Malá obec nedaleko Prahy přišla po rozhodnutí soudu o velkou část svého majetku. Obecní úřad, poštu, zámeček, pozemky získali zpět premonstráti. Do sporu se vložila i kancelář ombudsmana.
Jestli v téhle obci hledáte obecní úřad, musíte na svaz chovatelů. Starosta a jeho tým tam našli nové útočiště, protože původní obecní úřad obci nepatří. Rozhodl o tom soud.
Stejně jako místní rybník, pošta, hasičská zbrojnice, pozemky pod budovou mateřské školy, komunikace i veřejná prostranství, pod nimiž je uložena technická infrastruktura. Vítejte v Hradištku.
V obci, jejíž obyvatelé se obávají, že obec, jak ji léta znají, brzy de facto zanikne.
„Momentálně vedeme celkem tři spory – ten o určení majetku jsme už prohráli a nyní se ještě přeme o výši nájemného z dosud nevydaných objektů za poslední tři roky a o pozemky, jež nám přiznal Pozemkový fond a které jsou náhradou za pozemky dříve patřící premonstrátům,“ objasňuje starosta Antonín Merta aktuální stav věcí.
Ano, o majetek v obci projevila zájem Královská kanonie premonstrátů. Bylo to už v roce 1994, dávno předtím, než politici schválili zákon o církevních restitucích. Dvacet let se české soudy nemohly shodnout, komu vlastně rozsáhlé majetky v obci patří. Až teď padl verdikt – vlastníkem má být kanonie.
Co zmůže ombudsman
„Kvůli různým odvoláním a dalším opravným prostředkům se vlastně s premonstráty soudíme už dvacet let,“ počítá Merta.
Poukazuje na to, že rozhodnutí soudů se měnila střídavě ve prospěch obou stran, ale rozhodující byl až výrok Ústavního soudu, který zavázal obecné soudy k rozhodnutí ve prospěch kanonie.
Obec si na majetek, který několik posledních desetiletí užívala, kladla především morální nárok, podle historických dokumentů měli ale domy i pozemky dlouhá staletí ve vlastnictví právě premonstráti. Přišli o ně až po druhé světové válce.
„Obec nemá žádné zákonné, natožpak morální nároky na jakýkoliv majetek z majetkové podstaty kanonie a není ani zřejmé, proč tyto nároky předkládá,“ brání se nářkům místních ředitel ústřední kanceláře kanonie Petros Alexandridis.
Do sporu už se vložila i kancelář ombudsmanky. Její zástupce Stanislav Křeček v dopise apeloval na kanonii s tím, že její nároky potvrzené soudem obec Hradištko uznává, ale tvrdí, že „nápravou minulých křivd by neměly být způsobovány křivdy a nespravedlnosti nové“.
Podle Alexandridise je kanonie „připravena vyslechnout, jaké konkrétní požadavky jsou na ni kladeny, aby k nim mohla zaujmout stanovisko“. Ani starosta Merta ale Křečkově snaze velké šance nedává.
Část majetku už obec kanonii vydala, předání dalších se chystá. Hradištku ale ani tak určitě nehrozí takové nebezpečí jako za druhé světové války, kdy bylo území obce v roce 1942 vysídleno a stalo se výcvikovým prostorem jednotek SS, byl tam zřízen tábor pro válečné zajatce a obec přestala úředně existovat.
Do Štrasburku!
„Že bychom dnes byli opět zlikvidováni, je asi nepravděpodobné, ale kompletní naplnění všech soudních usnesení by řádné fungování obce velmi znesnadnilo,“ podotýká starosta a ujišťuje, že se i přes soudní verdikt ještě nechce úplně vzdát.
Na dotaz, co tedy bude vedení obce dělat dál, odpovídá jednoznačně: „Teď to mají v rukou naši právníci. A když bude třeba, půjdeme až do Štrasburku.“
Alexandridis naznačil, že chce kanonie v některé ze získaných nemovitostí vybudovat sociální či zdravotnické zařízení.
To před časem navrhl i prezident Miloš Zeman, který se k situaci obce vyjadřoval. „V dané lokalitě kanonie skutečně připravuje projekt, který má velmi blízko k apelu pana prezidenta,“ uvedl Alexandridis.