ODS už není pro partnery atraktivní, proto vyjednává s ČSSD. Nečas se zlobí

  14:41aktualizováno  14:41
Středočeští politici z ODS řeší povolební vyjednávání po svém. Neposlouchají svého předsedu a premiéra Petra Nečase a plánují v řadě měst spolupráci ODS a ČSSD. Nečasovi se to nelíbí.

Petru Nečasovi se nelíbí povolební vyjednávání středočeské ODS. | foto: iDNES.cz

V Kladně, kde vyhrála ODS, uzavřeli občanští se sociálními demokraty koalici ve čtvrtek. Dan Jiránek tak uhájil post primátora, zatímco ČSSD získala křeslo prvního náměstka pro jejího lídra Zdeňka Syblíka. (více o vzniku kladenské koalice čtěte zde)

Stejný proces proběhl i v Dobříši. Jaroslav Melša (ODS) tak má velkou šanci znovu obhájit svůj post starosty.

Právě Dobříš je dobrou ukázkou toho, jaké postavení má nyní ODS v kraji. I tam, kde volby vyhrála, získala mnohem slabší mandát než před čtyřmi roky. Může proto vládnout jen s pomocí jiné strany. A často to bývá právě ČSSD.

"Je to sice město od města jiné, ale trend je jasný. Hlavní důvod je ten, že ODS je jakoby v útlumu a sociální demokracie v kraji posílila," tvrdí politolog Jan Bureš, který je členem nové městské rady v Dobříši.

ODS doplatila na to, že v poslední době neměla co nového voličům nabídnout. Navíc v řadě měst v minulosti vyhrávala opakovaně, což se teď obrátilo proti ní. Voliči zatoužili po změně, v mnoha městech tak kromě ČSSD posílili také nezávislí kandidáti a místní sdružení.

Navíc středočeskou ODS částečně poškodily aféry sousední pražské organizace, spojené s Opencard, tunelem Blanka nebo Kaplického knihovnou.

ODS si s ČSSD může i rozumět, říkají politici

Politici ale pro to mají jiné vysvětlení. V komunální politice podle nich často mizí hranice mezi pravicí a levicí. "Nám se už v minulém období vláda ODS a ČSSD osvědčila. Pokud se zrovna nebavíme o zdravotnických poplatcích, ale o městě, tak ten chodník není ani pravý, ani levý," prohlásil příbramský starosta Josef Řihák (ČSSD), který opět vyjednává hlavně s ODS.

Podobná situace je i v Hořovicích, kde ODS uzavřela předběžnou dohodu s ČSSD a Hnutím za harmonický rozvoj obcí a měst. "Má to pikantní příchuť, uzavřeli to velice rychle. Přitom my jsme byli s ODS dohodnutí, že s námi bude vyjednávat jako s prvními," řekl dosluhující starosta Luboš Čížek (KDU-ČSL).

Rychlost uzavírání takových dohod může být daní za to, že velké politické strany se cítí být ohroženy TOP 09 a místními sdruženími, která letos hodně posílila. Nelíbí se to však ani vedení ČSSD, ani premiéru a předsedovi ODS Petru Nečasovi .

Obvolávají regiony a snaží se to tamním stranickým špičkám vymluvit. Nechtějí riskovat soudržnost pravicové vlády, ale také průběh druhého kola senátních voleb, kde jdou kandidáti ČSSD a ODS proti sobě.

ZVRATY V MENŠÍCH MĚSTECH

V mnoha městech se zcela vymění jejich vedení. Povolební vyjednávání se komplikují, protože výsledky voleb jsou leckde hodně vyrovnané. Záleží na získání každého "partnerského" křesla.

PODĚBRADY
Poděbradské fórum bude vládnout s TOP 09 a Volbou pro Poděbrady. Současný starosta Jozef Ďurčanský ale neuspěl. Jeho Volba, kterou založil po svém odchodu z ODS, skončila čtvrtá. A vítěz, Poděbradské fórum, Ďurčanského uskupení nepřizval k povolebnímu vyjednávání. Ze starosty tak bude řadovým zastupitelem.

BEROUN
V pátek, tedy přesně týden po komunálních volbách, bude podepsána koaliční smlouva v Berouně. Uzavře ji vítězná ODS s Nezávislými Berouňáky a TOP 09.

MNICHOVO HRADIŠTĚ
Starosta Mnichova Hradiště Jaroslav Myška z ODS se do zastupitelstva vůbec nedostal. Přestože vyhrála ČSSD s deseti mandáty, vládnout asi nebude. Lídr Jaroslav Koloc jedná se všemi stranami. "Domnívám se ale, že se dají dohromady pravicové strany, tedy TOP 09 a Nezávislí, ODS a Věci veřejné," míní.

KUTNÁ HORA
Sdružení Šance pro Kutnou Horu zvítězilo nad dosud vládnoucí ODS. Lídr vítězné strany Ivo Šanc bude s největší pravděpodobností starostou. Šance chce pro sebe i post prvního místostarosty, druhého zřejmě nabídne ČSSD. ODS podle šéfa Ivo Šalátka, který byl starostou dvě volební období, neuspěla kvůli sporům ve straně.

BENEŠOV
V Benešově poprvé nevyhrála ODS, ale Volba pro město. Ta potřebuje jen čtyři mandáty, aby měla v zastupitelstvu většinu. Jednat chtějí se všemi kromě KSČM, stejně jako druhá ČSSD se sedmi mandáty. Současný starosta Petr Kouba končí z vlastního rozhodnutí.

BĚLÁ POD BEZDĚZEM
ODS získala v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku stejný počet mandátů jako Sdružení nezávislých. O povolebním vyjednávání zatím mlčí. Starostkou ale už určitě nebude Daniela Pastorková. Odstěhovala se a už nekandidovala. ODS tady spadla ze čtrnácti na šest křesel.

ČESKÝ BROD
Starosta Jaromír Fischer z ODS v Českém Brodě na Kolínsku sice kandidoval, ale starostou už být nechce. A to i přesto, že byl mezi těmi, kteří dostali největší počet hlasů. Jeho nástupcem by se mohl stát místostarosta Jakub Nekolný z ODS.

HOŘOVICE
Jeden z mála lidoveckých starostů v kraji, Luboš Čížek z Hořovic na Berounsku, zřejmě z čela radnice odejde. Spojila se tady ČSSD, ODS a Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst. Šanci na starostu má lídr ODS Ondřej Vaculík.

  • Nejčtenější

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Čínská odveta? Financování Slavie má být zastaveno, řekl prezident Zeman

Vzájemné vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem by mohlo silně ovlivnit i český fotbal. Čína má v rámci...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Praha odložila na žádost Gottovy rodiny úklid svíček na Bertramce

Svíce a další předměty, které lidé nosí před vilu zesnulého zpěváka Karla Gotta na Bertramce, se zatím odklízet...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Rozchod Prahy s Pekingem je dokonán, konec smlouvy stvrdili zastupitelé

Pražští zastupitelé definitivně ukončili platnost sesterské smlouvy s Pekingem. Na jednání vzali na vědomí ukončení...

Šéfka pražských Pirátů a manažer JCDecaux se stýkali i po jeho obvinění

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Pražští strážníci zpřísnili dohled v modrých zónách, odtáhnou víc aut

Stání v placených modrých zónách v Praze bude na tři měsíce pod větším drobnohledem strážníků. Podle nich řidiči zóny...

Muž dělal výtržnosti na ulici, nahý skočil ze Štefánikova mostu

Policisté v pondělí ráno řešili oznámení o výtržnictví v Praze 1. Opilec na ulici nadával kolemjdoucím, potom chtěl...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz