Gang vařil pervitin v zahradním domku, kurýra výrobci dělal taxikář

  17:03aktualizováno  17:03
Velkou varnu pervitinu se podařilo odhalit pražským kriminalistům. V zahradní chatě v pražských Lipencích vyrobila pětice zadržených desítky kilogramů drogy za desítky milionů korun. Zařízení k výrobě bylo tak rozsáhlé, že ho museli chladit vodou z bazénku. Odvézt ho musela dvě hasičská auta.

Policisté na případu pracovali skoro dva roky, pětici pachatelů včetně jedné ženy zadrželi minulý týden. Hlavní organizátor s komplicem u sebe zrovna měli 1,6 kilogramu čerstvě uvařeného čistého pervitinu. Vyrobené drogy prodávali především v Libni, na Žižkově a dalších místech v Praze.

Uvařit kilo a půl drogy trvalo pachatelům šestnáct hodin. „Jedním ze zadržených je řidič vozidla taxi, který pro skupinu dovážel materiál nutný k výrobě, ale pomáhal také s rozvozem vyrobené drogy k dealerům a koncovým zákazníkům,“ přiblížil mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Za kolik mohli prodat dvě kila čistého pervitinu?

Gram pervitinu se běžně prodává za tisíc korun. Prodejci však drogu neprodávají čistou, ale různě ji nastavují a ředí. Dva kilogramy čisté drogy proto mohli zpeněžit až za 6 milionů korun.

Samotná zabavená varna byla tak velká, že o její převoz policisté museli požádat hasiče. Ti zařízení naložili do dvou nákladních aut.

Celý monstrózní, svépomocí sestavený mechanismus pachatelé při používání ochlazovali vodou z díry vykopané hned vedle chaty a vystlané igelitem.

„V chatové oblasti byl zadržen hlavní pachatel, přítomna byla i jeho manželka se psy. Kromě varny uvnitř byly různé chemikálie a další věci, poschovávané v mnoha sudech a ve dvou tajných podzemních skrýších,“ přiblížil kriminalista, který se na případu podílel. Uvnitř bylo také dalších 400 gramů drogy.

Šéf celého drogového gangu byl v minulosti již desetkrát trestaný, z toho sedmkrát kvůli drogám. „Nyní je společně s některými dalšími nepravomocně odsouzený za další drogové trestné činy, rozsudek však ještě není pravomocný, protože se obvinění odvolali,“ doplnil Hulan.

Fotogalerie

Pachatelům nyní hrozí za nedovolené nakládání s omamnými látkami a jedy až pětileté vězení. Na základě expertíz, které prokážou kvalitu vyráběné drogy, však dvěma hlavním aktérům mohou kvalifikaci ještě zpřísnit. V takovém případě by jim hrozilo až 12 let vězení.

Zatčení pachatelů a prohledávání chaty policistům zabralo více než tři dny, účastnilo se ho 84 policistů ze šesti útvarů.

„Zpracování případu bylo náročné, pachatelé jsou zkušení recidivisté, kteří mají s výrobou drog bohaté zkušenosti a znají postupy policejních orgánů. Máme zadokumentováno, že vařili několik měsíců, takže mohli vyrobit několik desítek kilogramů pervitinu v hodnotě několik desítek milionů korun,“ uzavřel kriminalista.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Amatérské video zachytilo chování učitele Základní školy pro žáky se...

Česká školní inspekce (ČŠI) uzavřela vyšetřování incidentu ze Základní školy na pražském Zlíchově. Žáci na dvou videích...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Další z rubriky

Před střetem s tramvají varují chodce v Praze nově i siluety na tratích

Varovnou tramvaj v kampani Neskákej mi pod kola doplnily i nastříkané siluety...

Lidské siluety na tramvajových kolejích v Praze varují chodce před neuváženým vstupem do trati. Dopravní podnik nechal...

Tisíc kilometrů za týden, to bylo rekordní dobrodružství z Čech do Německa

Před 125 lety se na 939 km dlouhou cestu vydal baron Liebieg s vozem Benz...

Šestnáctého července uplynulo 125 let od první dálkové jízdy na světě, která nese českou stopu. Dobrodružnou cestu...

Dostat graffiti z Karlova mostu nelze bez památkářů, čas přitom tlačí

Posprejovaný pilíř Karlova mostu. (16. 7. 2019)

Na pilíři Karlova mostu na Malé Straně stále zůstává graffiti, které tam v pondělí nastříkali dva cizinci. Restaurátoři...

Najdete na iDNES.cz