Kdo a jak bude řídit Nemocnici Na Františku? Na stole jsou tři varianty

  17:48aktualizováno  17:48
Radní Prahy 1 jednají s magistrátem o tom, kdo a jak bude v budoucnu Nemocnici Na Františku řídit. Zatím ji provozuje městská část. Podle zjištění MF DNES je pravděpodobné, že buď zařízení budou řídit společně, nebo budovu Praha 1 magistrátu pronajme.

Nemocnice Na Františku | foto: ČTK

Před rokem to vypadalo, že Nemocnice Na Františku skončí v rukou soukromníka. Proti tomu se ale začala sepisovat petice, za níž stál nynější starosta jedničky Pavel Čižinský (Praha 1 sobě), a tehdejší vedení radnice Prahy 1 od záměru ustoupilo. Teď noví radní jednají o její budoucnosti s magistrátem.

Zřizovatelem nemocnice zatím zůstává městská část a v tuto chvíli jsou na stole tři varianty.

„První varianta je, že situace zůstane tak, jak je, a hlavní město bude poskytovat v podobě dotací příspěvek na fungování nemocnice, která generuje každoročně několik desítek milionů dluhu,“ popisuje radní Milena Johnová (Praha sobě), která má na starosti zdravotnictví.

Pravděpodobněji se proto jeví zbývající dvě možnosti, ke kterým si nechalo vedení vypracovat právní stanoviska.

Buď by magistrát a radnice přešly ke smíšené formě řízení, kdy by vedly společně nemocnici i sdílely výdaje, nebo zařízení převezme metropole s tím, že nemovitost zůstane v rukou městské části a pronajme ji Praze za symbolickou cenu.

Nové plány na zdravotní péči

Poslední jmenovanou variantu bývalé zastupitelstvo hlavního města schválilo již před rokem.

„Pokud Praha svůj názor nezmění a bude i nadále chtít začít provozovat Nemocnici Na Františku přímo, městská část 1 s tímto bude souhlasit,“ přibližuje Čižinský.

Nemocnice Na Františku

Tři varianty možných řešení:

  • Zachovat stávající podobu, kdy Nemocnice Na Františku (NNF) zůstává příspěvkovou organizací Prahy 1 a hlavní město nemocnici dotuje pod podmínkou možnosti kontroly .
  • Přejít ke smíšené formě řízení, kdy se hlavní město a Praha 1 podílejí na řízení NNF a sdílejí výdaje .
  • Provoz NNF převést pod Prahu a ponechat Praze 1 majetek.

Podle slov Johnové je v tuto chvíli nutné začít s aktivnější politikou v oblasti zdravotnictví a záměry předání nemocnice za nevýhodných podmínek do soukromých rukou se nesmějí opakovat.

„V budoucnu by se mohla Nemocnice Na Františku stát základním kamenem stabilního systému zdravotní péče v Praze,“ dodává radní.

Hlavní město jako jediný kraj žádné nemocnice neprovozuje a zdravotní péči pro Pražany zajišťují fakultní nemocnice, které spadají pod stát.

Ve čtvrtek o budoucnosti zařízení jednali zástupci městské části a magistrátu také s odborníky z oblasti zdravotnictví. Mluvili nejen o formě řízení, ale i o poskytovaných službách.

„Vnímám jako dobrou zprávu, že budoucnost zdravotnické péče pro Pražany vidíme s městskou částí podobně a spějeme k dohodě. V jednáních budeme pokračovat,“ říká Johnová.

Variantu, že by nemocnici převzal magistrát, kritizuje opozice. „Velmi mě na tom dráždí to, že před volbami říkali zachraňte Nemocnici Na Františku, udělali s tím volební výsledek,“ naráží magistrátní zastupitelka a zástupkyně předsedy správní rady zařízení Jaroslava Janderová (ODS) na to, že jedním z volebních hesel Pavla Čižinského byla právě záchrana tohoto zařízení.

Podle ní jdou snahou o převod proti svému slibu. „Měli rovnou říci, že ji odsvěří a převedou na hlavní město, a jejich kampaň by vypadala jinak,“ dodává.

S tím Čižinský nesouhlasí. „Nemocnici na Františku jsme, spolu s řadou politiků z magistrátu, zachránili před podvodnou privatizací v roce 2018,“ připomíná starosta situaci, kdy se předchozí vedení Prahy 1 pod starostou Oldřichem Lomeckým (tehdy za TOP 09) chystalo dát nemocnici do soukromých rukou.

Zájem o ni měly například Penta či Agel, což vyvolávalo obavy z toho, jaký druh péče by zařízení nabízelo.

Podle odpůrců privatizace byla chystaná smlouva nevýhodná, protože v koncesních podmínkách stálo, že kvalita služeb nesmí klesnout. Nebylo však podmínkou, aby se nemocnice rozvíjela. Smlouva měla být na 35 let. „Praha 1 pouze hledala zdroje a spolupracovníky, abychom ji mohli dál provozovat,“ brání záměr Janderová.

Ta doplnila, že nemocnici dokáže městská část dobře řídit, protože ji zná. „Jestli se opět vzbudí nervozita mezi personálem, jak jsem již řekla na zastupitelstvu starostovi Prahy 1, může se stát, že veškerý personál půjde jinam a nemocnice zůstane prázdná,“ upozorňuje.

Podle ní by Praha 1 měla s magistrátem spolupracovat tak, že by nadále nemocnici řídila městská část a v dozorčích a správních orgánech by seděli i odborníci z Prahy.

Nemocnice má v současnosti 175 lůžek a ročně hospitalizuje osm tisíc lidí a dalších více než 80 tisíc pacientů ošetří zdravotníci v ambulancích a specializovaných poradnách.

Využívají ji kromě pacientů z úzkého centra města také lidé z Prahy 7, která s jedničkou sousedí a její obyvatelé mají zařízení přes řeku. Nemocnice ošetřuje také mnoho turistů.

„Nemocnice Na Františku má celopražský význam a z pozice magistrátu bude její rozvoj a koordinace spolupráce s ostatními komunálními zdravotnickými zařízeními v celé Praze mnohem snazší,“ domnívá se Čižinský.

  • Nejčtenější

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Čínská odveta? Financování Slavie má být zastaveno, řekl prezident Zeman

Vzájemné vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem by mohlo silně ovlivnit i český fotbal. Čína má v rámci...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Praha odložila na žádost Gottovy rodiny úklid svíček na Bertramce

Svíce a další předměty, které lidé nosí před vilu zesnulého zpěváka Karla Gotta na Bertramce, se zatím odklízet...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Radnice za stržení plachty kolem Koněva rozdala pokutu a dvě napomenutí

Za poškození plachty, která zakrývala sochu sovětského maršála Ivana Koněva v Praze 6, potrestala radnice této městské...

Tady se dá hezky sprejovat, doznal Němec graffiti na Karlově mostě

Obvodní soud pro Prahu 1 se začal zabývat případem dvou německých turistů, kteří posprejovali Karlův most v Praze. Soud...

Rozchod Prahy s Pekingem je dokonán, konec smlouvy stvrdili zastupitelé

Pražští zastupitelé definitivně ukončili platnost sesterské smlouvy s Pekingem. Na jednání vzali na vědomí ukončení...

Podvodník opravoval seniorce údajně vyhořelou televizi, vzal jí dvacet tisíc

Dva případy okradených seniorek evidují pražští policisté, podle kterých se podvodu dopustil totožný muž. V jednom...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz