Soud žalobu majetkového úřadu zamítl v plném rozsahu. „S rozhodnutím a ani s jeho odůvodněním nesouhlasíme. Počkáme na písemné vyhotovení a s největší pravděpodobností se odvoláme,“ řekl iDNES.cz po vyhlášení rozhodnutí mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.
Kompenzace se majetkový úřad domáhá z toho důvodu, že aktivisté budovu po ukončení smlouvy o výpůjčce i přes opakované urgence nevyklidili.
Začal soud mezi Klinikou a státem. Úřad chce po aktivistech 360 tisíc |
„Jsem velmi ráda, že soudkyně prokoukla fakt, že stát nepřišel s oprávněným požadavkem, ale že šlo o nesmyslnou a absurdní pokutu, kterou na nás vymáhal. Ilustruje to hezky celou situaci - stát nedebatuje s občany, nejedná ve veřejném zájmu, ale zastrašuje nesmyslnými pokutami,“ uvedla za Kliniku Tereza Virtová.
Doplnila, že soudkyně poměrně dlouho vysvětlovala, proč požadavek považuje za nesmyslný. „Uvedla, že jsme se neobohatili, že nám budovu stát půjčoval, aby ušetřil za ostrahu a je nesmysl, aby pak požadoval ušlý nájem,“ uvedla.
Soud navíc nařídil majetkovému úřadu, aby zaplatil Klinice náklady na oba právní zástupce. „Odvolání mi připadá riskantní a v nesouladu s povinností řádného hospodáře, státu akorát budou dál růst náklady na naše právníky,“ podotkla Virtová.
Správa železnic chce dalšího půl milionu
S Klinikou se soudí také nynější majitel objektu Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC), která objekt převzala od majetkového úřadu loni v říjnu. Dovnitř se ale tehdy správci železnic ani nedostali, protože aktivisté vyměnili zámky (psali jsme o tom zde).
A budovu aktivisté i přes opakované výzvy neopustili doteď, SŽDC proto Kliniku žaluje kvůli bezdůvodnému obohacení o více než půl milionu korun. Po rekonstrukci chce dovnitř nastěhovat skoro padesátku svých zaměstnanců, kteří momentálně pracují v pronajatých prostorách.
„Na první částku 270 tisíc korun byl již vystaven platební výměn, avšak paní Virtová se odvolala, soudní spor byl odročen a zatím nebyl stanoven termín jednání. Nicméně mezitím jsme žalobu rozšířili, celkem je nyní žalováno 579 tisíc korun,“ řekla iDNES.cz mluvčí SŽDC Kateřina Šubová.
Objekt může vyklidit policie
Že aktivisté budovu musejí vyklidit, již rozhodl Pražský městský soud a lhůta pro vyklizení uplynula 18. října. Zástupci Kliniky sice podali dovolání s Nejvyššímu soudu, to však nemá odkladný účinek, a tak se ještě koncem října neúspěšně pokoušeli se zástupci SŽDC smlouvat (více zde).
Na Klinice zůstáváme i po lhůtě pro vystěhování, vzkázali aktivisté |
„Naše stanovisko je neměnné, na vyklizení trváme. Činíme kroky, abychom se domohli rozhodnutí odvolacího soudu o vyklizení objektu,“ doplnila Šubová.
V rozhovoru pro Lidovky.cz náměstek železniční správy Tomáš Drmola upřesnil, že právníci SŽDC dělají vše proto, aby do pátku či v nejbližším následném termínu stihli soud požádat o výkon soudního rozhodnutí - chtějí, aby soud nařídil vyklizení budovy policií.
Ani z toho si však aktivisté hlavu nelámou. „Zůstáváme v budově, jako jsme před ní před třemi roky přišli. Jsme si jistí, že teď bude ještě měsíce či roky prázdná, než začne oprava, SŽDC zatím nemá územní rozhodnutí ani stavební povolení,“ řekla iDNES.cz Virtová.
To však SŽDC odmítá. „Tohle jsou zcela nepodložené argumenty, připravujeme projekt a objekt vyklidit je nezbytné,“ doplnila Kateřina Šubová.
21. září 2017 |