Nájemce paláce Žofín chce prodloužit ještě sedm let platnou smlouvu

  18:04aktualizováno  18:04
Radnice Prahy 1 rozhoduje, zda pár měsíců před komunálními volbami prodlouží nájemci paláce Žofín ještě sedm let platnou smlouvu. Před lety, ve stejné situaci, na pokračování kontraktu kývla.

Palác Žofín v Praze. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Ve školní jídelně či na koncertě lidé prosí o přidání. A podobně je tomu i v případě paláce Žofín, kde má situace okolo nájemní smlouvy reprezentační budovy nádech déja vu. Nájemce žádá o výrazné prodloužení smlouvy, což se mu už několikrát podařilo.

Ačkoli Agentuře NKL vyprší nájemní smlouva až za sedm let, už nyní žádá o její prodloužení do roku 2034.

Radnice už na úřední desku vyvěsila záměr, na jehož základě bude o prodloužení uvažovat.

Poprvé byla nájemní smlouva uzavřena už v roce 1994, a to na deset let. Od té doby se vždy před vypršením platnosti natahuje. Naposledy v roce 2010, kdy ji měsíc před volbami prodloužila radnice vedená ODS. A nyní může nastat to samé. Dva měsíce před komunálními volbami bude radnice vedená TOP 09, ODS a ČSSD rozhodovat o tom, zda smlouvu znovu protáhne.

„Pokud nájemce požádá o prodloužení, tak dáváme záměr na úřední desku. Postupujeme standardně, stejně jako u jiných nájmů,“ tvrdí starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) s tím, že umístění záměru na úřední desku ještě neznamená, že se vedení radnice rozhodne smlouvu prodloužit.

Přesto opozice v první městské části kritizuje postup radnice. „Vnímám to jako snahu vedení radnice, které chce pro nájemce pojistit lukrativní smlouvu ještě před volbami,“ říká opoziční zastupitel Prahy 1 Petr Kučera (Zelená pro jedničku/Zelení).

Podle něj kroky radnice nahrávají současnému nájemci. A to i přesto, že o pronájem Žofína se mohou přihlásit i jiní zájemci.

„Je to uprostřed léta, vývěsní doba je patnáct dní, takže nejkratší, jaká může být. Navíc podoba záměru komplikuje situaci případným jiným zájemcům,“ míní Kučera.

V uveřejněném záměru je uvedeno, že nájemné bude sjednáno jako nájemné v místě a čase obvyklé stanovené dle znaleckého posudku, minimálně však ve výši hrazené ke dni 31. 12. 2024.

Cena? Ať zvědaví pátrají

Podle Kučery musí jiné firmy pátrat, aby věděly, kolik by měly nabídnout, aby měly šanci uspět. Místo aby se nejdříve udělal znalecký posudek, z něhož by vyšla vhodná cena nájemného, a až poté by se hlásili zájemci s nabídkami. Zároveň není pořádně jasná ani částka, kterou platí současný nájemce. „Vyžaduje to detektivní pátrání,“ hodnotí Kučera.

Podle zprávy z roku 2010 platí Agentura NKL městské části za nájem paláce osm milionů korun ročně. Starosta Lomecký však tvrdí, že radnice nemá povinnost takové informace uveřejňovat.

„Postupujeme podle zákona a není pravidlem, aby se k záměru takové věci dávaly. Pokud chce někdo podat nabídku, musí si informace opatřit sám,“ říká Lomecký.

Podle něj se radnice zabývá prodloužením nájemní smlouvy sedm let před jejím vypršením proto, že nájemce chce rozvíjet svou činnost na Žofíně, a aby dostal úvěr od bank, musí mít jistotu, že bude na Slovanském ostrově pokračovat.

Opozice nyní volá po tom, aby městská část o prodloužení nájemného rozhodovala až po volbách. A to v otevřeném výběrovém řízení, v němž mohou nabídnout firmy vyšší nájemné, než platí současný nájemce.

„Jde o velký komplex, kde se pronájmy pro různé akce pohybují v řádu statisíců korun. Cena za nájem by měla být vyšší,“ míní Kučera. „Výši nájemného vhodnou pro rok 2024 stanoví odborný posudek,“ říká Lomecký.

Přestože tvrdí, že radnice ještě není rozhodnutá, zda současnou smlouvu nájemci prodlouží, či nikoli, zároveň míní, že není třeba za každou cenu měnit něco, co funguje.

„S dosavadním provozováním Žofína jsme spokojeni. I k tomu budeme přihlížet. Nerozhoduje jen cena,“ dodává starosta Prahy 1.

Nájmy obchodů v Pařížské

Nájemní smlouvy u Žofína nejsou jediné, kvůli kterým vedení Prahy 1 v poslední době slyšelo kritiku. V červnu dala radnice na svou úřední desku záměr prodloužit smlouvy obchodních prostor v Pařížské ulici firmě Luxury Brand Management, za níž stojí manželé Michaela a Zdeněk Bakalovi.

Platnost smluv přitom měla vypršet nejdříve v roce 2020 a většina z nich platila až do roku 2025. Pražští Piráti tehdy kritizovali městskou část za to, že nabídku pořádně nepropagovala, když by za podobné prostory mohla dostat vyšší částky, než jí z pronájmu dosud plynou.

Praha 1 tehdy argumentovala stejně jako v případě Žofína. Uvedla, že zveřejnila pouze záměr o prodloužení smluv, o které požádala firma. Prodloužit smlouvy nakonec radnice odmítla. Lomecký tehdy sdělil, že očekává, že se v plánovaném výběrovém řízení podaří dosáhnout výrazně vyšších nájmů.

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Amatérské video zachytilo chování učitele Základní školy pro žáky se...

Česká školní inspekce (ČŠI) uzavřela vyšetřování incidentu ze Základní školy na pražském Zlíchově. Žáci na dvou videích...

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Další z rubriky

Památky, pivo a sex. Co láká miliony turistů do Prahy

„Vysloveně za alkoholem už k nám nejezdí tolik lidí jako dřív. Na druhou stranu...

Každou sezonu zamíří do Prahy miliony turistů. Co je v hlavním městě čeká? Kouzlo historie. Dobré pivo. Krásné ženy. A...

Kamion smetl čtyři auta v koloně na D6, pět lidí se zranilo

Dálnici D6 uzavřela na 15. km ve směru na Prahu hromadná nehoda dvou kamionů a...

Dálnici D6 uzavřela kolem třinácté hodiny na 15. km ve směru na Prahu hromadná nehoda šesti vozů. Zranilo se pět lidí,...

VIDEO: O víkendu zavřou lanový most. Podívejte se, jak objet Jižní spojku

Na řidiče na Lanovém mostě čeká další dopravní omezení.

Od začátku července probíhají na několika místech na pražské Jižní spojce různé opravy a stavby. Provoz je omezený i na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz