ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Za jeden úkol více odměn, auditoři prokázali chyby ve středočeském rozpočtu

  • 6
„Mělo by být jednoznačné, který zaměstnanec jaké konkrétní mimořádné či významné úkoly vykonal.“ To je doporučení pro vedení Středočeského kraje od auditorů z ministerstva financí, kteří kontrolovali hospodaření úřadu za rok 2020. Vysoké prémie dostávali úředníci i po odhalení kauzy na veřejnosti.

Ze zprávy auditorl, kterou nyní projednalo vedení kraje, a kterou má MF DNES k dispozici, vyplývá, že minulé vedení úřadu rozdávalo vybrané skupině úředníků vysoké odměny, jež nebyly dostatečně odůvodněné. Kontroloři nadřízeného úřadu tak částečně potvrdili to, co už dříve kritizovala opozice a média.

Seznam Zprávy loni získaly tabulku nejlépe placených úředníků Středočeského kraje. Z ní vyplývalo, že skupina nejvýše postavených pracovníků úřadu pobírala v letech 2018 a 2019 tak vysoké odměny, že v jednom případě dokonce měsíční příjem převyšoval plat vládních ministrů.

Komu úřad vyplácel odměny v řádech 50 až 85 tisíc korun měsíčně navíc k jejich platu, přitom hejtmanství dlouho tajilo. Údaje poskytlo pouze anonymní, až později MF DNES zjistila, že největší peníze brali hlavně někdejší ředitel úřadu Jiří Holub a jeho náměstci.

Nyní se ukazuje, že vysoké prémie byly úředníkům vypláceny i v právě zkontrolovaném loňském roce, a to i na podzim, kdy už se nepřiměřené odměňování dávno řešilo na veřejnosti. Ani po provalení vyplácení nadstandardních částek se podle zjištění MF DNES vedení krajského úřadu nijak nekrotilo.

Štědré odměny úředníkům. Prémie za „covidový rok“ rozdával stát i kraje

„Dvěma zaměstnancům byly loni vyplaceny a přiznány odměny vyšší, než byl jejich roční plat stanovený platebními výměry,“ píše se ve zprávě auditorů. Tito štědře oceňovaní úředníci tak v podstatě pobírali dva platy.

Další tři úředníci dostávali odměny vyšší než 90 procent jejich ročního platu a dvěma zaměstnancům na účtu přistály prémie vyšší než polovina jejich ročního platu. V několika případech byly loni vyplaceny statisícové částky, přestože konkrétní úředník podal výpověď a v organizaci končil.

Za stejný úkol odměna dvakrát

Příklady za všechny: „Za měsíc listopad 2020 byla zaměstnanci vyplacena odměna, která činila 5,5 násobek měsíčního platu podle platového výměru pro rok 2020. Odůvodnění bylo zčásti vyhodnoceno jako obecné, za mimořádné pracovní úsilí a plnění zvlášť významných pracovních úkolů,“ uvádí auditoři u jednoho z případů.

7, 1 milionu

korun se loni vyplatilo na odměnách pro 14 úředníků.

U tohoto zaměstnance byly přece jen uvedeny i tři konkrétní úkoly, které splnil. Paradoxní přitom je, že jeden z těchto konkrétních splněných úkolů je u něho uveden i jako důvod odměn už v září a říjnu. Již tehdy za to dostal dohromady 155 tisíc. Zřejmě bylo třeba stejný úkol odměnit ještě jednou.

Další úředník zase za listopad a prosinec dostal zcela stejnou částku s vysvětlením, že jde o souhrn odměn za první a druhé pololetí. Nebylo by na tom nic divného, kdyby za obě zmíněná pololetí už měsíčně nepobíral jiné odměny. Hejtmanku Petru Peckovou (STAN) překvapilo, že tento systém na kraji fungoval i poté, co se vše dostalo na veřejnost.

„Tím ale neříkám, že někteří úředníci si odměny nezasloužili, ale v přiměřené výši a jasně odůvodněné,“ říká Pecková.

„Snad mě to ani nepřekvapuje,“ reagoval stávající náměstek hejtmanky za oblast financí Věslav Michalik (STAN). „Předchozí koalice jela stylem novináři štěkají, karavana jede dál,“ řekl Michalik.

Ředitele úřadu jsem vyzvala, aby odměny nevyplácel, víc jsem dělat nemohla.

Jaroslava Pokorná JermanováExhejtmanka

Bývalá hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) zopakovala, že odměňování úředníků bylo v kompetenci ředitele úřadu. „Já jsem ten audit neviděla, nemám jej k dispozici. Pokud někdo uzná, že odměny byly vyplaceny neoprávněně, tak ať je ti úředníci vrátí, ale tohle není moje kompetence. Pan ředitel rozděloval odměny, nikoli já,“ reagovala Jermanová. Zároveň ale dodala, že poté, co se odměny začaly veřejně řešit, prý ředitele úřadu vyzvala, aby je už nevyplácel.

Dnes už bývalý šéf krajského úřadu Holub na sebe rozdělování prémií vzal už v minulosti. „Odměny jsou vždy udělované konkrétnímu zaměstnanci v souladu s objemem práce a zodpovědností s tím spojenou. Podotýkám, že Středočeský kraj je největším krajem v České republice,“ uvedl Holub.

Vymáhat škodu? Těžko

Z auditní zprávy vyplývá, že při hledání odůvodnění odměn se vedení kraje „hodila“ pandemie koronaviru. U řady odměn bylo totiž uvedeno, že jsou za „pracovní nasazení při řešení covidové situace“. „V případech odměn poskytnutých za činnosti v důsledku epidemiologické situace nelze pochybovat o mimořádnosti úkolů, ale mělo by být jednoznačné, který zaměstnanec konkrétní mimořádné či významné úkoly vykonal,“ konstatuje auditní zpráva.

Současné vedení kraje nyní posoudí, zda existuje možnost vymáhat část vyplacených peněz zpět, respektive zda nemohla vzniknout škoda.

„Ministerstvo financí konstatovalo, že se nedá specifikovat, že kraji vznikla škoda, protože není prokazatelné, že odměny byly neoprávněné. Byly totiž naprosto nedostatečně odůvodněné a nebyl k tomu nastaven vnitřní systém. Tudíž na základě zjištění kontroly pravděpodobně nelze vymáhat škodu či nějaké plnění po předchozím vedení kraje,“ uvedla Pecková s tím, že celou věc ještě posoudí právníci.

Překvapuje mě, že VIP úředníci tyto odměny dostávali až do našeho nástupu.

Petra PeckováHejtmanka

Nové vedení kraje nastavilo zcela nový systém. „Teď je to tak, že každý vedoucí má určený rozpočet na odměny pro své lidi a je jasně stanoveno, jaké maximum může dát, způsob jsme zveřejnili na webu. Opatření jsme udělali ještě dříve, než jsme znali výsledky auditu,“ dodala Pecková.

Podle náměstka Michalika by se o vymáhání škody dalo uvažovat v případě, že by například inspektorát práce udělil kraji za postupy předchozího vedení pokutu.