Opencard obsahuje záměrné chyby, může znovu spadnout, varuje radní

  12:16aktualizováno  12:16
Podle pražského radního pro informační technologie Jana Vašíčka obsahuje systém pro správu pražské karty Opencard záměrné chyby. Existuje tak velké riziko, že v pondělí opět zkolabuje. Společnost eMoneyServices, která systém nyní spravuje, navrch podle něj měla důvod ho od projektu odstavit. „Tedy spíše půl miliardy důvodů,“ říká radní.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Opencard je nyní téma číslo jedna, zvlášť když systém tento týden na čas zkolaboval. Co si pamatuji, tak jste hovořil o tom, že i když eMoneyServices (EMS) přestane Opencard podporovat, s velkou pravděpodobností nezkolabuje.
To jsem nikdy neřekl. Řekl jsem, že systém by měl fungovat dál, ale jeho další fungování bez podpory představuje velké riziko.

Ta rizika se naplno projevila, když čtyři hodiny nefungoval systém na vydávání karet.
Ve skutečnosti vypadl na delší dobu, čtyři hodiny trvalo, než se nám systém podařilo uvést do chodu. On totiž začal mít problémy již o víkendu a v pondělí přestaly fungovat jeho kritické části a objevily se chybové hlášky. V podstatě jde o to, že v systému je ze strany eMoney nastavené omezení, které neumožní jeho plný provoz po určitém datu. O tom jsme nevěděli a ani nemohli vědět. Nám se toto omezení podařilo dočasně obejít tím, že jsme datum posunuli o den nazpět a zároveň požádali EMS, aby provedla řádnou opravu.

A opravila jej?
Ano, jenže jen tím, že toto datum posunula o týden do příštího pondělí.

Co se stane pak?
To nikdo pořádně neví, EMS sice v médiích uváděla, že prodloužila funkčnost do konce měsíce, ale oficiálně takové zprávy nemám. Je tak dost pravděpodobné, že se bude příští týden celá situace opakovat znovu. Navíc jsme včera zjistili, že součástí opravy bylo i opatření, kdy už nebudeme moci systém obejít změnou data. Když jej EMS zablokuje, tak nepoběží vydávání nových karet.

Když končí smlouva o podpoře Opencard mezi hlavním městem a EMS k 15. červnu, přijde mi logické, že po tomto datu začne systém vypovídat službu...
To se pletete. Končí jen smlouva na podporu systému a systém jako takový by měl běžet dál. To je jako když si koupíte nové auto. To vám také nepřestane jezdit přesně v den, kdy vám skončí záruka. V autě přece nemáte od výrobce nastaveno, že třeba po 15. červnu nepojede, ale přesně tohle se děje s Opencard.

Když mám informace o současném fungování Opencard, znovu zvážím, zda...

Když mám informace o současném fungování Opencard, znovu zvážím, zda nenavrhnout vytištění papírových kuponů jako pojistku, říká radní pro IT Jan Vašíček.

Není to třeba na trestní oznámení?
Ano, toto je správná úvaha. Jak říkám, dle mých informací nebyla provedena řádná oprava, ale jen prodloužení data, do kterého bude systém funkční. Naši právníci se tímto intenzivně zabývají. Navíc není vyloučeno, že takových skrytých úskalí se v systému začne objevovat víc a víc.

Jaká je situace okolo jednání s EMS teď, po tomto zjištění?
S EMS intenzivně jednáme dál. Bližší informace bych ale nechtěl sdělovat, protože ta jednání jsou citlivá. Navíc je teď vede pan primátor.

A neměla tak intenzivně probíhat dříve? O problému se už vědělo dva roky.
Na odbor informatiky jsem nastoupil v prosinci a nemyslím si, že by šlo o promarněný čas. Už od začátku mého působení jsem připravoval několik variant řešení.

Jaká?
Samozřejmě jsme jednali s EMS o koupi majetkových práv k systému. Na stole byla i varianta, že bychom uzavřeli smlouvu na podporu provozu Opencard do doby, než se podaří zprovoznit úplně nový systém. Tajně jsme například jednali o řešení, kdy bychom případně odkoupili část společnosti ČD Telematika, která zajišťuje systém Inkarty pro České dráhy. V podstatě by šlo o stejný postup, jaký byl připravován s EMS, jen by se místo EMS koupila jiná společnost. Tímto řešením bychom využili technologii Českých drah. Opencard by se plynule proměnila na Inkartu.

Měli jsme nabídku od Plzeňských městských dopravních podniků či od společnosti XT Card. Teď k nim přibyla i Česká pošta. Ty nabídky mají jedno společné, jsou výrazně levnější než nabídka eMoneyServices. Nový systém bychom dokázali postavit za 60 milionů korun. Šlo jen o to, jakou variantu vybrat. Ve srovnání s půlmiliardou, kterou eMoney chtěla za Opencard, se nám vlastně podařilo těmito řešeními ušetřit Praze až 440 milionů korun.

Kdy se začalo mluvit o papírových kuponech jako o případné alternativě?
Až koncem května. Do té doby jsme o této variantě vážně neuvažovali. Problém totiž nastal, když jsme se dozvěděli o pokutě Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, která nám znemožnila použít znovu metodu jednacího řízení bez uveřejnění, tedy udělení zakázky přímo EMS. Měli jsme v plánu touto formou prodloužit smlouvu na podporu systému do konce roku, než se nám podaří vybrat jednu ze zmiňovaných variant řešení a uvést ji v život. Jenže to po rozhodnutí ÚOHS nešlo. Bylo nám jasné, že systém bez podpory může havarovat, proto jsme začali připravovat tuto superkrizovou variantu jako pojistku.

Jenže debaty o papírových kuponech rázně utnul primátor Hudeček, když vám odebral kompetence k Opencard. Na jakém základě? Byly to právě papírové kupony, které vzedmuly vlnu mediální hysterie, nebo aféra s firmou EZ Elmont, která magistrátu s Opencard radila, ač má v obchodním rejstříku napsáno, že jde o topenářskou firmu?
Pan primátor to vysvětluje roztříštěností kompetencí, že něco jsem měl na starosti já, něco dopravní podnik… Osobně si ale myslím, že k tomu přispěly tyto mediální skutečnosti. Co se týče EZ Elmont, už dávno nejsou topenářskou firmou. Nerozumím, proč někdo mediálně dehonestuje firmu jen kvůli tomu, že jejím vlastníkem je člověk vyššího věku. Ty zakázky, které jsme zadávali, zpracovávali odborníci. Třeba jde o Michala Mertu, který pracoval například jako šéf IT Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), patřil do top managementu CET 21 (TV NOVA), kde měl na starosti informatiku nebo byl ředitelem IT v Pražské teplárenské.

Moji novinářští kolegové mi mohou jistě potvrdit, že informace o případné nekompetentnosti EZ Elmont vzešla ze strany EMS, kdy jistý zaměstnanec na tuto skutečnost cíleně upozorňoval.
Ta informace ke mně doputovala až před několika dny. A ani nevím, jak na to pořádně reagovat. V průběhu vyjednávání se asi dozvěděli, že máme i jiná řešení, a měli zkrátka důvod, tedy spíše půl miliardy důvodů, mne odstavit. To je tak asi vše, co k tomu mohu říci. Jestli chcete, podívejte se do obchodního rejstříku EMS, tam byste se dozvěděl, že EMS poskytuje pronájem nemovitostí.

Co se papírové varianty týče, myslím, že na ni možná ještě dojde řada. Na základě informací, které o fungování systému Opencard mám teď, budu znovu konzultovat s kolegy radními, zda tuto pojistku nyní nenavrhnout v úterý na radě ke schválení. Pro Prahu by to byla výhoda při vyjednávání, protože bychom se například nyní nedostali do takto nevýhodné pozice.

Objevují se spekulace, že EMS nemusí být ani jediným vlastníkem práv k Opencard a že když je magistrát koupí, může se objevit jiná firma a chtít po městu další peníze?
Jediné, co k tomu mohu říct, je to, že jsem se EMS na tuto skutečnost ptal oficiálním dopisem. Dodnes jsem nedostal odpověď.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Je to Sevilla. Slavia v osmifinále vyzve španělský tým s českým brankářem

POSTUPOVÉ SELFIE. Fotbalisté Slavie se radují z vítězství v Genku, kterým si...

Slávističtí fotbalisté se po poledni vrátili z úspěšné mise v Genku a v autobuse cestou z letiště v Praze se dozvěděli...

Dukla - Sparta 2:3, hosté vedli jen jednou, v závěru rozhodl Tetteh

Benjamin Tetteh se raduje z třetího gólu Sparty proti Dukle.

Sparťanští fotbalisté dvakrát prohrávali, ale silou vůle zápas na hřišti posledního mužstva ligy otočili. V dohrávce...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Další z rubriky

Policista dostal za napadení studenta podmínku, druhý vyvázl bez trestu

Policisté Jan Nekvapil (vpravo) a Martin Kopp (uprostřed) u Obvodního soudu pro...

Za napadení mladíka na pražské služebně v březnu 2016 potrestal soud policistu podmínkou, druhého obžaloby zprostil....

Vila v Kyjích je na prodej za 41 milionů. Vnitřek je plný překvapení

Vila v pražských Kyjích je na prodej za 41,9 milionu korun.

Vila zařízená v historizujícím stylu stojí v pražských Kyjích. V roce 2010 prošla kompletní přestavbou, při níž zůstaly...

Pod tramvajovou tratí u I.P. Pavlova je dutina, do Nuslí se jezdí odklonem

1. Tatra T3

Provoz tramvají v centru Prahy komplikuje od dnešního odpoledne dutina, která vznikla pod tramvajovou tratí na...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz