Ředitelem Nemocnice Na Homolce se stal šéf kladenského špitálu Polouček

  11:57aktualizováno  11:57
Novým ředitelem pražské Nemocnice Na Homolce byl jmenován Petr Polouček, který dosud vede kladenskou nemocnici. Do funkce nastoupí 15. listopadu. Výběrová komise Poloučka doporučila ze sedmnácti kandidátů.

Ředitel kladenské nemocnice Petr Polouček | foto: Yan Renelt, MAFRA

Bývalý ředitel Ivan Oliva rezignoval letos v červenci kvůli výsledkům ministerské kontroly. Ministr Adam Vojtěch (ANO) očekává, že se nový ředitel Polouček zaměří na hospodaření nemocnice a veřejné zakázky.

„Vzhledem k výsledkům poslední ministerské kontroly v nemocnici očekávám, že mezi jeho hlavní priority bude patřit zejména nastavení transparentního hospodaření, zákonných pravidel pro zadávání veřejných zakázek a analýza dodavatelských vztahů,“ uvedl ministr.

Nemocnice, která se potýká s řadou problémů, potřebuje podle ministra zkušeného manažera. Hospodaření nemocnice řešily kromě kontrolních orgánů také soudy. Jejího bývalého ředitele Vladimíra Dbalého koncem září poslal soud na devět let do vězení a uložil mu trest propadnutí majetku, trest je zatím nepravomocný. Uznal ho vinným z přijímání úplatků a ze zmanipulování dvou zakázek v roce 2009. Škoda, kterou nemocnici způsobil, měla být 63 milionů korun.

Podle dříve zveřejněného auditu utratila Homolka nehospodárně 3,4 miliardy korun. Kromě toho téměř 354 milionů korun vydala neoprávněně. Po odchodu Dbalého byl pověřen řízením Homolky Oliva jako krizový manažer. Měl ukončit kritizované nákupy přes dceřiné společnosti, které nemocnici umožňovaly vyhýbat se zadávání veřejných zakázek a snížit její dluhy na úvěrech a pokutách od finančního úřadu. 

Podle něj při jeho nástupu dlužila asi 250 milionů korun. Loni skončila v zisku 16,9 milionu korun, zaplatila i 23,1 milionu korun za splátky pokut. Podle kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu ale nemocnice v nákupech léků chybovala i v letech 2014 až 2016.

Ministr Olivu kritizoval, že postupuje příliš pomalu a poslal do nemocnice další kontrolu. V lednu snížil managementu odměny na polovinu a pohrozil personálními změnami. Oliva nakonec v červenci sám rezignoval.

Polouček dosud působil jako ředitel Oblastní nemocnice Kladno a předtím jako náměstek ředitele Oblastní nemocnice Příbram. Vystudoval 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, specializoval se na hrudní chirurgii.

Kdo Poloučka v čele kladenské nemocnice nahradí, zatím není známo. „To je předčasná otázka. Je vypsáno výběrové řízení,“ napsal ČTK v SMS zprávě krajský radní pro zdravotnictví Robert Bezděk (ANO). Mluvčí kladenské nemocnice Hana Senohrábková ČTK řekla, že zatím k této věci nemá žádné informace.

Média už v polovině září spekulovala o tom, že do čela Nemocnice Na Homolce nastoupí právě Polouček. Ministr odmítl, že by byl vítěz vybrán dopředu. Podle ministerstva posuzovala kvalifikaci kandidátů komise složená z 21 odborníků včetně předsedy České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Štěpána Svačiny nebo děkana 1. lékařské fakulty UK Aleksiho Šeda.

„Jsem přesvědčen, že takové složení komise je cesta k objektivnímu hodnocení kandidátů a k výběru kvalifikovaného nezávislého ředitele, který bude schopen očistit pracoviště od nepřijatelných ekonomických ‚praktik‘ a bude dále kultivovat jeho špičkový medicínský potenciál a reputaci,“ uvedl Šedo. Jmenování Poloučka potvrdilo 19 z 21 členů komise.

Autoři: ,

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Amatérské video zachytilo chování učitele Základní školy pro žáky se...

Česká školní inspekce (ČŠI) uzavřela vyšetřování incidentu ze Základní školy na pražském Zlíchově. Žáci na dvou videích...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Další z rubriky

Policie porušila práva matky ztraceného Honzíka, když ji nepustila ke spisu

Honzík Nejedlý na archivním záběru z listopadu 1997

Policie chybovala, když neumožnila matce zmizelého chlapce Jana Nejedlého nahlížet do pátracího spisu. Potvrdil to...

Před střetem s tramvají varují chodce v Praze nově i siluety na tratích

Varovnou tramvaj v kampani Neskákej mi pod kola doplnily i nastříkané siluety...

Lidské siluety na tramvajových kolejích v Praze varují chodce před neuváženým vstupem do trati. Dopravní podnik nechal...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz