Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. září 2023 Andrea

Neziskové organizace platí méně, pracovníci v sociálních službách chybí

  7:32
Starají se o handicapované, lidi na okraji společnosti, zřizují domovy důchodců i hospice. Zároveň neziskové organizace plíživě straší otázky, zda budou mít na mzdy a bude-li za ně někdo chtít pracovat. Stojí za tím odlišný systém financování, který je nastavený jinak než u příspěvkových organizací. Rozdíly přitom mohou jít do desetitisíců.

Pracovníci neziskových organizací se starají také například o chod zařízení pro lidi bez domova. Jedno takové otevřela před rokem Armáda spásy v areálu malešického zámku. | foto: ČTK

„Trend z covidových let, kdy se každým rokem rozevíraly nůžky mezi platy v příspěvkových organizacích a mzdami v nestátních neziskových organizacích, se částečně přibrzdil, přesto se situace příliš nelepší,“ sděluje Jan František Krupa, mluvčí Platformy 10, která sdružuje největší z nestátních organizací.

Rozdíly se týkají všech profesí, ať už jde o ošetřovatele, zdravotní sestry, či sociální pracovníky. „U pracovníků sociálních služeb poskytujících domácí péči je rozdíl až dva a půl tisíce měsíčně,“ říká mluvčí Armády spásy Tereza Melišová.

Praha by potřebovala alespoň devět center pro narkomany, fungují jen dvě

„O ještě větší rozdíl se v uplynulém období jednalo u pracovníků sociálních služeb v pobytové péči, zde se průměrná odměna lišila o více než pět tisíc,“ dodává.

Největší rozdíly se pak podle ní skrývají ve výplatách zdravotních sester. „Ty, které pracují pro nestátní organizace, měly na výplatní pásce průměrně o šestnáct tisíc měsíčně méně než jejich kolegyně z organizací příspěvkových,“ uvádí. Jejich roční odměna v neziskovém sektoru tak může být až o 200 tisíc korun nižší.

Chybí peníze, chybí lidi

Nerovné podmínky často vyústí v malou motivaci k nástupu do neziskového sektoru. To potvrzuje i zkušenost Renaty Chmelové, ředitelky pražské pobočky Diakonie.

„Trvale máme podstav zaměstnanců kolem dvaceti procent,“ uvádí. V současné době je nástupní plat pracovníka přímé péče v její organizaci 28 tisíc korun hrubého. „To je s přihlédnutím k náročnosti této práce velmi nedostačující částka,“ komentuje.

Kromě této pozice však Diakonie v současnosti hledá i sociální pracovníky nebo například asistenty pedagoga. „V rámci pracovního místa máme jen určitou dotační částku. U příspěvkové organizace pak na platy může přispět například zřizovatel nebo může částku navýšit ze své výdělečné činnosti. Nemůžeme jim konkurovat,“ dodává.

Systém grantů

Problém je i se systémem financování poskytovatelů sociálních služeb. Zatímco příspěvkové organizace platí magistrát, ty neziskové si na činnost musí sehnat prostředky pomocí grantů, mimo jiné také z magistrátu.

„Jsou dva hlavní zdroje, ze kterých jsme financovaní. Vždy jsou to peníze ministerstva práce a sociálních věcí, které rozděluje město Praha,“ vysvětluje Chmelová. I její organizace je zapsaná do sítě sociálních služeb, která slouží magistrátu jako vodítko k určení výše příspěvku, o které si neziskové organizace musí každý rok zažádat.

Sociální služby mají problém: kvalifikaci a násilí. Vzniká návrh řešení

Zbytek musí získat z již zmíněných grantů hlavního města, ale problém je podle Chmelové v tom, že se o nich rozhoduje s čtvrtletním zpožděním. Tím pádem neziskové organizace v první části roku řeší, jak svůj provoz zafinancovat. Příspěvky musí rovněž vyčerpat do konce kalendářního roku. „Zároveň máme povinnost udržet kvalitu a rozsah služeb, které poskytujeme,“ dodává Chmelová.

Příspěvkové organizace mají výhodu v tom, že je v této finanční mezeře podrží jejich zřizovatel. U sociálních služeb v hlavním městě je to zpravidla magistrát nebo městská část.

„Blázny“ tu nechceme, ošívají se v obcích. Kraj chce přemístit duševně nemocné

Podle Chmelové tak neziskovým organizacím v hlavním městě schází pojistka finančně překlenout nejisté období. „Praha je posledním krajem v Česku, který neziskovým organizacím neposkytuje překlenovací půjčky, kterými by mohly toto období vykrýt,“ uvádí.

Sama by problém nejistých financí vyřešila úvěrem. „Jsem ředitelkou od ledna a první, co jsem řešila, byly peníze na mzdy a provozní náklady prvního čtvrtroku. Musela jsem to vyřešit kontokorentem a půjčkou v rámci Diakonie,“ vysvětluje.

Stejnou zkušenost sdílí Markéta Školoudová, ředitelka neziskové organizace Dům tří přání, která za letošek kvůli výši mzdy obdržela již dvě výpovědi. „Abych zajistila mzdy pro své zaměstnance, vzala jsem si jako fyzická osoba kontokorent,“ uzavírá.

4. března 2019

Autor:
  • Nejčtenější

Slavia - Sparta 1:1, nechutné derby rozhodly penalty, hosté srovnali v závěru

Fotbalové derby číslo 308 skončilo remízou 1:1. Zápas, v němž se nehrál fotbal, ale provázely ho nechutné scény,...

Bořil vs. Krejčí a Haraslín. Vyfasuje slávista za zkrat tvrdší trest?

Už když jeho jméno zasvítilo v základní sestavě, mohli jste tušit, že nebude klid. Ve Slavii nosí kapitánskou pásku,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta - Aris Limassol 3:2, výhra díky standardkám, Krejčí dva góly dal i zavinil

Sparťanští fotbalisté do základní fáze Evropské ligy vstoupili vítězně. S Arisem Limassol sice brzy prohrávali, ale pak...

„Zrovna si dělám řidičák.“ Žena se řítila Prahou 180 km/h, ignorovala i výstřel

Nedělní nebezpečnou jízdu údajné účastnice kurzů autoškoly zastavily až stromy v poli. Tam vysokou rychlostí dojela...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bylo to profesní selhání, plakala anestezioložka souzená za smrt pacientky

Obvodní soud pro Prahu 1 uložil anestezioložce, která podle obžaloby z nedbalosti způsobila smrt mladé ženy při...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Na D5 u Prahy v zúženém úseku havarovalo osm aut. Provoz obnovili po 18. hodině

Na dálnici D5 u Rudné ve směru na Prahu havarovalo osm osobních aut. Silnice je nyní opět průjezdná Jeden člověk se...

Zloděj na veletrhu ukradl vzácné mince za 300 tisíc, natočila ho kamera

Pražští policisté šetří další případ krádeže mincí na veletrhu v Letňanech. Dosud neznámý pachatel tam 8. září odcizil...

Prezidentovi nerozumím, Mašínové by si metál zasloužili, říká historik Blažek

Premium Žádná jiná éra komunistického Československa nerozděluje veřejnost tak jako dramatický útěk skupiny kolem sourozenců...

Pošta nabídla k prodeji budovu v Jindřišské ulici, chce za ni 1,3 miliardy

Česká pošta nabídla na portálu veřejné správy budovu na rohu Jindřišské ulice a Politických vězňů. Během 30 dnů o ní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...