Zastupitelé pražských Řeporyjí odsouhlasili stavbu pietního místa vlasovcům

  • 960
Zastupitelé pražských Řeporyjí jednohlasně schválili výstavbu pietního místa věnovaného členům Ruské osvobozenecké armády, takzvaným vlasovcům. Jeho stavbu prosazuje starosta městské části Pavel Novotný z ODS. Zastupitelé tak rozhodli zhruba po hodině a půl. Podle starosty bude muset být místo chráněno kamerovým systémem a také antigraffiti nátěrem.

„Městská část Praha 5 jim (vlasovcům) podle mě pomník dluží,“ řekl v úvodu zasedání zastupitelstva pražské městské části Řeporyje Pavel Novotný. Dodal, že nestačí, aby vlasovci v Praze měli jen neoznačené masové hroby. „S vlasovci nebyly žádné konflikty, na rozdíl od rudoarmějců,“ řekl Novotný.

Zasedání pokračovalo vyjádřeními občanů jak z Řeporyjí, tak z jiných pražských částí, které toto téma zajímá.

Vystoupili zastupitel Prahy 11 za SPD Robert Vašíček nebo proruský aktivista Žarko Jovanovič, kteří Novotného záměr kritizovali. „Musí zaznít A i B. Nejednalo se o srdceryvnou pomoc, byl to kalkul, kdy se chtěli (vlasovci) zachránit,“ řekl například Vašíček.

Stavbu pomníku zpochybnili i další lidé, kteří v Řeporyjích žijí. Padl také návrh na vypsání referenda, což ale Novotný odmítl. Několik místních zmínilo vzpomínky svých rodičů či prarodičů. Shodli se, že o vlasovcích mluvili jedině v dobrém.

Na jednání promluvil také historik a poslanec Pavel Žáček (ODS), který za Novotným přišel s návrhem na zbudování pomníku. Podle něj právě v Řeporyjích bylo rozhodnuto, že jedna z divizí Ruské osvobozené armády pomůže českým povstalcům proti Němcům. Žáček byl během debaty několikrát vyzván, aby upřesnil historické události, o kterých se mluvilo.

„Chceme uctít život obyčejných vojáků, nechceme uctívat generála Vlasova nebo Buňačenka,“ uvedl místostarosta Řeporyjí David Roznětinský (Zelení). K podobě pomníku by se měla uskutečnit širší debata, doplnil.

V následném hlasování se po zhruba hodině a půl všichni zastupitelé vyjádřili pro vybudování pietního místa, které tak vznikne k 75. výročí konce druhé světové války.

Na svůj výkon v ruské TV jsem upřímně hrdý, řekl starosta Pavel Novotný

Podoba pomníku bude podle Novotného dále řešena, pravděpodobně by se na něm neměl objevit termín vlasovci. I podle místních je kontroverzní. Řeporyjští navrhovali pomník doplnit vysvětlující tabulkou. Na ní má být uvedeno, jak vojáci Ruské osvobozenecké armády pomohli Čechům v boji proti nacistům, ale i jejich další nechvalné činy.

Zasedání zastupitelstva začalo ve 20 hodin. Původně se mělo sejít až 16. prosince, termín však Novotný změnil. Oficiálně ze zdravotních důvodů, ČTK ale s nadsázkou také řekl, že změnu udělal na poslední chvíli proto, aby zmátl Sověty.

Zájem ruských médií

O Řeporyje se začala výrazně zajímat ruská média poté, co Novotný o plánu na vybudování pomníku vlasovcům napsal před necelými třemi týdny na Twitteru. Takzvaní vlasovci byli občané Sovětského svazu, kteří se v německém zajetí nechali naverbovat do Ruské osvobozenecké armády a s Němci pak od začátku roku 1945 bojovali proti Sovětům. Na konci války však pomohli před příchodem Rudé armády osvobodit Prahu, zemřelo jich při tom zhruba 300.

Proto by si podle Novotného vlasovci v Praze pomník zasloužili, na rozdíl od maršála Koněva, který má sochu na náměstí Interbrigády. „Jeho armáda totiž neosvobodila Prahu. Tu osvobodili vlasovci,“ řekl Novotný v Rozstřelu na iDNES.cz.

Novotný napsal dopis Putinovi, o pomníku s Ruskem diskutovat nehodlá

Proti záměru výstavby pomníku vlasovcům se ohradilo ruské velvyslanectví v Praze, podle kterého by byl porušením mezinárodních závazků České republiky vyplývajících z úmluvy o nepromlčitelnosti válečných zločinů. Novotný následně na ruské velvyslanectví přivezl na multikáře dopis adresovaný ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, ve kterém uvedl, že o svém záměru nebude s Ruskem diskutovat. 

Vedení pražského magistrátu se v kauze pomníku podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) angažovat nebude. „Je to plán městské části, my ctíme samosprávu městských částí a do jejich věcí nezasahujeme. Z mého pohledu by se měl prioritně vyřešit neoznačený masový hrob vlasovcům v Jinonicích,“ řekl Hřib.

5. května 2014

, ,