Alternativa ke smutečním síním. Tak by měl sloužit Les vzpomínek, za jehož vznikem stojí Správa pražských hřbitovů a nezisková organizace Ke kořenům. Les vznikl jako součást hřbitova v Ďáblicích.
„Obřady v krematoriích řada lidí považuje za chladné a neosobní,“ uvedla Monika Suchánska z organizace Ke kořenům. Organizace má tři členky, kterým někteří lidé přezdívají ekofunebračky.
Jak to chodí v Lese vzpomínek
|
Druhou z nich je Blanka Dobešová. „Inspiroval nás seriál Odpočívej v pokoji,“ přiznala v úterý reportérovi iDNES.cz.
V úterý Les vzpomínek slavnostně otevřel ředitel Správy pražských hřbitovů Martin Červený spolu s radní Prahy Irenou Ropkovou. Zasadili u vstupu do lesa dva stromy představující symbolickou přírodní bránu.
„Uvědomujeme si, že nestačí naříkat nad úpadkem pohřebních rituálů a nezájmem Čechů o své předky. Chceme to změnit tím, že pozůstalým nabídneme nové možnosti rozloučení, přátelský prostor pro vzpomínání,“ uvedl Martin Červený. Podle něj je Les vzpomínek pokusem o humanizaci pohřbívání a hřbitovů.
V lese o rozloze dva hektary si tak lidé mohou vybrat strom a pronajmout si pod ním místo k uložení popela. V lese nebudou žádné náhrobky, jména zemřelých ponesou dřevěné cedulky na kmenech stromů.
Bez obalů a stuh. Povoleny jsou pouze živé květiny
„Popel uložíme 2,5 metru daleko od paty stromu, abychom nezasahovali do kořenového systému. Dáváme ho do ekologické rozložitelné urny nebo do dřevěné obřadní mísy,“ vysvětlila Dobešová. Do lesa je možné přinášet pouze živé květiny, umělé jsou zakázány.
Obřady se pak budou konat přímo pod korunami stromů. Pořádat je budou poradkyně pro pozůstalé z organizace Ke kořenům. „Snažíme se zapojit rodinu a přátele do procesu posledního rozloučení, aby se stalo jedinečnou oslavou života zemřelého,“ dodává Dobešová.
Zájemci si „svůj“ památeční strom mohou vybrat již během svého života. Proto jsou pro veřejnost připraveny pravidelné sobotní prohlídky.
„Své místo si tu s manželem chceme vybrat už předem, abychom po smrti nezatěžovali děti. Manžel je ornitolog, takže uvažujeme o ptačí třešni,“ komentovala Les vzpomínek sedmdesátiletá paní Anežka.