„Dosavadní prostory byly zejména v létě velmi přeplněné, takže jsme hledali nové místo, aby mohl Muchovo dílo obdivovat co největší počet zájemců. Chceme, aby nové umístění našich sbírek přitahovalo nejen turisty, ale i Čechy, aby se pro ně stalo vyhledávaným místem. Unikátní prostory v paláci Savarin, který byl i v minulosti spojen s českou kulturou, jsou pro to ideální,“ uvedl Marcus Mucha, pravnuk Alfonse Muchy a výkonný ředitel Nadace Mucha.
Muzeum využije historicky nejcennější a nejvíce dochované prostory paláce Savarin. Lidé v něm uvidí mimo jiné doposud nevystavená díla včetně raných olejomaleb, ručně kreslených studií k dekorativním dokumentům, předmětů zkoumajících Muchovu fascinaci svobodným zednářstvím a studijních materiálů ke Slovanské epopeji. Expozice také bude pravidelně aktualizována, aby byla aktuální a přitažlivá pro vracející se návštěvníky.
Opravený palác Savarin je jen začátek, promění se také vnitroblok |
Hlavní město také zvažuje, že by do podzemí Savarinu umístilo Muchovu epopej. Vedení města se nedávno po dlouholetých sporech dohodlo s malířovým příbuzným Johnem Muchou na stažení žaloby, kterou před lety napadl vlastnictví slavného cyklu obrazů Prahou. Další žalobu ale podala druhá malířova dědička Jarmila Mucha Plocková, která s vystavením epopeje v Savarinu nesouhlasí.
O umístění obrazů zatím vedení magistrátu nerozhodlo. Podle dřívějších vyjádření primátorova náměstka Jiřího Pospíšila (TOP 09) město se skupinou Crestyl jedná, ale zatím nevylučuje ani jiné varianty.
„Průběžně probíhá řada jednání a předpokládáme, že se vše podaří brzy finalizovat a schválit,“ sdělil k tomu Micka. Nyní jsou rozměrná plátna do roku 2026 zapůjčeny na zámku v Moravském Krumlově.
Rekonstrukce paláce Savarin od Kiliána Ignáce Dientzenhofera začala na konci roku 2021 a skončila v září.
18. ledna 2017 |