Středočeským obcím má ulevit od kamionů nová spojnice mezi dálnicemi

  19:27aktualizováno  19:27
Vesnice ve středních Čechách sužované hustou kamionovou dopravou by si v budoucnu mohly oddechnout díky spojnici dálnic D1 a D11. Ta by mohla být hotová ještě před dokončením východní části Pražského okruhu. Kudy spojnice povede, ministerstvo ještě neví.
Ministerstvo dopravy zkoumá možnost odklonění kamionů ze středočeských obcí prostřednictvím spojnice dvou dálnic. Ilustrační snímek

Ministerstvo dopravy zkoumá možnost odklonění kamionů ze středočeských obcí prostřednictvím spojnice dvou dálnic. Ilustrační snímek | foto: Radek Miča, MAFRA

Brněnskou dálnici D1 a královéhradeckou D11 má spojit dvouproudá silnice. Ministerstvo její stavbu chystá ve spolupráci se Středočeským krajem. Potvrdil to ministr Antonín Prachař, který se kvůli tomu sešel s hejtmanem Milošem Peterou.

„Chceme řešit problém obcí, které jsou zatěžovány tranzitní dopravou. Zadali jsme odborníkům vypracování variant, kudy by trasa mohla vést,“ uvedl.

Podle něj se rozhodně nejedná o náhradu za Pražský okruh, jehož trasu od Říčan do Běchovic zrušil soud. Výstavba okruhu je prý záležitostí pražského magistrátu, který musí plány upravit.

Jak ulevit dopravě

Odborníci na dopravu dostali zadání na vypracování variant propojení brněnské dálnice D1 s hradeckou D11. Neměla by to být náhrada Pražského okruhu, jehož výstavbu na trase od Říčan do Běchovic zastavil soud. Studie by měla být hotová na začátku září, do konce letošního roku pak má být uzavřeno jednání se starosty. Mohlo by se jednat o přeložku silnice 101, která spojuje obě dálnice přes Říčany a Úvaly.

Hejtman Petera nepopírá, že může jít i o záložní variantu pro případ, že by okruh vůbec nevznikl. „Doprava v okolí Prahy se řešit musí, a když selhala jedna varianta, musí se najít jiná. Na kraji bude, abychom zjistili názor obcí a společně dali dohromady memorandum o spolupráci,“ dodal Petera.

Ani jeden nechce zatím prozradit, kudy by případná nová silnice mohla vést. Chtějí totiž nejprve oslovit starosty dotčených obcí. Ministr alespoň zmínil, že studie by měla být hotová začátkem září a že jednání se starosty by chtěl uzavřít do konce letošního roku.

Podle Prachaře má silnice využít plánované obecní obchvaty. Jako nejpravděpodobnější se proto jeví přeložka silnice 101, která spojuje obě dálnice přes Říčany a Úvaly.

Starostové obcí, kterými po této cestě projede denně několik set kamionů, nemají zatím na plán jednotný názor.

Říčanský Vladimír Kořen upozorňuje, že poblíž města už není pro podobnou stavbu prostor, protože u Kolovrat má vést právě trasa Pražského okruhu.

„Pokud by silnice vedla tam, kde měl být Pražský okruh, tak nemáme námitek. Kdyby cesta měla vést dál, tak tam leží přírodní park Rokytka a s tím už bychom měli problém,“ uvedl.

I přes zákaz dvě stě kamionů denně

Naopak Vladimír Trojan, starosta Škvorce, kudy si často zkracují cestu kamiony v okolí Úval, nápad vítá. „Zakázali jsme kamionům vjezd, přesto jich obcí projede až dvě stě denně. Máme už určené území pro obchvat obce, takže bychom byli připravení,“ vysvětlil.

S téměř stejným nápadem, jak se zbavit kamionů, nedávno přišel také starosta Kralup nad Vltavou Petr Holeček. S ministrem dopravy se dohodl na návrhu propojení teplické dálnice D8 a rychlostní silnice R7 na Slaný.

Stejně jako na Praze-východ není na sever od Prahy stále dokončený okruh města a kamiony tam také projíždějí středem obcí. Proto plán získal podporu i u dalších starostů, kteří už dokonce s ministerstvem uzavřeli memorandum o spolupráci.

Autor:

Nejčtenější

Aktivisté zůstávají uvnitř Kliniky, exekutor proto vyklízení odložil

Aktivisté z Kliniky na pražském Žižkově neopustili budovu ani po uplynutí...

Správa železniční dopravní cesty s pomocí exekutora začala vyklízet Kliniku na pražském Žižkově, kterou protiprávně...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Ze smrti čerpadlářky policie podezírá dva muže, viní je z loupeže a vraždy

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Středočeští kriminalisté sdělili podrobnosti k případu zavražděné čerpadlářky u Nelahozevsi. Potvrdili, že benzinku...

Do léta a sbohem. Brankář Čech ukončí profesionální kariéru

Český brankář ve službách Arsenalu Petr Čech děkuje fanouškům za podporu v...

Ještě pět měsíců a z Petra Čecha se stane bývalý profesionální fotbalista. V sedmatřiceti letech. "Po sezoně končím,"...

Unikátní případ: Limberskému hrozí trest za zesměšňování Tvrdíka

Plzeňský obránce David Limberský se drží za hlavu poté, co na Realu Madrid v...

Plzeňský fotbalista David Limberský už měl po sezoně a začínal dovolenou. Teď mu hrozí trest za následné výroky na...

Další z rubriky

Zoopark ve Zvoli musí ukončit chov pum, veterináři mu neprodlouží povolení

Ze zooparku ve Zvoli u Prahy utekla puma americká. Na snímku druhý chovaný...

Veterináři neprodloužili povolení pro chov pum v zooparku ve Zvoli u Prahy. Podle zjištění Státní veterinární správy...

V Dolních Břežanech nabouralo auto do sloupu, opilí muži od nehody odešli

V Dolních Břežanech u Prahy narazilo auto do sloupu, posádka utekla. (17. 1....

Překvapení čekalo záchranáře, kteří ráno přijeli k nehodě v Dolních Břežanech v okrese Praha-západ. Na místě bylo...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz