Konec přeplněnému peronu. Všechny soupravy metra končí až za Dejvickou

  8:53aktualizováno  8:53
Už žádné čekání na přeplněném nástupišti. Od pondělního rána jezdí každá souprava pražského metra A směrem z centra po nejnovějším úseku minimálně do stanice Petřiny. Skončil tak pásmový provoz, kdy každý druhý vlak končil na Dejvické. Cestující to kritizovali.

Pásmový provoz, kdy z Dejvické do nové konečné Nemocnice Motol jezdil mezi 9:30 a 20:00 jen každý druhý vlak, byl zaveden při zprovoznění čtyř nových stanic metra (směrem z centra: Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny, Nemocnice Motol) v dubnu.

Od počátku se ale lidé proti tomuto způsobu cestování bouřili. To proto, že každý druhý spoj jezdil i do stanice Nádraží Veleslavín, která se stala významným přestupním uzlem. Od dubna odtud totiž jezdí autobusy linky číslo 119 na letiště či směrem na Kladno, které dlouhá léta končily na Dejvické. Lidé zde navíc mají možnost přestoupit na kladenský vlak.

Jak pojede metro

Pásmový provoz

  • Od 1. června jezdí všechny soupravy metra na lince A až do stanice Petřiny. Do konečné stanice linky A Nemocnice Motol jede polovina souprav. Takto bude metro na novém úseku jezdit v pracovní dny mezi 6. až 20. hodinou.
  • V pracovních dnech do 6. hodiny a od 20. hodiny a také o víkendech pojedou do stanice Nemocnice Motol všechny spoje.

Kratší intervaly

  • V úseku mezi stanicemi Dejvická a Petřiny se zkrátí intervaly v pracovní dny dopoledne z 10 na 5 minut, odpoledne z 6 na 3 minuty a vpodvečer ze 7 až 10 na 3,5 až 5 minut.

Prázdninový provoz

  • Od 1. července se prodlouží intervaly autobusů, tramvají a také metra, a to v průměru o 20 procent. Nepojedou školní autobusové linky a je možné, že v době letních prázdnin také nevyjedou některé tramvajové spoje.
  • Minulý rok si lidé při prázdninovém provozu stěžovali na dlouhé intervaly na metru A. Ropid proto letos intervaly na této trase omezí o něco méně.

Nová úprava zjednoduší cestování a pomůže vyřešit některé přepravní problémy.

„Ke změně jsme přistoupili na základě vyhodnocení prvních týdnů provozu po otevření nových stanic trasy metra A. Vycházíme tím vstříc občanům, kteří nové stanice využívají ve vysoké míře, a pásmový provoz jim způsoboval problémy. Nyní bude cestování rychlejší a komfortnější,“ uvedl radní pro dopravu Petr Dolínek.

V úseku Dejvická - Petřiny se zkracují intervaly v pracovní dny dopoledne z 10 na 5 minut, odpoledne z 6 na 3 minuty a podvečer ze 7 - 10 na 3,5 - 5 minut. O posílení provozu metra rozhodlo Hlavní město Praha na základě přepravních průzkumů i podnětů cestujících a městských částí.

Pásmový provoz tak od pondělí zůstává už jen v úseku Petřiny - Nemocnice Motol.

Nový jízdní řád, podle kterého do konečné stanice linky A Nemocnice Motol pojede polovina souprav metra, bude platný v pracovní dny v období od 6:00 do 20:00. V pracovní dny do šesti hodin a od dvaceti hodin a o víkendech pojede do Motola každý spoj.

Kvůli pásmovému provozu se na peronu na Dejvické tísnily desítky cestujících:

MHD si vezme prázdniny

Po zkrácení intervalů metra na jeho novém úseku chystá společnost Ropid další změny v MHD. První přijdou 1. července a budou jen dočasné.

„Půjde o již tradiční prázdninový provoz MHD. Intervaly autobusů a tramvají se prodlouží, a to zhruba o dvacet procent,“ popisuje mluvčí Ropidu Filip Drápal.

Dodává, že nyní společnost čeká, až dopravní podnik předloží seznam plánovaných oprav tramvajových tratí. Na jejich základě pak organizátoři hromadné dopravy dopracují jízdní řády pro letní měsíce.

Aktuálně také Ropid vyhodnocuje dubnové změny jízdních řádů autobusů a tramvají, které zavedl bezprostředně po zprovoznění čtyř nových stanic metra. „Na konci letních prázdnin bychom chtěli mít průzkum dokončený a spolu s ním také vypracovaný návrh na úpravy některých spojů,“ říká Drápal.

Z Ládví je nechtěný terminál

Kromě okolí nových stanic se organizátor MHD zaměří také na stížnosti městských částí z jiných lokalit města. Na pořad dne tak přijde problematická autobusová zastávka Ládví, kam od dubna začala zajíždět řada příměstských autobusů.

Proti tomu se však bouří obyvatelé i radnice Prahy 8. „Místem, kde končí dálková hromadná a individuální doprava z Ústecka, Liberecka, Hradecka, Pardubicka, by měl být jednoznačně terminál Letňany. Určitě ne zastávky MHD na Ládví,“ říká radní Prahy 8 Karel Šašek.

Obyvatelé z Ládví sepsali petici a minulý týden šli proti nedávno vzniklému „autobusovému terminálu Ládví“ protestovat na jednání zastupitelstva hlavního města.

Vedení metropole aktuálně vybírá nového ředitele organizace Ropid. Ten by do budoucna měl na základě přepravních průzkumů navrhnout celopražské změny MHD. Letos se jich však cestující takřka jistě bát nemusí.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Při střetu autobusu a náklaďáku zemřela učitelka, jedenáct lidí se zranilo

U Nové Vsi na Mělnicku narazil do nákladního auta autobus, v němž zemřela jedna žena. Řidič autobusu je vážně zraněný....

Praze za dva a půl roku dojdou registrační značky pro auta, vyčerpá čísla

Pražský magistrát vyčerpá zhruba do dvou a půl roku všechny možné kombinace registračních značek na osobní vozidla....

Pražské zázemí Kellnerovou nadchlo: Ale je to pro mě těžké a smutné

Stejně jako loni měla být ozdobou parkurového svátku, který zavítal do Česka. Jenže vinou květnové zlomeniny stehenní...

Pražský okruh blokovala tragická nehoda kamionů, jeden hořel

Dopolední provoz na Pražském okruhu u Jesenice zastavila nehoda tří kamionů. Jednomu po střetu shořel náklad. Nehodu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vražda kvůli domu: těla zmizelých manželů našla policie v nádrži Švihov

Policisté v nádrži Švihov, známé také jako Želivka, nalezli těla pohřešovaného partnerského páru z Prahy. Potvrdila to...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Rozsudek v kauze Holešovické tržnice platí, Praha dostane na 246 milionů

Pražský magistrát definitivně vysoudil zpět sporné nájemné za Holešovickou tržnici. Městský soud v Praze pravomocně...

Metro D může dostat vlaky bez strojvůdce, ministerstvo schválilo vyhlášku

Na připravované pražské lince metra D budou moci jezdit automatizované vlaky bez strojvůdce. Zajišťuje to návrh...

Rencar nesmí nadále pronajímat reklamní plochy v metru, rozhodl soud

Návrh na předběžné opatření, kterým se domáhala společnost Rencar o možnost dále pronajímat reklamní plochy v metru, ve...

Policisté chtějí v Praze otestovat automatické rozpoznávání obličejů

Vedení pražské policie požádalo magistrát, aby aktivoval na šesti místech v hlavním městě automatické rozpoznávání...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz