Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 6. července 2022 Den upálení mistra Jana Husa

Opencard obsahuje záměrné chyby, může znovu spadnout, varuje radní

  12:16
Podle pražského radního pro informační technologie Jana Vašíčka obsahuje systém pro správu pražské karty Opencard záměrné chyby. Existuje tak velké riziko, že v pondělí opět zkolabuje. Společnost eMoneyServices, která systém nyní spravuje, navrch podle něj měla důvod ho od projektu odstavit. „Tedy spíše půl miliardy důvodů,“ říká radní.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Opencard je nyní téma číslo jedna, zvlášť když systém tento týden na čas zkolaboval. Co si pamatuji, tak jste hovořil o tom, že i když eMoneyServices (EMS) přestane Opencard podporovat, s velkou pravděpodobností nezkolabuje.
To jsem nikdy neřekl. Řekl jsem, že systém by měl fungovat dál, ale jeho další fungování bez podpory představuje velké riziko.

Ta rizika se naplno projevila, když čtyři hodiny nefungoval systém na vydávání karet.
Ve skutečnosti vypadl na delší dobu, čtyři hodiny trvalo, než se nám systém podařilo uvést do chodu. On totiž začal mít problémy již o víkendu a v pondělí přestaly fungovat jeho kritické části a objevily se chybové hlášky. V podstatě jde o to, že v systému je ze strany eMoney nastavené omezení, které neumožní jeho plný provoz po určitém datu. O tom jsme nevěděli a ani nemohli vědět. Nám se toto omezení podařilo dočasně obejít tím, že jsme datum posunuli o den nazpět a zároveň požádali EMS, aby provedla řádnou opravu.

A opravila jej?
Ano, jenže jen tím, že toto datum posunula o týden do příštího pondělí.

Co se stane pak?
To nikdo pořádně neví, EMS sice v médiích uváděla, že prodloužila funkčnost do konce měsíce, ale oficiálně takové zprávy nemám. Je tak dost pravděpodobné, že se bude příští týden celá situace opakovat znovu. Navíc jsme včera zjistili, že součástí opravy bylo i opatření, kdy už nebudeme moci systém obejít změnou data. Když jej EMS zablokuje, tak nepoběží vydávání nových karet.

Když končí smlouva o podpoře Opencard mezi hlavním městem a EMS k 15. červnu, přijde mi logické, že po tomto datu začne systém vypovídat službu...
To se pletete. Končí jen smlouva na podporu systému a systém jako takový by měl běžet dál. To je jako když si koupíte nové auto. To vám také nepřestane jezdit přesně v den, kdy vám skončí záruka. V autě přece nemáte od výrobce nastaveno, že třeba po 15. červnu nepojede, ale přesně tohle se děje s Opencard.

Když mám informace o současném fungování Opencard, znovu zvážím, zda nenavrhnout vytištění papírových kuponů jako pojistku, říká radní pro IT Jan Vašíček.

Není to třeba na trestní oznámení?
Ano, toto je správná úvaha. Jak říkám, dle mých informací nebyla provedena řádná oprava, ale jen prodloužení data, do kterého bude systém funkční. Naši právníci se tímto intenzivně zabývají. Navíc není vyloučeno, že takových skrytých úskalí se v systému začne objevovat víc a víc.

Jaká je situace okolo jednání s EMS teď, po tomto zjištění?
S EMS intenzivně jednáme dál. Bližší informace bych ale nechtěl sdělovat, protože ta jednání jsou citlivá. Navíc je teď vede pan primátor.

A neměla tak intenzivně probíhat dříve? O problému se už vědělo dva roky.
Na odbor informatiky jsem nastoupil v prosinci a nemyslím si, že by šlo o promarněný čas. Už od začátku mého působení jsem připravoval několik variant řešení.

Jaká?
Samozřejmě jsme jednali s EMS o koupi majetkových práv k systému. Na stole byla i varianta, že bychom uzavřeli smlouvu na podporu provozu Opencard do doby, než se podaří zprovoznit úplně nový systém. Tajně jsme například jednali o řešení, kdy bychom případně odkoupili část společnosti ČD Telematika, která zajišťuje systém Inkarty pro České dráhy. V podstatě by šlo o stejný postup, jaký byl připravován s EMS, jen by se místo EMS koupila jiná společnost. Tímto řešením bychom využili technologii Českých drah. Opencard by se plynule proměnila na Inkartu.

Měli jsme nabídku od Plzeňských městských dopravních podniků či od společnosti XT Card. Teď k nim přibyla i Česká pošta. Ty nabídky mají jedno společné, jsou výrazně levnější než nabídka eMoneyServices. Nový systém bychom dokázali postavit za 60 milionů korun. Šlo jen o to, jakou variantu vybrat. Ve srovnání s půlmiliardou, kterou eMoney chtěla za Opencard, se nám vlastně podařilo těmito řešeními ušetřit Praze až 440 milionů korun.

Kdy se začalo mluvit o papírových kuponech jako o případné alternativě?
Až koncem května. Do té doby jsme o této variantě vážně neuvažovali. Problém totiž nastal, když jsme se dozvěděli o pokutě Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, která nám znemožnila použít znovu metodu jednacího řízení bez uveřejnění, tedy udělení zakázky přímo EMS. Měli jsme v plánu touto formou prodloužit smlouvu na podporu systému do konce roku, než se nám podaří vybrat jednu ze zmiňovaných variant řešení a uvést ji v život. Jenže to po rozhodnutí ÚOHS nešlo. Bylo nám jasné, že systém bez podpory může havarovat, proto jsme začali připravovat tuto superkrizovou variantu jako pojistku.

Jenže debaty o papírových kuponech rázně utnul primátor Hudeček, když vám odebral kompetence k Opencard. Na jakém základě? Byly to právě papírové kupony, které vzedmuly vlnu mediální hysterie, nebo aféra s firmou EZ Elmont, která magistrátu s Opencard radila, ač má v obchodním rejstříku napsáno, že jde o topenářskou firmu?
Pan primátor to vysvětluje roztříštěností kompetencí, že něco jsem měl na starosti já, něco dopravní podnik… Osobně si ale myslím, že k tomu přispěly tyto mediální skutečnosti. Co se týče EZ Elmont, už dávno nejsou topenářskou firmou. Nerozumím, proč někdo mediálně dehonestuje firmu jen kvůli tomu, že jejím vlastníkem je člověk vyššího věku. Ty zakázky, které jsme zadávali, zpracovávali odborníci. Třeba jde o Michala Mertu, který pracoval například jako šéf IT Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), patřil do top managementu CET 21 (TV NOVA), kde měl na starosti informatiku nebo byl ředitelem IT v Pražské teplárenské.

Moji novinářští kolegové mi mohou jistě potvrdit, že informace o případné nekompetentnosti EZ Elmont vzešla ze strany EMS, kdy jistý zaměstnanec na tuto skutečnost cíleně upozorňoval.
Ta informace ke mně doputovala až před několika dny. A ani nevím, jak na to pořádně reagovat. V průběhu vyjednávání se asi dozvěděli, že máme i jiná řešení, a měli zkrátka důvod, tedy spíše půl miliardy důvodů, mne odstavit. To je tak asi vše, co k tomu mohu říci. Jestli chcete, podívejte se do obchodního rejstříku EMS, tam byste se dozvěděl, že EMS poskytuje pronájem nemovitostí.

Co se papírové varianty týče, myslím, že na ni možná ještě dojde řada. Na základě informací, které o fungování systému Opencard mám teď, budu znovu konzultovat s kolegy radními, zda tuto pojistku nyní nenavrhnout v úterý na radě ke schválení. Pro Prahu by to byla výhoda při vyjednávání, protože bychom se například nyní nedostali do takto nevýhodné pozice.

Objevují se spekulace, že EMS nemusí být ani jediným vlastníkem práv k Opencard a že když je magistrát koupí, může se objevit jiná firma a chtít po městu další peníze?
Jediné, co k tomu mohu říct, je to, že jsem se EMS na tuto skutečnost ptal oficiálním dopisem. Dodnes jsem nedostal odpověď.

Vadí mi termín „manželství“, nikoliv narovnání práv gayů, řekl Joch v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Kroupy ničily auta i domy, zastavily vlaky. Jih Čech zasáhla lokální povodeň

Silné bouřky zasáhly Česko. Týn nad Vltavou postihla blesková povodeň. Řeka Blanice na jihu Čech dosáhla druhého...

Hledaný muž proniká do domů se spícími lidmi, poseděl u dítěte v posteli

Kriminalisté pátrají po pachateli, který podle nich vyhledává hlavně na území Prahy domy, kde spí lidé. Muž do nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V bazénu u domu se utopilo batole, zkoušeli ho zachraňovat desítky minut

Pražští policisté a záchranáři vyjížděli ve čtvrtek kolem poledne k topícímu se dítěti v Louňovicích v okrese...

Elektroaut je v Praze moc. Město jim plánuje omezit bezplatné parkování

Zaparkovat v Praze prakticky kdekoli a zdarma. To je výhoda řidičů aut s „elektrickou“ značkou EL. Praha však nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Malešicích přibývá uprchlíků, kteří nezvládají platit byt, tvrdí koordinátor

Ve stanovém táboře Malešice už nejsou jen romští uprchlíci, nově přicházejí i Ukrajinci, kteří pracují, ale nezvládají...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Certifikovaným průvodcům konkurují ti nelegální, turistům vykládají nesmysly

Do Prahy se pomalu vrací cestovní ruch a s ním i známé nešvary v podobě alkoturistů nebo nelegálních průvodců. K...

Praha vybírá vánoční strom na Staroměstské náměstí, lidé mohou posílat tipy

Už podvanácté mohou lidé zasílat svoje tipy do soutěže, v níž společnost Taiko hledá vánoční strom pro Staroměstské...

Plzeňskou Papírnu obsadí filmaři, kraj podpoří dalších deset titulů

Plzeňský kraj opět finančně přispěje na některé filmové projekty, které budou vznikat i na jeho území. Celkem půjde na...

Muž pobodal pracovníka výkupny palet, okolí Slaného prohledávají psovodi

Muž, kterého nyní hledá několik policejních hlídek, ráno pobodal pracovníka firmy v části Slaného Kvíc. Do pátrání se...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...