Ministerstvo oznámilo, že program je pozastaven pouze pro letošní rok. V příštím má pokračovat. Podle vedoucího odboru památkové péče rakovnického úřadu Tomáše Kapsy to však přesto znamená komplikace především pro některé soukromé nebo církevní vlastníky památek. „Budou muset plánované opravy odložit, protože na ně nemají dost peněz,“ vysvětluje Kapsa.
Došlo i na Havlíčka
Na Slánsko loni z programu směřovalo téměř 830 tisíc korun. Vlastníci památek zde uspěli ve čtyřech z pěti podaných žádostí. Peníze z programu pomohly například s obnovou zvonice ve Skůrách, kostela v Otrubech nebo mozaikou portálu kostela v Dolíně.
Mezi podpořené žádosti patřila i renovace pěti původních interiérových dveří v Havlíčkově vile stojící v bývalých lázních Šternberk v Ledcích. Objekt je v soukromém vlastnictví. „Jedná se o dům, kde pobýval na léčení v závěru svého života spisovatel Karel Havlíček Borovský. Objekt si dodnes zachoval i přes dílčí úpravy autentickou lázeňskou podobu,“ říká vedoucí odboru kultury a památkové péče slánského úřadu Markéta Škrancová.
Oprava Havlíčkovy vily začala už roku 2010. Předloni se po dokončení pláště přesunuly práce do interiéru. Historické dveře v něm byly poničené, nefungoval mechanismus jejich zámků.
„Důvodem, proč jsme tuto žádost o dotaci loni podpořili, bylo, že právě interiérové prvky památek patří k nejohroženějším. Dveře spoluvytvářejí historickou atmosféru objektu a dokládají technickou úroveň řemesel své doby. Proto je potřeba je v maximální míře zachovat,“ říká k tomu Markéta Škrancová.
Na Karlovu Korunu se vrátí koně Kinských, opravy zámku spolknou sto milionů |
Vlastníci památek mohou podle ní žádat o dotace i z jiných programů, ale je u nich mnohem náročnější uspět.
Budou stále chátrat
Stopka vystavená pro letošek programu ministerstva bude znamenat třeba odklad plánované opravy hodnotné barokní fary ve Zlonicích. Je pod ní podepsán jeden z nejvýznamnějších architektů své doby Kilián Ignác Dienzenhofer.
Program, který teď stojíPodpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností je dotačním programem ministerstva kultury. Je určen k opravám kulturních památek, které se nalézají mimo památkové rezervace a zóny, nejsou národními kulturními památkami a nejsou ve vlastnictví České republiky. Minimální podíl vlastníka je dvacet procent nákladů. |
Program v loňském roce na Rakovnicku pomohl celkovou dotací 1,3 milionu korun opravám osmi památek. Mnohým dalším v předchozích letech. „Loni skončila třeba rozsáhlá rekonstrukce tvrze v Pšovlkách. V minulosti dotace směřovala například na opravou kaple ve Zderazi, která bývala ruinou s propadlou střechou,“ připomíná Tomáš Kapsa z rakovnického úřadu.
Pozastavení dotací z programu ministerstva podle něj mimo jiné znamená odložení další etapy renovace kaple ve Žďáru nebo opravy střechy kostelů v Pavlíkově-Skřivani a Kněževsi, které jsou v havarijním stavu.
„Rakovník má většinu památek ve své městské památkové zóně, na kterou se vztahují jiné dotační tituly. Ty, které leží mimo ni, jsou už naštěstí zpravidla opravené,“ dodává Tomáš Kapsa.
Rozhodnutí ministerstva se dotkne i vlastníků památek na Mladoboleslavsku. Podle vedoucí oddělení tamní památkové péče Moniky Burešové to ohrožuje například pokračování oprav zámku v Bezně. Ten není po různých majetkových komplikacích posledních let v nejlepší kondici.
Loni téměř 1,2 milionu korun z programu ministerstva vyčleněných pro Mladoboleslavsko pomohlo třeba s restaurováním soch sv. Jana Nepomuckého v Předměřicích nad Jizerou nebo opravou střechy raně gotického kostela v Jabkenicích.
Rozdělané práce se nyní zastaví také na opravách některých památek na Nymbursku. „Třeba restaurování sochy sv. Jana Nepomuckého v Kostomlatech nad Labem. Pokračovat se pravděpodobně nebude ani s opravou sochy Dobrého pastýře na faře v Rožďalovicích,“ uvádí Renata Vančurová z nymburského úřadu. Zároveň připomíná, že loni byla pomocí programu ministerstva dokončena opravu pomníku Helma v Loučni, který padlým vojákům nechal koncem 18. století vybudovat tehdejší majitel zdejšího panství, kníže Fürstenberg.