Ve vyhlášce, kterou Praha v lednu schválila, je mimo jiné uveden zákaz hraní na vybrané hlasité nástroje. Umělci by se tak museli obejít bez dud, saxofonů bez dusítek či bubnů a zakázána mají být také vystoupení se zvířaty.
Buskeři proti tomuto nařízení protestovali začátkem února (psali jsme zde) a nyní se opět chystají vyjít do ulic.
Čtenáři iDNES.cz poslali bubeníkovi Juraji Hellebrandtovi okolo dvacítky dotazů. Ptali se například, zda si buskeři poradí bez hlasitých hudebních nástrojů.
„Busking v Praze po nové vyhlášce umře,“ reagoval na to Hellebrandt.
Uživatelku Jitku pak zajímalo, jak by podle něj měla vypadat ideálně nastavená pravidla pro buskery v Praze.
Hellebrandt se domnívá, že by měly existovat povolenky, za které by si umělci platili. „Umělec by měl vystoupit před komisí, která potvrdí jeho kvalitu. Stejně tak strážníci by měli možnost povolenku odebrat, pokud umělec porušuje pravidla... tím pádem by se nekvalitní hudebníci odstranili,“ odpověděl.
Zároveň uvedl, že se v jiných evropských městech setkal s kvalitnější produkcí, než je u nás, ale Praha pro něj dosud byla jedním z nejlepších míst, co se energie a publika týče.
Podle Hellebrandta je busking kultura, která patří do každého vyspělého města po celém světě. Pro něj samotného představuje busking životní styl, se kterým nemíní přestat.
Busker a bubeník Juraj Hellebrandt odpovídal zde |
Na otázky ohledně omezení pouliční tvorby odpovídal čtenářům iDNES.cz čtyřiatřicetiletý muzikant Juraj Hellebrandt, pořadatel druhého alegorického průvodu na podporu pouličním muzikantům, který hraje na darbuku, africký buben djembe a caisa drumy. Na ulici vystupuje po celé Evropě.
Podívejte se na záběry buskerů z centra Prahy:
14. července 2014 |