ODS se neúspěšně pokusila odvolat náměstkyni primátorky Kolínskou

  10:10aktualizováno  13:24
Opoziční ODS ve čtvrtek na jednání zastupitelstva navrhla odvolání náměstkyně primátorky Petry Kolínské (SZ, Trojkoalice). Návrh ale zastupitelé po diskusi nezařadili na program jednání. Jedním z důvodů, proč tak ODS učinila, je krize v přípravě Metropolitního plánu, který nemá kdo vytvořit. Zpoždění tak stále narůstá.

Pražský magistrát (ilustrační foto) | foto: Wikimedia Commons

Krize Metropolitního plánu, rozklad týmu jeho tvůrců a odvolání šéfa Institutu plánování a rozvoje (IPR) Petra Hlaváčka (více zde). To jsou důvody, proč opoziční ODS na dnešním jednání zastupitelstva navrhla odvolání náměstkyně Petry Kolínské z funkce.

Odvolání Kolínské ale dnes nepodpořili všichni zástupci opozice. „My ale v koalici nevidíme nikoho, kdo by mohl být nástupcem paní Kolínské. Pan Karel Březina nebo Jan Slezák z ČSSD nejsou lidé, které bychom tam rádi viděli, proto nepodpoříme odvolání náměstkyně,“ řekl opoziční zastupitel Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

Petra Kolínská

Petra Kolínská

Při diskusi o programu jednání předseda zastupitelů TOP 09 Václav Novotný řekl, že Kolínská ve své funkci selhala.

„Za svou krátkou chvíli stihla úhrnem napáchat v Praze více škody než povodeň. Budeme hlasovat pro odvolání i odebrání kompetencí územního rozvoje Straně zelených. Strategickým cílem je, aby se územním plánováním zabývali odborníci, tedy návrat architekta Petra Hlaváčka na IPR. Nenacházím slov proto, že jako koalice necítíte, že situace na IPR je důležitá,“ řekl.

Na jednání vystoupila i skupina architektů, kteří požádali zastupitelstvo o totéž. „Současně chceme požádat o revokaci odvolání Petra Hlaváčka. Byl tam rok a půl a udělal spoustu dobré práce,“ uvedl architekt Josef Smutný.

Místostarosta Prahy 3 Alexander Bellu, který za ODS primátorce Adrianě Krnáčové (ANO) navrhl odvolání Kolínské, argumentuje mimo jiné Metropolitním plánem.

„Současný stav zablokovaného plánu vnímáme jako fatální politické selhání. Těžko můžeme budovat chytré město, když neumíme naplánovat ani jeho rozvoj,“ řekl Bellu s tím, že hlavním problémem je rozpad týmu, který plán tvoří. Za to podle něj odpovídá Kolínská.

Piráti – čtyřhlavá opoziční klika – jsou k nápadu kritičtí. „Když už, tak by měla rezignovat rada. Spíše by se mělo řešit dokončení plánu v rozumné lhůtě, a k tomu by odvolání náměstkyně nepřispělo,“ pragmaticky dodal lídr pirátů Jakub Michálek. Poměrně výjimečně se shodl se sociálními demokraty a jejich předsedou klubu Karlem Březinou. „ČSSD k tomu nevidí důvod, respektuje koaliční smlouvu a koaliční spolupráci,“ reagoval Březina.

Rozhádaná opozice

V souvislosti s IPR se mezi sebou hádali i členové opozice. Piráti obvinili ODS, že v minulosti chtěla zrušit Metropolitní plán a IPR, avšak dnes jej hájí. To odmítl předseda pražské ODS Filip Humplík. Piráti pak označili předsedkyni zastupitelů ODS Alexandru Udženija za „Ulženija“. Ta se proti označení ohradila.

Kolínská se proti kritice ohradila. Uvedla, že na začátku roku byli zastupitelé znepokojeni přípravou Metropolitního plánu, a tak učinila opatření, aby potíže vyřešila. „Jestli chce ODS opět nabídnout Pražanům Prahu bez vlády a jestli si myslí, že to je cesta k lepšímu plánu, může to navrhnout,“ řekla náměstkyně. Podobným způsobem skoro přesně před rokem opozice odvolala část radních. Tehdy se kvůli tomu rozpadla koalice, kterou následně ANO, Trojkoalice a ČSSD slepovaly měsíce.

Spor o Metropolitní plán

  • Návrh Metropolitního plánu je nový územní plán Prahy, který určuje, kde a co se bude v letech 2020 až 2030 stavět. Jedná se tedy o nejdůležitější dokument, za který současná vláda Prahy zodpovídá. Už v létě bylo jasné, že plán nabírá zpoždění odhadované na dva roky. Měl být přitom hotový do roku 2020 a město bude muset požádat parlament o prodloužení platnosti současného územního plánu i po roce 2020.
  • Náměstkyně Petra Kolínská (SZ) a s ní celá rada města odvolala ředitele institutu Petra Hlaváčka v druhé polovině září. Příčinou bylo již zmíněné zpoždění dokumentu a některé nedostatky v něm. Vedle oficiálních důvodů byly příčinou i neshody vedení Prahy s architektem Romanem Kouckým. Vedení magistrátu se totiž chtělo rozejít především s ním. Hlaváček se tak stal jakousi vedlejší obětí tohoto sporu.

Avšak Metropolitní plán se po odvolání Hlaváčka a následného protestního odchodu prakticky všech architektů z týmu i tvůrce dokumentu Romana Kouckého dostal do vážné krize. Plán nabral zpoždění již před jejich odchodem. Nyní se průtahy ještě zhoršují. A čas není jediným problémem. Koucký má mezi architekty renomé odborníka, je respektovaný, a tak IPR těžko najde jeho nástupce.

To ve středu řekl MF DNES nejen Smutný, ale také Hlaváček či architekti Josef Pleskot a Jan Jehlík. Krize podle nich může vyvrcholit tím, že městu nezbude nic jiného než návrh Metropolitního plánu (tým Kouckého ho dělal čtyři roky) hodit do koše a začít znovu. To by však znamenalo další prodlevu několika let. Samozřejmě by to znamenalo i finanční ztráty, vždyť příprava plánu dosud stála řádově desítky milionů.

O post šéfa se zatím nikdo nepřihlásil

Výběrové řízení na klíčový post Kouckého jako šéfa plánu vypsal institut zhruba před dvěma týdny. Zatím se nikdo nepřihlásil. „Spíš mě překvapuje, že náhradu nikdo neměl dopředu připravenou. Jako by město na autě přezouvalo zimní gumy, ty staré sundalo ale nové ještě nemělo koupené,“ poznamenal Hlaváček.

„Pokud chce Strana zelených plán udělat jinak a zbytek společnosti s tím souhlasí, bude se muset vytvořit znovu,“ dodal Hlaváček. Mezi architekty totiž platí pravidlo, že si do práce proti vůli kolegy vzájemně nezasahují. V takové situaci, v málo početné profesní skupině město těžko najde odborníka ochotného pustit se do „předělávky“ plánu.

„Nedovedu si představit, že to bude někdo, kdo má vysoké renomé mezi architekty, protože to má nejen odbornou, ale i mravní rovinu,“ myslí si Jehlík. Plán tohoto druhu je jako mechanický strojek hodinek, kde musí každý šroubek i kolečko měnit hodinář, který dobře ví, co tím způsobí. Jen studium materiálů a analýz důležitých pro pochopení soukolí může trvat měsíce.

Možné řešení patu navrhl Pleskot. „Šel bych za Kouckým a domluvil bych se s ním. A v jeho duchu s respektováním jeho autorských práv, s jeho konzultacemi bych to s velkou pokorou dopracoval,“ naznačil cestu, jakou může město zvolit. I jemu se totiž plán líbí – z 96 procent.

Kolínská ví, že je situace vyhrocená a nebude snadné najít nového experta. Nechce však tvořit nový plán. „Plán Prahy je pro architekty prestižní záležitost. Pro mne je nepřijatelná situace, kterou se někteří snaží navodit, že Roman Koucký je jediný, kdo může plán připravit. Praha nemůže být v rukou jednoho člověka,“ oponuje náměstkyně.

Nejčtenější

Značka v Praze mate řidiče. Porušení zákazu stojí nejmíň 1500 korun

MHD

Neobvyklá značka u supermarketu v pražské Michli mate řidiče. Někteří ji dodržují, jiní ji považují za neplatnou a...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Trampové nechali kamaráda vozíčkáře u lomu Amerika, zůstal tam dvě noci

Vozíčkář zůstal dvě noci u lomu Amerika, nechali ho tam kamarádi. (17. 6. 2019)

U lomu Velká Amerika na Berounsku zůstal po dvě noci opuštěný vozíčkář, který se sám nedokázal dostat pryč. Podle...

Mistr posiluje. Slavia získala Hovorku s Holešem, Souček má novou smlouvu

Předseda představenstva fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík (vlevo), záložník...

Z jabloneckých fotbalistů Davida Hovorky a Tomáše Holeše jsou slávisté, opačným směrem míří Jan Matoušek, Jan Sýkora i...

Praha očekává rekordní protest. Připraveni jsou policisté i záchranáři

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Praha se chystá na pravděpodobně největší demonstraci od listopadu 1989. Podle spolku Milion chvilek pro demokracii,...

Další z rubriky

Mariánský sloup uráží náboženské cítění, respektujme to, říká Stropnický

Novinář Eugen Kukla, sochař Petr Váňa někdejší šéf zelených Matěj Stropnický v...

Debatu o návratu Mariánského sloupu na Staroměstské náměstí zažívá Praha od 90. let. Zatím poslední kolo rozdmýchalo na...

VIDEO: Skokan chtěl zdolat Vyšehrad jako Horymír. Pomohl mu flyboard

Vltavu pod Vyšehradem ovládli dobrodruzi. Salto vzad předvedl z třinácti metrů...

Rozhodl se skočit z vyšehradské skály jako Horymír na Šemíkovi. Hloubka pod vodní hladinou to neumožnila, proto...

Na D10 před Prahou se srazilo sedm aut, dálnice byla uzavřena

Ilustrační snímek

Dálnici D10 na čtvrtém kilometru před Prahou zastavila po sedmé hodině ranní hromadná nehoda. Směr na Prahu byl až do...

Najdete na iDNES.cz