Obnova parku Balabenka se protahuje. Radnice je bezmocná

  10:21aktualizováno  10:21
Už na konci srpna měla být hotová obnova parku Balabenka na pomezí pražských Vysočan a Libně. I třetí týden v říjnu se tady ale stále pracuje. Místní si na takovou prodlevu stěžují a navíc kritizují i kvalitu prací a také samotný projekt. Radnice tvrdí, že nemůže nic dělat, protože ji omezuje zákon a podmínky dotace.

Plán revitalizace Parku Balabenka | foto: MČ Praha 9

Městská část Praha 9 vypsala výběrové řízení na revitalizaci parku na náměstí Na Balabence v roce 2014. V otevřeném výběrovém řízení vyhrála zakázku společnost Kaiser & spol. CZ, jejíž nabídka byla z osmi přihlášených nejnižší. Zatímco radnice stanovila předběžně hodnotu zakázky na dvaadvacet milionů, vítězná společnost nabídla vyhotovení stavby za necelých šestnáct milionů.

Fotogalerie

Realizace obnovy parku podle návrhu ateliéru a05 měla skončit nejpozději 31. srpna 2015, s přibývajícím časem však bylo stále jasnější, že se předání hotového díla v dohodnutém termínu neuskuteční.

„Z mého pohledu je to klasický příběh hloupého zákona o veřejných zakázkách,“ stěžuje si odpovědný zastupitel Zdeněk Davídek. „Park měl stát asi dvacet milionů, my jsme to vysoutěžili o pět méně. Firma cenu podsekla a nebyla schopná zakázku za takové peníze realizovat,“ dodává radní s tím, že někteří subdodavatelé nedostali včas zaplaceno a proto se stavba protáhla.

Spokojený nejsem, říká radní

Jeden z místních obyvatel Rudolf Břichnáč sepsal v pondělí otevřený dopis na magistrát, v němž si stěžuje nejen na průtahy při samotné stavbě, ale také na její kvalitu. A rozdíl mezi představou architekta a realitou dokládá množstvím snímků ze staveniště. Za kvalitu provedené stavby by se zřejmě nepostavil ani radní Davídek, který průběh prací pravidelně kontroluje.

„Bohužel jsem musel vybrat nabídku s nejnižší cenou a výsledek je takový, jaký je,“ říká radní rozmrzele. „Zpětně bych řekl, že jsme tu firmu měli vyloučit. Jenže to by mě zase někdo napadl, že nakládám nehospodárně s veřejnými prostředky. Spokojený nejsem. Kdybych to platil ze svého, tak bych si v životě takovou firmu nevybral,“ dodává.

Hotovo musí být do konce října. Kvůli dotaci

Městská část dokonce uvažovala, že smlouvu společnosti vypoví. Jenže přislíbená dotace je podmíněna dokončením projektu do konce října - hledáním nového dodavatele by se tudíž radnice připravila o evropské peníze.

Praha 9 totiž získala na revitalizaci parku v roce 2013 evropskou dotaci z Operačního programu Praha - Konkurenceschopnost ve výši 18,09 milionu korun s vlastní investicí 1,47 milionu.

„Předpokládám, že do konce týdne to bude hotové,“ odhaduje průběh stavby Davídek. „Zhotovitel je v prodlení, takže budeme postupovat v souladu se smlouvou a vyžadovat po něm sankce,“ pokračuje radní.

Podle smlouvy má společnost Kaiser & spol. CZ zaplatit 0,05 % celkové částky za každý den prodlení. Pokud tedy obnovu parku dokončí v příštích dnech, postih se bude pohybovat v řádech statisíců. Pokud by projekt nepředali do konce října, musela by se městská část soudit o ušlé dotace.

Server iDNES.cz se pokoušel získat i reakci společnosti Kaiser & spol, ta však nemá dostupné žádné kontaktní údaje.

Protesty místních provázejí projekt dlouhodobě

Protesty místních ale revitalizaci parku provázejí již od jeho počátku.

„Již nyní je zřejmé, že způsob vedení prací na projektu a organizace práce neúměrně zatěžují obyvatele okolí. Jsme přesvědčeni, že finanční prostředky jsou vynakládány neúčelně a že za astronomické částky nám jsou vnucována řešení, která nechceme,“ hněvalo se několik desítek obyvatel lokality v petici.

„Ještě 24. dubna nebyl zástupce městské části na kontrolním dnu schopen odpovědět na otázky občanů ohledně dopravního řešení a k tomuto datu nebylo zveřejněno dispoziční řešení projektu,“ stojí dále v apelu, v němž podepsaní požadují také otevření veřejné debaty k projektu a jeho revizi.

Cílem projektu je podle radnice zlepšení životních podmínek pro obyvatele přilehlé zástavby prostřednictvím revitalizace a zkvalitnění městského veřejného prostoru a zvýšení bezpečnosti v lokalitě. Na prostranství o rozloze 9 631 metrů čtverečních mají být zpevněny plochy, postavena drobná architektura včetně herních prvků, vysazena vegetace a vybudována nová parkovací místa.

Autor:

Nejčtenější

Aktivisté zůstávají uvnitř Kliniky, exekutor proto vyklízení odložil

Aktivisté z Kliniky na pražském Žižkově neopustili budovu ani po uplynutí...

Správa železniční dopravní cesty s pomocí exekutora začala vyklízet Kliniku na pražském Žižkově, kterou protiprávně...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Ze smrti čerpadlářky policie podezírá dva muže, viní je z loupeže a vraždy

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Středočeští kriminalisté sdělili podrobnosti k případu zavražděné čerpadlářky u Nelahozevsi. Potvrdili, že benzinku...

Do léta a sbohem. Brankář Čech ukončí profesionální kariéru

Český brankář ve službách Arsenalu Petr Čech děkuje fanouškům za podporu v...

Ještě pět měsíců a z Petra Čecha se stane bývalý profesionální fotbalista. V sedmatřiceti letech. "Po sezoně končím,"...

Unikátní případ: Limberskému hrozí trest za zesměšňování Tvrdíka

Plzeňský obránce David Limberský se drží za hlavu poté, co na Realu Madrid v...

Plzeňský fotbalista David Limberský už měl po sezoně a začínal dovolenou. Teď mu hrozí trest za následné výroky na...

Další z rubriky

Opilý řidič si v chumelenici spletl přejezd s křižovatkou a vjel na koleje

Opilý řidič si na Příbramsku spletl koleje s cestou. (14. 1. 2018)

Policisté museli v pondělí večer pomáhat řidiči, který s autem uvázl na kolejích poblíž přejezdu v Mokrovratech na...

Primátor Hřib chce pojmenovat ulici podle zavražděného starosty Gdaňsku

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz (13. ledna 2019)

Jedna z ulic v hlavním městě by mohla v budoucnu nést jméno primátora polského Gdaňsku Paweła Adamowicze, který v...

Jdu z Belgie do Anglie, tvrdil cizinec bez dokladů mezi auty na D1

Migrant se pěšky procházel po dálnici D1. (16.1.2019)

Při hlídce na D1 narazili celníci na 41. kilometru u Českého Šternberka na cizince, který šel pěšky ve směru na Prahu....

Najdete na iDNES.cz