„Chci se omluvit za své minulé vyjádření, že na tom stavu, který se momentálně nachází na tunelu Blanka, může jenom debil. Já jsem zjistila, že tam je podstatně více debilů, kteří za to můžou,“ řekla Krnáčová po čtvrtečním setkání s dodavatelem technologické části tunelu, firmou ČKD Praha DIZ.
„Omlouvám se, myslím, že mi to nepřísluší, takovým způsobem se vyjadřovat jako primátorka. Ale myslím, že minimálně po tomto setkání je to jasné,“ dodala Krnáčová (o prvním ostrém výroku Krnáčové si přečtěte zde).
Vedení Prahy s ČKD jednalo kvůli problémům kabely, které poničila voda. Na dalším postupu se ale obě strany nedohodly. Proto zatím stále není jasný termín otevření tunelu.
Dokud se to nevyřeší, neodejdu z radnice, řekla primátorka
Podle Krnáčové firmy hází vinu jedna na druhou.
„Všechny firmy svalují vinu jeden na druhého. To je neakceptovatelné. My chceme dodavatele, kteří nesou odpovědnost,“ pokračovala.
Máme kabely pro Blanku, tvrdí česká firmaČeská společnost Kabex podle informací MF DNES jedná s Prahou o dodávkách nových kabelů pro tunel Blanka. Ty by měly odolat všem nepříznivým vlivům. Společnost přitom už déle než patnáct let podobné kabely dodává do zahraničí pro rafinerie, chemický průmysl a tunelové stavby. „Nemáme jen certifikát na voděodolnost a nasákavost. Ten bychom měli získat do tří týdnů,“ uvedl obchodní ředitel společnosti Jiří Vyhnálek. Výrobky prý mají vyzkoušené v zahraničí - od Indie až po Sibiř - a jsou o málo dražší než vedení, které je v tunelu nyní. |
Situaci označila za možné „zločinecké spolčení, jak vytáhnout z tohoto města co nejvíc peněz. A s tím jsme skončili,“ dodala.
Proto požádala parlament, aby zřídil vyšetřovací komisi. O zřízení komise primátorka požádala poslance Bronislava Schwarze (za ANO).
„Budu trvat na tom, aby se do důsledku vyšetřilo, kdo za co může. Zda je to město a nekompetentní politická reprezentace a nebo to jsou úředníci, kteří spolu s nimi toto způsobili. Nebo zda to jsou firmy, které nějakým záhadným způsobem nejsou schopny dostát svým závazkům, které vyplývají ze smlouvy. To je to, co budu požadovat. Do té doby neodejdu z radnice,“ dodala primátorka.
Podle společnosti ČKD Praha DIZ bylo čtvrteční jednání na magistrátě velmi konstruktivní a věcné.„Obrázek o kultuře mediálního vystupování paní primátorky, ať si každý udělá sám,“ uvedl pro iDNES.cz mluvčí firmy Karel Samec.
Znalecký posudek má být hotový do konce března
Zástupci vedení města a dodavatelů se domluvili, že si ještě předají další dokumenty. Rovněž musí počkat na závěr šetření pojišťoven. Do konce března pak má být hotov znalecký posudek.
Z něj by mělo být jasné, kolik kabelů je třeba vyměnit. „Co se týká takzvaných průchodek, tak se bavíme o 95 procentech kabelů,“ řekl náměstek primátorky Petr Dolínek.
Stále je podle něj nejtěžší najít toho, kdo to zaplatí. „Odmítám, aby Praha dávala stamiliony ze svého za to, co neudělala a za co rozhodně Praha jako taková nemůže.“
Kabely poškodily přívalové deště v létě 2013 a vlhké prostředí tunelu, se kterým miliardové smlouvy s dodavatelem technologií nepočítaly. Jak dlouho práce potrvají a kolik budou stát, zatím nikdo neřekl.
Podle vyjádření Dolínka z minulého týdne to může být v řádu desítek milionů korun. Dodavatel, firma ČKD, ale vinu za vzniklou situaci odmítá. Stejně tak ji odmítl hlavní projektant tunelu, firma Satra, i Inženýring dopravních staveb, který stavbu dozoruje.
Stavbu tunelu Blanka, kterou zadala někdejší politická garnitura pod vedení primátora Pavla Béma (ODS), provází řada problémů. Město několikrát odložilo termín otevření, který byl původně stanoven na rok 2011. Jen v loňském roce se Blanka měla otevřít na jaře, před volbami a poté na svátek Blanky 2. prosince. Letos padl i dubnový termín.
Stavba se v průběhu let prodražila minimálně o šest miliard korun. Rozhodčí soud řešil spory Prahy s Metrostavem o miliardové částky. Pokračuje soudní pře se správcem stavby, firmou Inženýring dopravních staveb (IDS).
Hotový tunel Blanka jsme s kamerou projeli koncem února: