Když se manželé Paulovi v loňském roce stali prvními českými curlery na zimní olympiádě, pozastavilo se mnoho lidí také nad tím, kde všude v metropoli lze tento zimní sport provozovat. Odpověď nebyla moc uspokojivá.
Curling lze hrát pouze ve dvou specializovaných halách. Hokejových hal či kluzišť kvůli energetické krizi také spíše ubývá, v loňském roce byl zavřen například zimní stadion Nikolajka na Smíchově. Zimních stadionů je aktuálně v Praze méně než deset.
Konec bruslení uprostřed zimy. Radnice se nedohodla s provozovatelem Na Františku |
V letošním roce by se však mělo blýsknout na lepší časy. Po devíti letech sporů konečně v březnu otevře u základní školy Ke Kateřinkám na Chodově Areál ledových sportů (ALS). „Přesný termín otevření Areálu ledových sportů pro veřejnost nyní závisí na dokončení běžné administrativy spojené s kolaudačním řízením,“ říká pro MF DNES Ondřej Pechar, mediální zástupce ALS.
Provoz areálu by měl být nastaven tak, že dopoledne ho budou využívat především děti z místních škol a školek. Odpoledne pak bude sloužit veřejnosti.
Dva roky zdržení
Projekt provázely živé politické diskuse, kvůli kterým se muselo dokončení stavby několikrát odkládat. O majetkovém vstupu do projektu uvažoval také magistrát, nakonec ho ale postavila a dokončila soukromá firma AR Delta.
Zastupitelé Prahy 11 jsou proti zimnímu stadionu, stavba ale už začala |
„Areál ledových sportů bude sloužit široké veřejnosti se zvláštním akcentem na sportování školních a předškolních dětí a mládeže,“ informuje Pechar.
Pokud to ceny energií dovolí, tak se pražská veřejnost může těšit na jeho celoroční provoz. „Energie bohužel v dnešní době tvoří více než polovinu všech provozních nákladů, a bude tedy velmi záležet na vývoji jejich cen na trhu,“ konstatuje zástupce areálu.
Zimní stadiony v metropoliMalá sportovní hala, Praha 7 Stadion Kobra Novodvorská, Praha 4 ZS Hvězda, Praha 6 Ice Arena Letňany, Letňany Školní stadion Bronzová, Praha 5 Pozn.: Jedná se o výběr redakce. |
Nápad „ledového areálu“ vznikl už v roce 2014, kdy soukromý investor AR Delta začal s přípravami projektu. Původní návrh počítal s celkovou cenou 120 milionů korun a dokončením v roce 2020. Radnice poskytla firmě pozemky a investor měl sportoviště vybudovat na své náklady.
Do projektu se zapojila městská část Praha 11, která za pět milionů korun díky dotaci z pražského magistrátu nakoupila akcie firmy a stala se vlastníkem polovičního podílu akcií firmy AR Delta. Dalších 35 milionů korun radnice získala od Prahy jako bezúročnou půjčku na navýšení kapitálu ve firmě. Na činnost firmy tak dohlížela správní rada složená ze zástupců firmy a radnice.
Kontroverzní prodej
V roce 2018 bylo vyhlášeno výběrové řízení na stavbu areálu, které vyhrála firma Syner. O rok později již také došlo k prvním zemním pracím na pozemku školy.
I kvůli nesouhlasu s uzavřením některých smluv však nakonec radnice v létě loňského roku odprodala svůj majetkový podíl ve společnosti druhému akcionáři, firmě ALS Investors. Městská část tak ztratila vliv na dokončení stavby areálu. Pro prodej hlasovala většina členů klubů Pirátů, TOP 09/STAN, ODS a hnutí ANO. Opozice HPP 11 jej naopak kritizovala a v červenci návrh jednomyslně odmítla.
„Městská část by získala stejnou částku, jakou do podniku vložila, a já se ptám, kde je zohlednění inflace, o nějakém zhodnocení v čase nemluvě,“ poznamenal tehdy opoziční zastupitel Jiří Štyler (HPP 11) a dodal, že vedení radnice při zadání posudků obešlo zastupitelstvo, navíc vybralo společnost, která figuruje v případě sporného oceňování pozemků v Lysolajích a kolem Palmovky.
Podle tehdejšího starosty Jiřího Dohnala (Piráti) byl prodej akcií nejlepší možnou variantou a zadání posudků proběhlo v režimu standardního poptávkového řízení. Radnice prý musela zohlednit i cenu, kterou byl kupující ochoten zaplatit.
S tím ale nesouhlasila současná starostka Šárka Zdeňková (HPP 11), podle které byl padesátiprocentní podíl od začátku špatnou variantou. „Opakovaně jsme upozorňovali na to, že tento model zavání průšvihem,“ kritizovala projekt Zdeňková.
Dvě ledové plochy i venkovní sportoviště
Cena stavby zimního areálu je nyní firmami AR Delta a Syner odhadována na 194 milionů korun. Sportoviště splňuje dle jeho investorů nejvyšší nároky kladené na sportovní, společenské a životní prostředí.
Ústředním prvkem ALS je hala se dvěma ledovými plochami. Jedna je určena na bruslení a hokej, ve druhé jsou čtyři dráhy na curling. „Výjimečnost areálu je nejen v jeho komplexnosti, ale zejména ve způsobu jeho plánovaného využití. Areál se nachází v aglomeraci, kde žije téměř sto tisíc lidí a je tu více než třicet školních i předškolních zařízení, která navštěvuje přes pět tisíc dětí,“ informuje Tomáš Kučera, místopředseda správní rady areálu.
Kromě dvou ledových ploch bude areál doplněn o další prostory, jako jsou odpočinková zóna, restaurace, fitness, místnosti pro rehabilitaci a fyzioterapii a také půjčovna sportovních potřeb. Součástí projektu byla také stavba tří venkovních hřišť právě pro základní školu Ke Kateřinkám, která jsou již dokončena.