Kde je pochována babička sv. Václava? Odborníci zkoumají kostel u Berouna

  10:52aktualizováno  10:52
Ani více než tisíc let po smrti Ludmily - babičky svatého Václava, se neví, kde byla tato první česká světice pochována. Odborníci v těchto dnech zkoumají kostel v Tetíně na Berounsku, kde měla v roce 921 zemřít. Zatím jsou na začátku cesty a prvními pokusy prověřují, zda budou pátrat dál.

Kostel v Tetíně u Berouna, kde by mohla být pochována sv. Ludmila | foto:  František Vlček, MAFRA

Na schůdkách pod oltářem sedí za obrazovkou počítače muž. "Můžeme," dává dalším dvěma znamení, že je teď řada na nich.

Od jedné ze značek nakreslených křídou na podlaze kostela svatého Jana Nepomuckého v Tetíně pak směrem k protější stěně roztlačí oranžový vozík, takzvaný georadar. "Konec," hlásí jeden z mužů, když dojede k druhé značce.

Fotogalerie

Tým geofyziků prohledával kostel. "Právě zde je podle legendy původní místo hrobu svaté Ludmily. Už v 19. století, kdy se Tetín stal takovým symbolem národního obrození, sem chodili archeologové a historici a začali bádat.

Ale za tu dobu nikoho nenapadlo kopnout přímo v kostele a podívat se, co se skrývá pod ním," vypráví místní obyvatel, jeskyňář a víkendový průvodce po tetínských sakrálních památkách Ladislav Pecka.

A tak geofyzikové z firem Arcadis a Inset až teď, po dvou stech letech, připravují půdu pro novodobé pátrání po Ludmilině hrobce. O tom, že by se v nejstarším ze tří tetínských kostelů její hrob skutečně nacházel, však Pecka stoprocentně přesvědčen není.

I záporný výsledek bude výsledkem

Ostatky svaté Ludmily z něj totiž v roce 925 nechal do baziliky svatého Jiří na Pražském hradě převézt její vnuk kníže Václav a tam jsou dodnes. Tetínský kostel byl pak navíc přestavován a opravován, takže i kdyby tam Ludmila byla skutečně pochována, mohla být její hrobka už dávno zasypaná.

Život svaté Ludmily

Patronka babiček či matek a první česká světice se narodila v roce 860. V mládí byla vychovávána jako pohanka. Později stejně jako její manžel Bořivoj I. přijala i ona křesťanskou víru, kterou pak horlivě praktikovala.

V křesťanství vychovávala své dva syny Spytihněva a Vratislava i vnuka Václava.

Po smrti Vratislava se usadila na vdovském sídle Tetín, kde byla podle legendy v roce 921 najatými vrahy Tunnou a Gomonem uškrcena.

"Uvidíme, jak to dopadne. V tomto případě je ale i záporný výsledek výsledkem. Třeba výzkum ukáže základy starší stavby, současný kostel svatého Jana Nepomuckého totiž pochází až z třináctého století," doufá Pecka.

Měření odborníkům zabralo celý den. Ony křídové značky naznačovaly takzvanou profilovou síť. Po ní odborníci jezdili georadarem nejdřív napříč lodí, pak podélně.

"Z měření pak vznikne mapa s hloubkovými údaji, kam zakreslím například i objekty, které by mohly být z archeologického hlediska zajímavé. Jde ale o nepřímou metodu výzkumu, tudíž z výsledků jen usuzujeme, o co by se mohlo jednat.

Archeologové tak sice už budou vědět, v jakém rohu udělat sondu, ale jestli se do dalšího výzkumu skutečně pustí, záleží jen na nich," vysvětluje geofyzik Jiří Nedvěd.

Geofyzici zahájili první fázi průzkumu. Její výsledky naznačí, zda vůbec má smysl pátrat dál. "Smyslem tohoto měření je zjistit, co se skrývá pod podlahou. Zajímají nás krypty, sklepení, rýhy, ale i kovové předměty. Zkrátka vše, co by mohlo být archeologicky zajímavé," vysvětluje geofyzik Jiří Nedvěd.

Pokud průzkum něco odhalí, přijedou na místo archeologové se sondami. Výsledky první fáze budou ale známy až za několik týdnů.

Nejčtenější

Boleslav - Sparta 4:3, hosté třikrát dotáhli, v nastavení rozhodl Budínský

Michal Hubínek z Boleslavi (vlevo) a Libor Kozák ze Sparty svádějí souboj o...

Sparťanští fotbalisté třikrát vyrovnali, počtvrté už to nezvládli. Proto v báječném utkání 5. kola Fortuna ligy v Mladé...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Slavia - Liberec 1:0, duel bez diváků rozhodl Masopust, Stanciu nezářil

Slávisté se radují z branky, kterou otevřel Lukáš Masopust skóre v utkání s...

Slávističtí fotbalisté ani napopáté v novém ročníku nejvyšší soutěže neprohráli a zůstávají první v tabulce. Před...

Policie řeší vraždu šestiletého chlapce na Benešovsku, podezírá matku

Ilustrační snímek

Středočeští kriminalisté vyšetřují od čtvrtka vraždu teprve šestiletého chlapce. Jeho tělo nalezli policisté v jednom z...

To se snad ani ztratit nedalo, láteřil kouč Jílek. Tým chválil za výkon

Sparťanský kouč Václav Jílek diriguje své svěřence během zápasu Evropské ligy s...

Když po pohárovém utkání proti Trabzonsporu (2:2) přišel do kabiny, byl překvapený pozitivní atmosférou. „Kanga...

Další z rubriky

Kvůli snu o kamionu najíždějícím do lidí spustil poplach, vyvázne bez trestu

Ilustrační snímek

Český telekomunikační úřad odložil případ z letošního jara, kdy oznamovatel telefonicky upozornil policisty na kamion...

Muž střílel v restauraci vzduchovkou na ženu s dětmi, policistům se vzdal

Muž střílel v restauraci na ženu a děti, přijela zásahová jednotka. (15.8.2019)

Policisté včetně speciální pořádkové jednotky v neprůstřelných vestách před polednem zasahovali v restauraci v Praze...

Praha se dohodla s ministerstvem kultury na trase tramvají před nádraží

Tramvaj v Praze (ilustrační snímek)

Pražský magistrát se dohodl s ministerstvem kultury na trase tramvajové trati z Vinohradské ulice k hlavnímu nádraží....

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÝ SPECIALISTA - CAN SBĚRNICE

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj, Liberecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 75 000 Kč

Najdete na iDNES.cz