákovu, Hrušínského, Menšíkovu, Horníčkovu, Dany Medřické, ale i ulice Vlasty Buriana, Nového nebo Rážovu.

V Uhříněvsi stojí od roku 2008 komunikace věnovaná zpěvačce a skladatelce Zuzaně Navarové i klavíristům Rudolfu Firkušnému a Františku Rauchovi nebo skladateli a pedagogovi Václavu Trojanovi. Už o rok dříve zde vznikla ulice věnovaná tragicky zesnulému zpěvákovi Karlu Zichovi.

Od roku 2000 nese rozlehlé prostranství v Hlubočepích oficiálně název Trnkovo náměstí po předním českém výtvarníkovi, o tři roky později se na počest grafikovi Cyrilu Boudovi otevřela ulice v Lipencích. Už deset let existují i komunikace Jurkovičova a Loosova po známých architektech.

Město nezapomnělo ani na sportovce. V Břevnově stojí už šestnáct let Zátopkova ulice pojmenovaná po slavném atletovi a od roku 2008 je ve Vysočanech i ulice Hany Maškové, krasobruslařky a mistryně Evropy z roku 1968. Kromě toho se v Dejvicích od roku 2007 nachází Hanzelkova ulice nazvaná po populárním cestovateli, který tvořil dvojici s Miroslavem Zikmundem.

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Ze smrti čerpadlářky policie podezírá dva muže, viní je z loupeže a vraždy

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Středočeští kriminalisté sdělili podrobnosti k případu zavražděné čerpadlářky u Nelahozevsi. Potvrdili, že benzinku...

Do léta a sbohem. Brankář Čech ukončí profesionální kariéru

Český brankář ve službách Arsenalu Petr Čech děkuje fanouškům za podporu v...

Ještě pět měsíců a z Petra Čecha se stane bývalý profesionální fotbalista. V sedmatřiceti letech. "Po sezoně končím,"...

V centru Prahy se pokusil upálit další muž, policie zasáhla včas

Místo, kde se pokusil 19.1. upálit další muž.

Podle informací na policejním twitteru před čtvrtou hodinou odpolední oznámil na tísňovou linku sedmačtyřicetiletý muž,...

Další z rubriky

Hejtmanka Jermanová chce zlepšit život v kraji, investovat hodlá do silnic

Hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (15. 1. 2019)

První polovina mandátu byla pro středočeskou hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou plná změn. Po zvolení do čela...

Anonym opět nahlásil bombu na VŠE v Praze 3, policie budovu evakuovala

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Policisté dopoledne opět evakuovali budovu Vysoké školy ekonomické na pražském Žižkově kvůli nahlášené bombě. Budovu...

Nenalévat opilým, upravit zavírací dobu. Noční Prahu má ztišit nový tým

Noční starosta Jan Štern (21.1.2019)

Rada hlavního města rozhodla o složení komise pro nočního starostu. Tím se stane Jan Štern, který například provozuje...

Najdete na iDNES.cz