Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. listopadu 2022 Xenie

Do podzemí, na věže i zahrady. Muzea znovu otevřou brány veřejnosti

  7:49aktualizováno  10:49
Mnohatýdenní muzejní půst se chýlí ke konci. Díky uvolňování výjimečných opatření přijatých kvůli šíření koronaviru se po dvou měsících znovu otevřou pražská muzea, věže či zahrady. Pro návštěvníky se zpřístupní také kasemata i bludiště.

Malostranská mostecká věž u Karlova mostu v Praze | foto: Nguyen Phuong Thao MF DNES

Expozice Vyšehradu, Muzea hlavního města Prahy (MMP) a dalších výstavních institucí metropole se chystají přivítat první návštěvníky. Po pauze, vynucené restrikcemi v souvislosti s covid-19, na návštěvníky čekají i zajímavé novinky v podobě prohlídkových tras či výstav.

Magnetem odložené turistické sezony nejen pro Pražany chce být od jara vyšehradská citadela. Ta již pro návštěvníky otevřela svá infocentra ve Špičce a Cihelné bráně. „Od pondělí 11. května otevíráme expozice gotický sklep a galerii,“ řekl Petr Kučera, ředitel Národní kulturní památky Vyšehrad.

V galerii lze zhlédnout výstavu Podmíněný skok výtvarníka Pavla Tichoně, jednoho z nejoceňovanějších tvůrců mladší generace. „Od 25. května zahajujeme prohlídky podzemí, a to včetně novinek. Poprvé zpřístupníme Podolská kasemata,“ vysvětlil Kučera.

Jde o místo s pozoruhodnou historií v areálu pevnosti se vstupem kousek od Leopoldovy brány. Na sklonku 17. století se stala kasemata součástí podzemního komplexu novostavby barokní citadely Vyšehrad. Po roce 1938 se kasemata proměnila v protiletecký kryt.

Zavřená muzea se pomocí virtuálních prohlídek otvírají i na severu Čech

V 50. letech se v nich podle legend scházeli Vyšehradští jezdci, pověstný gang „pásků“, mladých výtržníků. O dvacet let později správa Vyšehradu vstup do této části zasypala a kasemata se na čtyři desítky let návštěvníkům uzavřela.

„Chceme otevřít všechna kasemata a připravit v nich tematické prohlídky k dějinám Vyšehradu. Tedy době hradištní, královské či barokní,“ představuje prohlídkové plány Kučera. Celková délka kasemat se pohybuje okolo kilometru.

Mají půldruhého metru šíře a na výšku měří dva metry. Největší prostor představuje sál Gorlice s originály některých soch z Karlova mostu. Na Vyšehradě se od 25. května rozbíhají i tradiční výukové a přednáškové programy.

I věže očekávají turisty

Příští týden již bude možné vyrazit do Petřínského bludiště nebo na Staroměstskou, Svatomikulášskou a Mosteckou věž či další místa spravovaná MMP. „Věže otevřeme v pondělí. O den později zpřístupníme další objekty,“ popsala Martina Hoffmanová z MMP harmonogram otevírání výstavních prostor. Věže a bludiště budou otevřeny denně.

Vedení muzea nyní dolaďuje detaily pro otevření těchto prostor, například jejich vybavení gely a ochrannými pomůckami pro zaměstnance. Od 12. května bude možné navštívit hlavní budovu MMP na Florenci, dům U Zlatého prstenu na Starém Městě anebo ctěnický zámek na severu metropole.

Od následujícího úterý bude možno navštívit také například Müllerovu anebo Rothmayerovu vilu. „Jejich prohlídky budou možné ve skupinách do pěti lidí,“ vysvětlila Martina Hoffmanová. Plánovaných výstav by se neměla končící omezení dotknout.

V dokumentačním centru na Norbertově ve Střešovicích tak MMP chystá od poloviny června expozici Adolf Loos. Opakování génia. „Dům se musí líbit všem. Na rozdíl od uměleckého díla, které se nemusí líbit nikomu,“ popsal svou filozofii vynikající architekt první poloviny 20. století Adolf Loos.

Výstava představí Loosovu práci na příkladu jím vytvořených interiérů z Prahy, Plzně a Brna. Jde také o součást dlouhodobé akce Rok Adolfa Loose 2020. V domě U Zlatého prstenu MMP od počátku června plánuje výstavu 100 roků Říše loutek. Zámek Ctěnice od konce května připravuje expozici o světě ševců, mlynářů či kuchařů Devatero řemesel, desátá bída?

Do zahrad a památek

V květnu procitnou také další výstavní prostory v metropoli. „Otevření hlavní budovy Národního technického muzea na Letné v tuto chvíli předpokládáme od úterý 19. května,“ uvedla k tomu Jana Dobisíková, mluvčí této instituce.

Z nouzového stavu procitají i pamětihodnosti, o které pečuje Národní památkový ústav (NPÚ). „Zahrady a parky se pro návštěvníky otevřou 11. května, návštěvnická sezona by se měla rozeběhnout 25. května,“ uvedla Jana Hartmanová z NPÚ. Dobu výjimečného stavu kasteláni a správci památek využili k úklidu a úpravám objektů.

Výstavy jsou nyní online. Některá muzea nabízí i krátká instruktážní videa

Dva velké celoroční projekty NPÚ chystala v letošním roce, jednalo se o akci Památky bez bariér a cyklus výstav a přednášek Valdštejnové – Lvi ve službách císařů ze seriálu Po stopách šlechtických rodů. „Zahájení obou akcí se odkládá na neurčito,“ uvádí zástupci NPÚ.

Otevřou se také prostory Národního muzea (NM) „Stěžejní budovy otevíráme v pondělí 11. května, výjimkou jsou ty objekty, které jsou přístupny pouze s průvodcem. V Praze se to týká Ježkova pokoje, mimo hlavní město zámku Vrchotovy Janovice,“ řekla Lenka Boučková z NM.

Autor:

Vláda dělá, co může, ale není to dost, míní prezidentský kandidát Fischer

  • Nejčtenější

Tři mrtví u cyklostezky. Kriminalisté: Možná dvojnásobná vražda a sebevražda

Pražští policisté se od sobotního odpoledne zabývají smrtí tří lidí u cyklostezky mezi Čakovicemi a Letňany. Případ si...

U přístavby domu dělníci obezdili elektrické vedení, porušili snad vše

Kuriózní řešení elektrického vedení se objevilo na jednom z domů ve středočeské Příbrami. Stavbaři ho tam během...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fialo, to stačí! Na Letné demonstrovaly stovky lidí proti vládě

Několik stovek lidí se sešlo v sobotu odpoledne na pražské Letné, kde demonstrovalo proti vládě Petra Fialy a Spojeným...

Poslední část Prahy připojili k teplu, výpadek trval hodiny

Pražské domácnosti, které ráno postihl výpadek, jsou připojeny zpět k teplu a teplé vodě. Jako poslední byli kolem 18...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Černém Mostě se našla mrtvola. Policie zakrátko zadržela podezřelého

Na pražském sídlišti Černý Most v Bryksově ulici byl v úterý vpodvečer zabit třicetiletý muž. Policie po několika...

Zubařka Saxana a dvě mrtvoly. Doma pořádala seance, policie ji viní z vraždy

Premium Policie zadržela dvě ženy a prověřuje, zda byly členky sekty. Obvinila je z vraždy. Jednou z žen je úspěšná dentistka,...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

USA byly pro nás symbolem svobody a blahobytu. Teď nám vhánějí slzy do očí

Premium Amerika nás naučila cestovat. Obdivovali jsme ji pro její svobodu, sílu i neomezené možnosti. Se svým manželem jsme do...

Vánoční atmosféru v Praze doplní slavnostní flotila autobusů a tramvají

V sobotu v podvečer Dopravní podnik hlavního města Prahy slavnostně představil vánoční flotilu svých vozů. Na dvoře...

Kapsáři vyhlížejí žně. Nejrizikovější jsou v Praze Anděl či Václavské náměstí

Premium Zloděje všech sort, ať již se specializuji na „kapsy“ nepozorných chodců, či na věci ze zaparkovaných aut, mimořádně...

Začala modernizace posledního úseku tratě mezi Prahou a Lysou nad Labem

Správa železnic v pátek zahájila práce na modernizaci frekventované železniční trati mezi Čelákovicemi a Mstěticemi....

Kdyby se dostavěla radnice, Palmovka dnes vypadá úplně jinak, říká starosta

Starosta Ondřej Gros z ODS vede městskou část Prahy 8 druhé období za sebou. „Nechci si stavět vzdušné zámky, ani ve...

Toys and Stories: Děti z redakce otestovaly půjčené hračky
Toys and Stories: Děti z redakce otestovaly půjčené hračky

Také se vám stává, že vaše děti si hromadí hračky, se kterými si vůbec nehrají? Možná je čas to změnit. Naše rodiny otestovaly první on-line...

Žena vypadá jako divoženka, muži jsou jejím vzhledem fascinováni

Umělkyně, modelka i pornoherečka si říká Annuschkatz a na svém těle má tolik tetování, že už je jen málokde vidět její...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Nelituji toho, že jsem kdysi pila, říká sestra Jiřího Korna. Žila i na ulici

Yvetta Kornová (60) promluvila o alkoholismu a svěřila se, že plánuje svatbu. Známá dětská herečka a sestra zpěváka...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...