Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. září 2023 Matouš

Restaurátoři dotvořili sochu sokola, kterou z tělocvičny odstřelili nacisté

  9:53
Už víc než osmdesát let zeje střecha sokolovny v Nuslích prázdnotou. Vysoko nad hlavním vchodem přitom bývala majestátní socha sokola. Pták bděl nad místními sportovci jen do okamžiku, než budovu za nacistické okupace zabrali němečtí vojáci.

Symbol jednoty Současné vedení T. J. Sokol Nusle se rozhodlo zničenou sochu sokola obnovit. Vybralo kovotepce Karla Holuba (na snímku). Sokol by se měl vrátit na své původní místo na střeše v roce 2025, kdy Sokol Nusle oslaví 100 let od svého založení. | foto: archiv T. J. Sokol Nusle

„Těm Sokol jako symbol českého státu i odboje velmi vadil, tělocvičnou jednotu prohlásili za nepřátele říše. Sochu odstřelili, když si budovu zabral wehrmacht. Pro ně to byl asi nejjednodušší způsob, jak se jí zbavit. Poničené kusy tehdy zachránil starosta Sokola, pan Rákosník,“ říká František Barac, tajemník T. J. Sokol Nusle. Nejzachovalejšími kusy byly pařáty.

„Každá sokolovna má nyní sokoly, ale naše ho neměla. Tak vznikla myšlenka, že sochu obnovíme,“ vysvětluje Barac a dodává, že ji vymodeloval cizelér Karel Holub podle dochovaných fotografií a úlomků.

Vědci zkoumali vzácnou madonu ze 14. století, využili počítačový tomograf

Činka v pařátech

Historické snímky však nebyly kvalitní, autoři nové sochy museli podle svých slov dohledávat co nejvíce dobových materiálů, aby zachytili všechny důležité detaily. Původní socha byla vyrobena z mědi a pták držel v pařátech činku. Byla vytvořena starým způsobem, tedy tepáním. Měla takzvaně cizelérsky upravený celý povrch.

„Tepané to bylo asi z jednoho a půl milimetru mědi a tepalo se to na cizelérské smůle. Zvolili jsme naprosto stejný postup, socha je dutá, vytepali jsme ji z obou stran,“ popisuje pro MF DNES kovotepec Holub, jeden z posledních mistrů tohoto uměleckého řemesla v Česku.

Laik by neměl poznat, že je socha zrestaurovaná, říká Jakub Ďoubal

Jen díky kvalitě původního materiálu bylo možné měděného dravce restaurovat. I z toho mála dochovaných úlomků totiž bylo možné vyčíst důležité detaily, které fotografie neilustrovaly.

„Prvním krokem byl nákres takzvaně jedna ku jedné. Technická kresba navazovala na jednání se statikem. Vyfotili jsme uchycení a statik nám řekl, jakým způsobem bychom měli pokračovat s kostrou, která je uvnitř sokola,“ doplňuje Holub.

Vzácné sochy prošly náročnou ozdravnou kúrou a vrátily se na Kynžvart

Práce je podle něj časově náročná. Sokol má dvoumetrové rozpětí křídel a váží kolem 120 kilogramů. „Dříve se to dělalo tepané, protože životnost byla stejná jako má bronz. Akorát to bylo v podstatě několikanásobně lehčí,“ poodkrývá Holub.

Nejdříve střecha

Znovuzrození sokola v Emauzích

  • Od úterý 14. 3 je ve výstavní síni Emauzského opatství k vidění výstava „Znovuzrození sokola“.
  • Expozice dokumentuje postup prací restaurátora Karla Holuba a sochaře Petra Holuba na obnově sochy, která byla původně na budově TJ Sokol Nusle.
  • Ze sochy se po zásahu nacistů v roce 1941 dochovaly jen pařáty držící činku. Na uhrazení nákladů spojených s návratem sokola na původní místo je vypsaná sbírka.
  • Výstava potrvá do 30. dubna.

Socha se má dočkat vystavení na původním místě nuselské sokolovny. Na střechu ji místní sokolové chtějí vrátit u příležitosti stého výročí otevření sokolovny v roce 2025. Nejdříve ale potřebují opravit střechu, protože je v havarijním stavu a zatéká do ní. „Abychom mohli mít sokola na střeše, musíme sehnat financování na opravu střechy. Obnovu bychom rádi završili tím, že umístíme sokola tam, kde původně byl,“ informuje Barac.

Na rekonstrukci střechy chce nuselský Sokol čerpat dotaci od magistrátu. „Teprve o ni budeme žádat. Snad všechno dobře dopadne,“ doufá nuselský tajemník.

Opravu sochy ale platí sportovci ze svého – částečně i pomocí sbírky, do které přispěli jejich členové a patrioti zatím takřka 250 tisíci korunami, což je zhruba polovina ceny celého restaurování. „Náklady se kvůli ceně jednotlivých materiálů zvedly, takže to nakonec bude více než půl milionu,“ dodává kovotepec.

Padesát topolů k výročí

Historie nuselského Sokola sahá až do 19. století. Jednota se založila na ustavující valné hromadě 18. března 1888. Zpočátku se cvičilo v pronajatém sále restaurace „Na Zámecké“, následně v tělocvičně obecné školy v Boleslavově ulici.

Významným byl pro nuselské Sokoly rok 1925. „V dubnu byla definitivně opuštěna stará sokolovna, protože byla přestavěna na modlitebnu Husova sboru, která zde stojí dodnes. A 28. října téhož roku byla slavnostně otevřena nová sokolovna,“ uvádí Jiří Reichl, mluvčí Sokolů.

Barokní socha skončila na tomografii, ozářili ji víc než pacienty

Přestože na jednotu začal doléhat nedostatek financí, v roce 1927 se vybudoval kuželník a otevřelo letní cvičiště. „U příležitosti padesátého výročí jednoty v roce 1938 bylo v prostoru letního cvičiště vysazeno padesát topolů,“ dodává Reichl.

V květnu 1940 sokolovnu obsadil wehrmacht a v následujícím roce Němci činnost této organizace zastavili a objekt předali policii. „Řada našich členů se aktivně zapojila do odboje, někteří z nich byli zatčeni a vězněni a řada z nich za věrnost sokolským ideálům zaplatila životem,“ dodává mluvčí.

Bartošek: Babiš je hybridní hrozba a Okamura mluví jako z fašistické kuchařky

  • Nejčtenější

Autobus, který jezdí bez řidiče, je v Praze. Ozkoušet ho může každý

Na pražském Výstavišti jezdí autonomní minibus. Svézt se může zdarma i veřejnost. Během testovacího provozu je ve voze...

Vary na úvod extraligy zničily Vítkovice. Sparta, Hradec i Pardubice uspěly

Hokejová extraliga se opět rozjela naplno. Z šesti pátečních zápasů asi nejvíce zaujal krach posledního semifinalisty z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie pátrá po totožnosti zemřelé, kterou nikdo nehledá. Nepomohla ani DNA

Policie žádá veřejnost o pomoc při pátrání po totožnosti ženy, která byla v červenci nalezena v bezvědomí na ulici v...

Všem bude chybět jeho hnací motor, oplakává obec tragicky zesnulého starostu

Ztráta chlapa s velkým srdcem, plným lásky a obětavosti. Obyvatelé Zaječova truchlí za starostu obce Vladimíra Havlíka,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Praha ruší cedule, které navádějí zákazníky. Podnikatelům bude značení chybět

Kam teď zahnout? Otázka všech motoristů, ale i chodců, kteří mají namířeno na místo v hlavním městě, kam ještě předtím...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Poznáte ho? Policie vytvořila podobiznu muže, jehož před 19 lety někdo rozřezal

Kriminalisté vytvořili možnou podobiznu muže, jehož tělo rozřezané na několik částí se před 19 lety našlo nedaleko...

Chlapec v autě rodičů kličkoval po silnici, při honičce s policií boural

Na nebezpečnou jízdu v autě rodičů se v neděli v noci potají vydal nezletilý chlapec. S autem kličkoval po silnici,...

V Bubenečském tunelu bourala tři auta, policie regulovala dopravu před vjezdem

Před devátou hodinou havarovala v pražském Bubenečském tunelu tři auta. V tunelu ze směru z Troji zasahovali pražští...

Kraj chce víc peněz od státu, podporu pro návrh změny ale teprve hledá

Zatímco na vládní úrovni se koaliční představitelé přou kde a co škrtnout, jejich straničtí kolegové z regionální...

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Helena Vondráčková si po pádu zlomila žebro. Léčit se bude doma

Helena Vondráčková (76) musela přeložit páteční koncert v Havlíčkově Brodě. Jak informoval její manžel Martin Michal...

Dvacetileté babičky. Generace Z podlehla novému virálnímu trendu na sítích

Květovaná sukně, košile a na ní pletená vestička s divokým vzorem. Ještě donedávna jsme podobné kreace vídali maximálně...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...