Palackého socha v Praze je už opravena, příští rok přijde na řadu Hus

  11:32aktualizováno  11:32
Před několika dny skončily opravy monumentálního sousoší Františka Palackého na stejnojmenném náměstí v Praze. Není to jediná socha, na kterou se letos zaměřili restaurátoři. Opraven bude i pomník vědce Jana Svatopluka Presla u hlavního nádraží. Na další se chystají příští rok.

Opravený pomník Františka Palackého v Praze 2. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Po dlouhých měsících zmizelo lešení, které halilo monumentální sousoší Františka Palackého. "Dokončili jsme celkové opravy pomníku. Vyšel nás zhruba na milion korun. Další tři miliony pak zaplatili sponzoři," upozorňuje Petra Hoftichová z oddělení restaurování a veřejné plastiky Galerie hl. m. Prahy, která o tato umělecká díla v metropoli pečuje.

Český obrozenec není jediný, který se letos dočkal návštěvy restaurátorů. "Tento rok jsme dokončili kandelábr z Loretánské ulice a pomník astronoma a matematika Steplinga v Klementinu," vyjmenovává Hoftichová. Skoro opravený je už také pomník vědce Jana Svatopluka Presla u hlavního nádraží.

"Tuto plastiku bychom ale chtěli přemístit, neboť je na poněkud nedůstojném místě a vlastně se o něm ani neví," naráží Hoftichová na nedobrou pověst Vrchlického sadů, Pražany překřtěných na nechvalně známý Sherwood.

Momentálně se pracuje na soše sv. Václava z hradní rampy na Hradčanském náměstí a na sousoší sv. Kosmy a Damiána z Karlova mostu. Odsud také již brzy zmizí další pískovcová sousoší, která nyní odborníci začali demontovat.

Z pohledu Galerie hlavního města je pak letošní novinkou cyklus čtyř figurálních soch od Jana Kavana, které od září zdobí park na Kajetánce. Praze 6 je poskytla právě pražská galerie.

A co se chystá na příští rok? "Uvidíme podle peněz. Mělo by se pokračovat na rozdělaných věcech a pak plánujeme začít s opravou pomníku probošta Štulce na Vyšehradě a plastiky nazvané Vzlet od Valeriána Karouška u pražského letiště. V tomto případě se bude muset vzhledem k rozsáhlé korozi vyrobit kopie," naznačila plány Hoftichová.

Možná se konečně dočká i bronzový mistr Jan Hus

Velkou událostí příštího roku jistě bude start dlouho chystaných oprav obrovského sousoší mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí od Ladislava Šalouna.

Sochy v Praze

Letos opravené

- pomník Františka Palackého
- pomník astronoma a matematika Steplinga v Klementinu
- téměř hotov je pomník vědce Jana Svatopluka Presla u hlavního nádraží

Jaké plastiky opravy čekají

- pomník probošta Štulce na Vyšehradě
- sv. Václav z hradní rampy na Hradčanském náměstí
- plastika Vzlet na pražském letišti (bude vyměněna za kopii)
- monumentální pomník mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí
- několik sousoší z Karlova mostu

Pozn.: jde o výběr

"Je to zatím ve stadiu výběrového řízení na zhotovitele restaurátorských prací. Nabídky podalo celkem pět zájemců, ale cena ještě není stanovena," vysvětluje Hoftichová, podle níž se také chystá osazení několika plastik, a dokonce by galerie dala ráda druhou šanci některým uměleckým dílům z depozitáře (ze souboru sejmutých nebo nevyužitých soch).

Pokud se vše podaří, mohli by se už během roku 2013 Pražané dočkat plastiky k uctění Jana Palacha, o níž se už mluví také poměrně dlouho. Ta by mohla stát na Alšově nábřeží u Rudolfina.

Naopak nepříliš reálný se zdá návrat patnáctitunového pomníku maršála Radeckého na Malostranské náměstí. Vzácná socha stála na místě současné tramvajové zastávky od roku 1858 do roku 1918, kdy byla odstraněna.

Václav Radecký, ač Čech, byl totiž jako významný vojevůdce 19. století bytostně spojen s habsburskou říší.

Příznivci obnovení bronzového pomníku argumentují mimo jiné výtvarnou hodnotou sochy, která byla ve své době jednou z nejkrásnějších pražských plastik. Kritici ho naopak odmítají jako pomahače nenáviděných Habsburků.

Nicméně i kdyby se nakonec o návratu tohoto monumentálního sousoší rozhodlo, originál zůstane v Lapidáriu Národního muzea. "Muzejní zákon zakazuje vracet sbírkové předměty muzeí zpět na původní místo. Vždy se dělají kopie," vysvětluje kurátorka lapidária Dana Stehlíková.

"V případě Radeckého se koncem tohoto roku bude dělat 3D sken, z nějž lze následně vytvořit kopie libovolných rozměrů. Klasické zformování originálu a odlévání kopie by bylo drahé, kolem šesti milionů korun. Přesný program realizace a financování tedy zatím není," dodává Stehlíková.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Bohemians 1:0, pískot po výhře, rozhodla penalta v nastavení

Adam Hložek ze Sparty (vlevo) sleduje, zda si Vladislav Ljovin z Bohemians v...

Sparťanští fotbalisté zahájili jarní část sezony vítězstvím 1:0, po kterém publikum na hráče pískalo a vyhánělo trenéra...

Sparta se dohodla s Che-nanem, Dočkal míří do Číny ukončit kontrakt

3:0! Sparťanský záložník Bořek Dočkal mohutně oslavuje závěrečný gól 281....

Fotbalová Sparta zásadně pokročila k angažování Bořka Dočkala. Překonala nejsložitější překážku, definitivně se...

Slavia - Genk 0:0, tyče i spousta šancí, domácí ale gól nedali

TVRDÝ STŘET. Brankář Genku Danny Vukovic se pokouší vyboxovat míč ve vzdušném...

Mnoho příležitostí měli fotbalisté Slavie v úvodním utkání play off Evropské ligy proti Genku, jenže ani jednu...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Pro kvalitní čokoládu či kazeťák museli lidé do Tuzexu. Bony nabízela mafie

V Tuzexu u budovy Transgas (na snímku pohled z tehdejší třídy Lidových milicí,...

Dlouhé fronty před obchody, kolem kterých se nenápadně pohybovali překupníci neboli veksláci. Ti nabízeli bony neboli...

Další z rubriky

VIDEO: Řidič se zamkl v autě už naloženém na vůz odtahové služby

Muž se před odtahem auta zavřel uvnitř

Odtah vozidla z centra Prahy strážníkům ve středu odpoledne zkomplikoval jeho majitel. Ten se během hádky s hlídkou...

Požár chatky v Petrově u Prahy připravil o život pětačtyřicetiletou ženu

V Petrově u Prahy hořela v pátek večer třípodlažní chata. Plameny připravily o...

V Petrově u Prahy hořela v pátek večer třípodlažní chata. Plameny připravily o život pětačtyřicetiletou ženu. Na místě...

U Krušovic se čelně střetla dodávka a auto. Pro raněné letěl vrtulník

Při čelním střetu dodávky a auta se u Krušovic zranili čtyři lidé (16. února...

K vážné nehodě osobního auta a dodávky na Rakovnicku vzlétal v sobotu dopoledne vrtulník letecké záchranné služby....

Najdete na iDNES.cz