„Nyní nás čeká nás oprava velmi zdevastovaných zábradlí, které dnes už ani nevyhovují normám, co se týká výšky, takže tam budeme muset přidávat nějaké jemné prvky,“ uvedla Dagmar Havlová, majitelka Paláce Lucerna.
Podle architekta Petra Hájka, který na projektu spolupracuje, zvolili palubky proto, že celá dispozice paláce Lucerna připomíná zaoceánské parníky z 20. let minulého století
Veřejný prostor zde měl podle Ivana Havla vzniknout již za jeho dědečka Vácslava Havla, který byl stavitelem Lucerny.
„V minulosti to také nebylo možné kvůli znečištění popílkem z topení tuhými palivy. Nyní by otevření čistě restauračního provozu zase bránily požadavky památkářů,“ dodal.
Na střešní zahradě, která má sloužit k setkávání se zajímavými lidmi a odpočinku, se budou podle Ondřeje Kobzy pěstovat hlavně užitkové rostliny a byliny, které mají převažovat nad těmi okrasnými.
„V každém městě existují ikonické stavby, které jsou duší města, a Lucerna rozhodně mezi tři nejvýznamnější patří,“ řekl Kobza, který na střechu tentokrát místo koz přišel s několika slepicemi a králíky (o prvním otevření v loňském roce jsme psali zde).