Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. června 2023 Dobroslav

Několik zvolených zastupitelů složilo mandát, možná aby uvolnili místo jiným

  15:44
Než někteří nově zvolení středočeští zastupitelé stačili poprvé zasednout v zastupitelstvu, na svůj mandát rezignovali. Vzbuzuje to pochybnost, zda to s kandidaturou mysleli opravdu vážně, nebo zda sloužili pro jiné politiky jen jako "výtah" k moci.
Někteří nově zvolení zastupitelé se na radnici nakonec neobjeví. Ilustrační foto

Někteří nově zvolení zastupitelé se na radnici nakonec neobjeví. Ilustrační foto | foto: Jan Karásek, MAFRA

Ve volbách to byly hvězdy kandidátek jednotlivých stran, přesto v zastupitelstvech nezasednou. Letošní komunální volby přinesly i nový, poněkud zvláštní fenomén. Někteří kandidáti, většinou ti, které voliči podpořili a křížkováním vynesli nahoru, bezprostředně po volbách dobrovolně rezignovali.

Voliči se teď právem cítí oklamáni. Mezi zvolenými kandidáty, kteří po volbách odstoupili, je hodně lékařů. Právě těm tradičně voliči důvěřují a hlasují pro ně.

Zvláštní, že lékař až po volbách zjistí, že to nestíhá

"Upřednostňuji praxi dětské lékařky. Vidím kolem sebe ve Volbě pro Kladno spoustu mladých, inteligentních lidí, kteří práci v zastupitelstvu budou rádi vykonávat," řekla kladenská lékařka Eva Kosinová, která kandidovala za novou politickou stranu Volba pro Kladno.

ZVOLENÍ KANDIDÁTI, KTEŘÍ REZIGNOVALI

Kolín
zástupce ředitele školy Jiří Tuček
chirurg Pavel Hoffmann (oba za sdružení Kolíňáci)

Kladno
dětská lékařka Eva Kosinová (Volba pro Kladno)

Mladá Boleslav
poslanec Jan Smutný (TOP 09)

Žebrák
daňový poradce Jaroslav Vlach
úředník Pavel Schovánek (oba TOP 09 a nezávislí)

Pozn.: jde o příklady

Ve volbách byla úspěšná. Ze šestého místa na kandidátce ji hlasy voličů vynesly na druhou pozici, tedy hned za lídra strany, exprimátora Milana Volfa. "Nezdá se mi pravděpodobné, že by až na poslední chvíli zjistila, co to obnáší. Zastupitelkou byla už v předminulém volebním období," poznamenal kladenský primátor Dan Jiránek (ODS).

Jsou to přitom právě lékaři, kteří se podobně jako učitelé těší největší důvěře a úctě veřejnosti. "Proto je také politické strany před volbami hodně shánějí. Lékaři pomáhají lidem, mají prestiž, a tak jsou dobře volitelní," připustil bývalý místostarosta Kolína Pavel Hoffmann (nyní sdružení Kolíňáci).

I on je jedním z lékařů, který vzápětí po volbách odstoupil. Oficiálně to vysvětluje zdravotními důvody. Neoficiálně však přiznává, že ho k tomu přiměly i povolební tahanice a vyjednávání o místa v radě.

"Uvědomuji si, že jsem zklamal důvěru voličů, to určitě. Ale i ty aféry v Kolíně, psychický tlak, to, že jsem v minulé radě byl náměstkem primátora a současně působil jako chirurg, z toho všeho mi vyšlo, že mi to za to nestojí," připustil Hoffmann.

Možná byli lékaři jen mucholapky na hlasy voličů

V politických kuloárech se hovoří o tom, že zejména u malých stran to může být trik, jak přitáhnout zájem voličů. Nemusí to však vždy být jen lékař, kdo sehraje úlohu mucholapky.

Ve městě Žebrák na Berounsku rezignovali na mandát zastupitele Jaroslav Vlach a Pavel Schovánek (oba TOP 09 a nezávislí).

Oba byli ve volbách úspěšní. Daňový poradce Vlach se posunul z patnáctého místa na kandidátce na třetí, úředník Schovánek, sedmička na kandidátce, skončil jako první. "Oba jako důvod uvedli, že tak byli domluveni od začátku, kdy se kandidátka sestavovala," potvrdil starosta Daniel Havlík (Sdružení nezávislých kandidátů).

Kladenský primátor Dan Jiránek připouští, že zabránit rezignaci zvolených zastupitelů nelze. Je to prý pouze na nich. "Elegantně by se však takovým potížím dalo vyhnout, kdyby se uvolněné místo nenahrazovalo člověkem z téže politické strany, ale nejbližším kandidátem podle pořadí zvolení bez ohledu na politickou příslušnost," uvedl Jiránek.

Za rezignací Kosinové byly osobní tlaky

Řada lékařů ve středočeských zastupitelstvech ale nakonec zasedne. To je případ třeba mladoboleslavského radního a lékaře Pavla Nechanického (TOP 09). Toho křížkování lidí vyneslo z třetí příčky kandidátky na první.

"Jako lékaři máme tu výhodu, že nás zná hodně lidí, proto je na kandidátkách politických stran tolik doktorů. Učitelé jsou na tom podobně, znají je nejen studenti a žáci, ale i jejich rodiče," podotkl Nechanický.

Lékaře, kteří po volbách rezignovali, však někdy právě důvěra voličů svazuje. Podle informací MF DNES byly skutečným důvodem odstoupení kladenské lékařky Evy Kosinové osobní tlaky, jimž byla v souvislosti s kandidaturou vystavena.

"Šlo o to, že její dcera si v jedné z internetových diskusí přečetla, že paní doktorka je jako kandidátka Volby pro Kladno ochotna spolupracovat s komunisty. To se jí hodně dotklo, je totiž silně pravicového smýšlení," uvedl dobře informovaný zdroj.

Diskuse narážela na to, že lídr Volby pro Kladno Milan Volf po volbách jednal i s komunisty o koalici, která by vyšachovala ODS.

Oprava Barrandovského mostu

Druhá etapa oprav severní poloviny jižního mostu začala v březnu 2023. Dopravní omezení jsou plánována od 15. května do konce prázdnin v celkové délce 92 dní. V každém směru budou dva pruhy průběžné a jeden pruh odbočovací.

Chceme ekonomiku nerůstu, navrhuje aktivista přilepující se na silnice

  • Nejčtenější

Násilí mezi dětskými gangy v Praze pokračuje, policie zveřejnila další video

Pražská policie stále vyšetřuje případ skupiny mladých útočníků. Nyní má podezření, že násilí pokračuje odplatami. V...

Autor kritizované repliky kalendária na orloji zemřel, tvorbu nové to neovlivní

Zemřel akademický malíř a restaurátor Stanislav Jirčík, autor kritizované repliky kalendária na pražském Staroměstském...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Musel jsem si detailně projít každou linku, říká autor oceněného schématu PID

Cenu Mapa roku 2022 vyhrál leták se schématem linkového vedení Pražské integrované dopravy, jejímž autorem je grafik...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prázdná část dejvického „Kulaťáku“ nabídne místo bytům a univerzitě

Dosud volný výsek Vítězného náměstí mezi zastávkami hromadné dopravy a vysokoškolským komplexem mají lidé spojený...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Musel jsem si detailně projít každou linku, říká autor oceněného schématu PID

Cenu Mapa roku 2022 vyhrál leták se schématem linkového vedení Pražské integrované dopravy, jejímž autorem je grafik...

Ředitelé se teď přetahují o žáky. Druhé kolo přijímaček? Panika a zmatek, říkají

Premium Zmatek kolem přihlášek na střední školy pokračuje. Někteří ředitelé mají problém naplnit třídy. Nová místa však stále...

Násilí mezi dětskými gangy v Praze pokračuje, policie zveřejnila další video

Pražská policie stále vyšetřuje případ skupiny mladých útočníků. Nyní má podezření, že násilí pokračuje odplatami. V...

Silák Tkadlčík rozhýbal ve Kbelích dvacetitunový letoun, táhl ho na laně

Strongman Jiří Tkadlčík v sobotu na letišti Kbely dokázal rozpohybovat turbovrtulový letoun Casa. Na laně jej táhl...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...