Pátek 7. května 2021, svátek má Stanislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 7. května 2021 Stanislav

Opencard obsahuje záměrné chyby, může znovu spadnout, varuje radní

  12:16
Podle pražského radního pro informační technologie Jana Vašíčka obsahuje systém pro správu pražské karty Opencard záměrné chyby. Existuje tak velké riziko, že v pondělí opět zkolabuje. Společnost eMoneyServices, která systém nyní spravuje, navrch podle něj měla důvod ho od projektu odstavit. „Tedy spíše půl miliardy důvodů,“ říká radní.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Opencard je nyní téma číslo jedna, zvlášť když systém tento týden na čas zkolaboval. Co si pamatuji, tak jste hovořil o tom, že i když eMoneyServices (EMS) přestane Opencard podporovat, s velkou pravděpodobností nezkolabuje.
To jsem nikdy neřekl. Řekl jsem, že systém by měl fungovat dál, ale jeho další fungování bez podpory představuje velké riziko.

Ta rizika se naplno projevila, když čtyři hodiny nefungoval systém na vydávání karet.
Ve skutečnosti vypadl na delší dobu, čtyři hodiny trvalo, než se nám systém podařilo uvést do chodu. On totiž začal mít problémy již o víkendu a v pondělí přestaly fungovat jeho kritické části a objevily se chybové hlášky. V podstatě jde o to, že v systému je ze strany eMoney nastavené omezení, které neumožní jeho plný provoz po určitém datu. O tom jsme nevěděli a ani nemohli vědět. Nám se toto omezení podařilo dočasně obejít tím, že jsme datum posunuli o den nazpět a zároveň požádali EMS, aby provedla řádnou opravu.

A opravila jej?
Ano, jenže jen tím, že toto datum posunula o týden do příštího pondělí.

Co se stane pak?
To nikdo pořádně neví, EMS sice v médiích uváděla, že prodloužila funkčnost do konce měsíce, ale oficiálně takové zprávy nemám. Je tak dost pravděpodobné, že se bude příští týden celá situace opakovat znovu. Navíc jsme včera zjistili, že součástí opravy bylo i opatření, kdy už nebudeme moci systém obejít změnou data. Když jej EMS zablokuje, tak nepoběží vydávání nových karet.

Když končí smlouva o podpoře Opencard mezi hlavním městem a EMS k 15. červnu, přijde mi logické, že po tomto datu začne systém vypovídat službu...
To se pletete. Končí jen smlouva na podporu systému a systém jako takový by měl běžet dál. To je jako když si koupíte nové auto. To vám také nepřestane jezdit přesně v den, kdy vám skončí záruka. V autě přece nemáte od výrobce nastaveno, že třeba po 15. červnu nepojede, ale přesně tohle se děje s Opencard.

Když mám informace o současném fungování Opencard, znovu zvážím, zda...

Když mám informace o současném fungování Opencard, znovu zvážím, zda nenavrhnout vytištění papírových kuponů jako pojistku, říká radní pro IT Jan Vašíček.

Není to třeba na trestní oznámení?
Ano, toto je správná úvaha. Jak říkám, dle mých informací nebyla provedena řádná oprava, ale jen prodloužení data, do kterého bude systém funkční. Naši právníci se tímto intenzivně zabývají. Navíc není vyloučeno, že takových skrytých úskalí se v systému začne objevovat víc a víc.

Jaká je situace okolo jednání s EMS teď, po tomto zjištění?
S EMS intenzivně jednáme dál. Bližší informace bych ale nechtěl sdělovat, protože ta jednání jsou citlivá. Navíc je teď vede pan primátor.

A neměla tak intenzivně probíhat dříve? O problému se už vědělo dva roky.
Na odbor informatiky jsem nastoupil v prosinci a nemyslím si, že by šlo o promarněný čas. Už od začátku mého působení jsem připravoval několik variant řešení.

Jaká?
Samozřejmě jsme jednali s EMS o koupi majetkových práv k systému. Na stole byla i varianta, že bychom uzavřeli smlouvu na podporu provozu Opencard do doby, než se podaří zprovoznit úplně nový systém. Tajně jsme například jednali o řešení, kdy bychom případně odkoupili část společnosti ČD Telematika, která zajišťuje systém Inkarty pro České dráhy. V podstatě by šlo o stejný postup, jaký byl připravován s EMS, jen by se místo EMS koupila jiná společnost. Tímto řešením bychom využili technologii Českých drah. Opencard by se plynule proměnila na Inkartu.

Měli jsme nabídku od Plzeňských městských dopravních podniků či od společnosti XT Card. Teď k nim přibyla i Česká pošta. Ty nabídky mají jedno společné, jsou výrazně levnější než nabídka eMoneyServices. Nový systém bychom dokázali postavit za 60 milionů korun. Šlo jen o to, jakou variantu vybrat. Ve srovnání s půlmiliardou, kterou eMoney chtěla za Opencard, se nám vlastně podařilo těmito řešeními ušetřit Praze až 440 milionů korun.

Kdy se začalo mluvit o papírových kuponech jako o případné alternativě?
Až koncem května. Do té doby jsme o této variantě vážně neuvažovali. Problém totiž nastal, když jsme se dozvěděli o pokutě Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, která nám znemožnila použít znovu metodu jednacího řízení bez uveřejnění, tedy udělení zakázky přímo EMS. Měli jsme v plánu touto formou prodloužit smlouvu na podporu systému do konce roku, než se nám podaří vybrat jednu ze zmiňovaných variant řešení a uvést ji v život. Jenže to po rozhodnutí ÚOHS nešlo. Bylo nám jasné, že systém bez podpory může havarovat, proto jsme začali připravovat tuto superkrizovou variantu jako pojistku.

Jenže debaty o papírových kuponech rázně utnul primátor Hudeček, když vám odebral kompetence k Opencard. Na jakém základě? Byly to právě papírové kupony, které vzedmuly vlnu mediální hysterie, nebo aféra s firmou EZ Elmont, která magistrátu s Opencard radila, ač má v obchodním rejstříku napsáno, že jde o topenářskou firmu?
Pan primátor to vysvětluje roztříštěností kompetencí, že něco jsem měl na starosti já, něco dopravní podnik… Osobně si ale myslím, že k tomu přispěly tyto mediální skutečnosti. Co se týče EZ Elmont, už dávno nejsou topenářskou firmou. Nerozumím, proč někdo mediálně dehonestuje firmu jen kvůli tomu, že jejím vlastníkem je člověk vyššího věku. Ty zakázky, které jsme zadávali, zpracovávali odborníci. Třeba jde o Michala Mertu, který pracoval například jako šéf IT Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), patřil do top managementu CET 21 (TV NOVA), kde měl na starosti informatiku nebo byl ředitelem IT v Pražské teplárenské.

Moji novinářští kolegové mi mohou jistě potvrdit, že informace o případné nekompetentnosti EZ Elmont vzešla ze strany EMS, kdy jistý zaměstnanec na tuto skutečnost cíleně upozorňoval.
Ta informace ke mně doputovala až před několika dny. A ani nevím, jak na to pořádně reagovat. V průběhu vyjednávání se asi dozvěděli, že máme i jiná řešení, a měli zkrátka důvod, tedy spíše půl miliardy důvodů, mne odstavit. To je tak asi vše, co k tomu mohu říci. Jestli chcete, podívejte se do obchodního rejstříku EMS, tam byste se dozvěděl, že EMS poskytuje pronájem nemovitostí.

Co se papírové varianty týče, myslím, že na ni možná ještě dojde řada. Na základě informací, které o fungování systému Opencard mám teď, budu znovu konzultovat s kolegy radními, zda tuto pojistku nyní nenavrhnout v úterý na radě ke schválení. Pro Prahu by to byla výhoda při vyjednávání, protože bychom se například nyní nedostali do takto nevýhodné pozice.

Objevují se spekulace, že EMS nemusí být ani jediným vlastníkem práv k Opencard a že když je magistrát koupí, může se objevit jiná firma a chtít po městu další peníze?
Jediné, co k tomu mohu říct, je to, že jsem se EMS na tuto skutečnost ptal oficiálním dopisem. Dodnes jsem nedostal odpověď.

  • Nejčtenější

Soud zděsila práce patologů. Zkomplikovali usvědčení možného vraha

Městský soud v Praze vyjádřil zděšení nad postupem patologů, kteří pitvali mrtvého muže nalezeného v listopadu 2019 v...

Odstartovalo největší české očkovací centrum. Odbaví stovky lidí za hodinu

Někde čekají pacienti několik týdnů, k některým praktikům vakcína ještě nedorazila. Národní očkovací centrum je ale...

Jágr slaví s Kladnem návrat do extraligy, rozhodla skvělá první třetina

Hokejové Kladno se po jedné sezoně vrací zpátky do extraligy. Největší favorit první ligy zvládl klíčové sedmé finále...

Třaskavý přestup ze Sparty do Slavie? Plavšič dohodu s mistrem popírá

Čerstvý fotbalový šampion republiky brzy získá novou posilu. A to zvučnou, překvapivou! Nebo ne? Do Slavie má namířeno...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta - Slavia 0:3, boj o finále poháru byl jasnou záležitostí, dva góly Kuchta

I třetí fotbalové derby v soutěžním ročníku, celkově historicky 299., jednoznačně ovládli slávisté. V semifinále...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

VIDEO: Řidič autobusu ignoroval semafor a ohrozil vyjíždějící hasiče

Nerespektování signalizace na semaforu řidičem autobusu málem způsobilo v Brandýse nad Labem nehodu s vozem hasičů....

Lávka HolKa má stavební povolení, Holešovice a Karlín propojí příští rok

Stavba lávky HolKa propojující Holešovice a Karlín začne na konci letošního léta, Praha získala platné stavební...

V Kladně spadl strom na sedmiletého chlapce. Převezli ho do nemocnice

Na sedmiletého chlapce odpoledne spadl v Kladně vzrostlý strom. Vážně poraněné dítě transportoval vrtulník do nemocnice...

Nejsnazší cesta k vlastními medu. Pronájem včelího úlu je možný i v Praze

Premium Chovat včely lze i ve velkoměstě a ani k tomu není zapotřebí mít vlastní úl a jeho osazenstvo. Naučit se umění práce se...

Absolonová oznámila rozchod s Hornou. Bohužel i to je život, vzkázala

Monika Absolonová (44) na sociálních sítích oznámila, že se rozešla s partnerem Tomášem Hornou (40). Důvodů podle ní...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...