Noc na Karlštejně můžete prožít i vy už v sobotu. Bude otevřeno přes noc

  18:24aktualizováno  18:24
Památkáři přichystali na tento víkend novinku. Slavné i méně známé hrady a zámky otevřou své brány návštěvníkům i v noci. Poprvé v historii tak bude otevřen celou noc také nejznámější český hrad Karlštejn.

Hrad Karlštejn bude pro návštěvníky otevřen i v noci. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Mimořádnou příležitost projít si v noci hradní prostory, kde pobýval Karel IV., budou mít návštěvníci v noci ze 4. na 5. září. A dokonce se dostanou i do jindy nepřístupných míst. "Prohlídky budou spojené s překvapením. Otevřeme třináctou komnatu, která pak bude přístupná po celý měsíc říjen," prohlásil karlštejnský kastelán Jaromír Kubů.

Onou utajenou komnatou bude bývalý hradní fraucimor, tedy pokoje, které obývala dvorní družina královny. Lidé se přitom dozvědí i to, jak je to s legendami o ryze mužském prostředí na hradě Karlštejně. "Tedy ony se vlastně ty pokoje nedochovaly, dnes je to půdní prostor císařského paláce. Ale my lidem ukážeme tři modely, jak to tam vypadalo v době Karla IV.," dodal Kubů.

Na nádvoří bude hrát hudba

Na nádvoří nasvíceného hradu se bude promítat muzikál Noc na Karlštejně a film Velká sázka o malé pivo o nezdařeném prodeji Karlštejna Harrym Jelínkem.

Hrad Karlštejn.

Hrad Karlštejn se tak stane jedním z 38 českých a moravských hradů a zámků, které se tento víkend připojí k akci nazvané Hradozámecká noc. I ty se v noci otevřou návštěvníkům, po celou noc až do rána však bude otevřen pouze Karlštejn a zámek Loučeň na Nymbursku. Karlštejn tak bude nonstop otevřen 32 hodin.

"Bude to mimořádná akce. Inspirovali jsme se muzejní nocí, ale nabídka hradů a zámků bude odlišná a v mnohém nová," sdělila ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková. Tak například zámek Loučeň si dovolí něco, nač si žádné muzeum dosud netrouflo: nabídne v zámeckém parku i táborák.

Obavy o bezpečnost

Co noční prohlídky přinesou, je pro památkáře velkou neznámou. V Karlštejně dokonce kvůli hradu, který nespí, zůstane v nočních hodinách po tuto jedinou noc otevřen i stejnojmenný hotel s restaurací. Památkáři doufají, že zájem o akci udělá z novinky tradici, jež se bude každoročně opakovat o prvním zářijovém termínu. 

Někteří kasteláni ale neskrývají obavy, jak co nejlépe zajistit bezpečnost návštěvníků i památek a hradního mobiliáře. "My jsme to vyřešili tak, že máme bezpečnostní agenturu a vždy jeden člen ochranky 24 hodin na bezpečnost dohlíží. Při téhle akci budou lidé dva a jeden bude vždy chodit i na prohlídky," konstatoval Kubů.

Některé hrady zavřou už o půlnoci

Devět středočeských hradů a zámků bude otevřeno většinou nejméně do dvou hodin do rána. Výjimkou je pouze zámek Březnice a hrad Točník. "Budeme mít otevřeno jen do půlnoci. Unás je to už i tak komplikované, když lidé chodí jen venku pod širým nebem. Musíme hrad nasvítit, aby se nikomu nic nestalo," prohlásila zaměstnankyně hradu Hana Zemánková.

Naopak soukromý zámek Loučeň do rána nezavře. "Pojedeme nonstop do 10 hodin ráno. Máme dost průvodců i lidí, kteří s nimi spolupracují," poznamenala Kateřina Šrámková, statutární zástupce zámku.

KDE BUDE OTEVŘENO PŘES NOC

Hrad Karlštejn - Otevřeno bude po celou noc. Lidé si mohou nechat vyrazit svoji vlastní minci – repliku pražského groše. Průvodci budou v historických kostýmech. Na nádvoří se bude promítat muzikál Noc na Karlštejně. Otevře se 13. komnata hradu.

Zámek Hořovice - Speciálně nasvícený zámek bude otevřen od 18 do 2 hodin ráno. Koncerty a taneční vystoupení se konají v parku, v klasicistní kapli, v koncertním sále a na nádvoří. Moderovat bude Pavel Anděl. Výstava hracích strojků.

Zámek Březnice - Otevřen bude pouze do 23 hodin. Prohlídky se konají ve 21 a 22 hodin a ponesou se v duchu vzpomínání pamětníků, jak se v minulosti na Březnici žilo. Beseda spojená s prohlídkou užitých prostor zámku se koná v 19 hodin.

Zámek Konopiště - Přichystány jsou projížďky historickým automobilem či vláčkem, prohlídky skleníků v růžové zahradě a promítání dobových fotografií ze zámeckých alb. Magnetem bude prohlídka v doprovodu hraběnky Vilmy Lányusové a hofmistra Franze Janaczeka.

Zámek Žleby - Bude přístupný do půlnoci. Netradiční noční prohlídku zpestří šermířské souboje, hra na flétnu, renesanční tance z doby Rudolfa II. a nahlížení pod pokličku v zámecké kuchyni.

Hrad Točník - Noční prohlídky začnou ve 20 hodin a potrvají do půlnoci. Vstupné bude 50 korun, zlevněné 30 korun. Hrad bude nasvícen. Doprovodný program se nekoná, protože od 18 hodin 30 minut bude na hradě zpívat Lenka Filipová, jde však o jinou akci.

Zámek Mníšek pod Brdy - Otevřeno bude od 16 do 2 hodin ráno. Prohlídky budou spojeny s kvízem, v nasvícené zámecké zahradě bude od 22 hodin ohňostroj, na nádvoří se bude promítat film Saturnin. Je možné i ochutnat různá vína. Program hlavně pro rodiny s dětmi.

Zámek Loučeň - Bude otevřen po celou noc, od sobotního podvečera do neděle 9.30 hod. O půlnoci a po ní bude zámkem provádět bílá paní. Na programu jsou prohlídky s kastelánem, komorníkem a v 5 hodin ráno pozorování východu slunce s erudovaným astronomem.

Hrad Křivoklát - Otevřený bude do půlnoci. Na hradě se bude konat netopýří noc. Průvodci vás provedou mezi netopýry, kteří žijí na hradě, budete sledovat jejich krmení. Následuje pořad Magistr Edward Kelley ožívá, spojený s hledáním alchymistovy laboratoře.

Nejčtenější

Boleslav - Sparta 4:3, hosté třikrát dotáhli, v nastavení rozhodl Budínský

Michal Hubínek z Boleslavi (vlevo) a Libor Kozák ze Sparty svádějí souboj o...

Sparťanští fotbalisté třikrát vyrovnali, počtvrté už to nezvládli. Proto v báječném utkání 5. kola Fortuna ligy v Mladé...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Střílí, střílí a střílí. Stomilionový Stanciu už táhl Slavii

Slávistický záložník Nicolae Stanciu

Požádal o číslo sedm, což slávistické fanoušky nijak zvlášť nepotěšilo. Spíš naopak. Sedmička je přece posvátná a podle...

Policie řeší vraždu šestiletého chlapce na Benešovsku, podezírá matku

Ilustrační snímek

Středočeští kriminalisté vyšetřují od čtvrtka vraždu teprve šestiletého chlapce. Jeho tělo nalezli policisté v jednom z...

Stál miliardu, hrál za City. Bony teď trénuje s týmem ze čtvrté ligy

Útočník Manchesteru City Wilfried Bony slaví branku do sítě Sunderlandu.

Před necelými čtyřmi lety ještě střílel góly za Manchester City. Teď třicetiletý útočník Wilfried Bony, kterého pro...

Další z rubriky

Pro čerstvé mléko s petkou. Nejdříve velký boom, nyní ústup ze slávy

Mlékomat u supermarketu Terno v Českých Budějovicích.

Mlékomaty zažily v minulosti velký boom. K roku 2010 jich bylo v Česku okolo sto padesáti a hovořilo se o tom, že do...

U Tupadel na Mělnicku sjelo nákladní auto ze silnice. Řidič nepřežil

Vozidlo sjelo ze silnice do příkopu a převrátilo se na střechu (19. srpna 2019)

U obce Tupadly na Mělnicku na silnici I/9 došlo kolem páté hodiny k dopravní nehodě, při níž zemřel řidič nákladního...

Václav IV. stavěl hrady tam, kde se cítil dobře, říká historik

František Záruba je historik, kastelolog a odborník na středověkou architekturu.

Vytoužený dědic velkého císaře, rozporuplný král, propadající melancholii i výbuchům hněvu. Tím byl Václav IV., vladař,...

Najdete na iDNES.cz