„Vápenná omítka, která je velmi citlivá na jakékoliv poškození, by se mohla svíčkami a voskem velmi poškodit. Už loni jsme proto spodní část fasády zakryli nehořlavým sádrokartonem, který je růžový,“ popsala protipožární opatření Iva Chaloupková, mluvčí České advokátní komory (ČAK), která v budově sídlí.
Podle některých komentářů současné zabezpečení fasády paláce působí nevzhledně. Stejným způsobem však byly zdi paláce chráněny i v minulých letech.
„Nikomu to vůbec nevadilo. Letos to možná vzbudilo emoce, protože tam ještě nejsou ty spousty květin a svíček,“ řekla Chaloupková a dodala, že Kaňkův palác je kulturní památka a ČAK se o něj snaží pečovat.
Chaloupková zmínila, že nehořlavý sádrokarton se na ochranu dlažby a omítky používal, i když byl pomník na původním místě v podloubí. Jiné protipožární opatření než růžové desky přilepené izolepou podle ní majitelé objektu zatím nehledali.
„Zatím jsme o změně ochrany pláště budovy neuvažovali. Uvidíme do příštích let,“ doplnila.
Obavy z požáru vedly před rokem také ke změně umístění pamětní desky. Původně byla v podloubí Kaňkova paláce, kde v roce 1989 policie zbila demonstrující studenty. Při rekonstrukci paláce se však podloubí uzavřelo a deska nyní visí zvenčí. Změna rozhořčila zejména některé pamětníky listopadových událostí (o odhalení památníku na novém místě zde).