Pražské nemocnice akutně postrádají zdravotní sestry. Pomohou Ukrajinky

  9:20aktualizováno  9:20
Zdravotních sester je už i v Praze akutní nedostatek. Proto se nyní studenti zdravotních oborů na Ukrajině učí česky. „Řešením krize jsou kromě financí zdravotní sestry ze zahraničí,“ říká prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová.

Martina Šochmanová je prezidentkou České asociace sester od roku 2015. Ve vedení asociace působí však už od roku 2009. Zároveň je náměstkyní ředitele pro ošetřovatelskou péči a kvalitu v IKEM. | foto: IKEM

Přikrývání nemocničních lůžek modrými plachtami je dnes v nemocnicích na denním pořádku. Některá zdravotnická zařízení už kvůli nedostatku personálu musela dočasně zavřít i celá oddělení, v Praze například Všeobecná fakultní nemocnice.

Nedostatek zdravotních sester začíná být kritický. Jak momentálně vaše asociace s tímto problémem bojuje?
Samozřejmě se snažíme přesvědčit ty, kteří k tomu mají mandát, že musí dojít k razantnímu navýšení finančního ohodnocení. To zamezí tomu, aby ze systému odcházely současné sestry. Navíc to navýší i počty absolventů, kteří v systému zůstanou a nebudou odcházet jinam. To je první krok, který se musí udělat.

A další krok?
Obávám se, že dalším řešením jsou sestry z jiných států. Budeme muset přivézt sestry ze zahraničí a nedostatek řešit těmito pracovníky.

Mluvíte o sestrách z Ukrajiny?
Ano.

S touto variantou nesouhlasí někteří lékaři. Tvrdí, že tyto sestry nemají dostatečnou kvalifikaci, a navíc se prý s pacienty nedomluví. Jak se na to díváte vy?
Samozřejmě to nejde udělat tak, že bychom přijeli na Ukrajinu, tam nabrali sestry a přivezli je do České republiky. Je to dlouhodobý program, na kterém už spolupracujeme se 3. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy. A je velmi dobře rozpracovaný.

Jak to tedy bude fungovat?
Naše fakulta má kontrakt s fakultou na Ukrajině a už nyní připravují tamní sestry na práci u nás. Učí je český jazyk a podobně. Ve chvíli, kdy k nám pak sestry přijedou, tak samozřejmě nenastoupí rovnou na pozici všeobecná sestra, ale na pozice sanitářek. Teprve poté, co složí kvalifikační zkoušku a zkoušku z českého jazyka, budou moci nastoupit jako všeobecné sestry.

Kolik sester se na Ukrajině momentálně takto připravuje?
Jedná se o 35 zdravotních sester.

To je docela málo na to, že jich jen v Praze chybí několik set. Je v plánu tento projekt nějak rozšířit?
Pokud se osvědčí, což bychom byli velmi rádi, tak pak určitě.

Kdy by mohly přijet první sestry?
Chtěli bychom, aby nastoupily už od září.

Když se vrátíme zpět do Čech, jaká je nyní atmosféra a nálada mezi zdravotními sestrami?
Sestry jsou velmi vyčerpané, protože tím, že jich je málo, suplují ty sestry, které chybějí, a pracují v mnohem větším nasazení. V řadě zařízení musí odsloužit více přesčasových hodin, než tomu bylo dříve. Jsou už velmi unavené.

A konkrétně v pražských zařízeních? Je to tu lepší než jinde?
Není. Pražské nemocnice mají už stejný nedostatek sester jako v jiných místech republiky. Situace je samozřejmě v každém kraji individuální, ale Praha už se nijak výrazně neliší.

Proč to došlo takto daleko?
Hlavní příčinou je demografický vývoj. Máme slabé ročníky dětí. Navíc stále méně lidí směřuje do oboru. Máme málo studentů a málo absolventů.

Jak se počet sester za poslední léta změnil?
Přesná data momentálně zpracovává Ústav zdravotnických informací a statistiky České republiky. Já bych se nerada pohybovala v nějakých odhadech. Proto vyčkejme, až získáme přesné statistiky.

Podle odborářů se dnes absolventkám více vyplatí jít pracovat do supermarketu než do nemocnice. Je tomu skutečně tak?
Bohužel ano. Nechci v žádném případě snižovat práci prodavačů, ale zcela jistě není tolik psychicky a fyzicky náročná jako práce sestry ve zdravotnickém zařízení. Není v ní taková odpovědnost a i finanční ohodnocení může být v některých případech lepší.

Kam ještě absolventi zdravotnických škol odcházejí?
Těch míst je celá řada. Bylo období, kdy nám řada sester odcházela do farmaceutických firem, pak zase do bank, protože měly maturitu, a to byla jediná podmínka pro přijetí.

Když jsme u těch absolventů, ministerstvo zdravotnictví nyní dokončilo novelu o systému vzdělávání zdravotních sester, ve které například zkracuje jejich dobu studia. Co si o tom myslíte?
Je to samozřejmě snaha najít cestu ke zlepšení současného stavu, ale nedostatek sester není způsoben systémem vzdělávání, a proto to do systému více lidí nepřivede.

Stačí rok studia na to, aby se ze zdravotnického asistenta stala všeobecná sestra?
Je to přínosné u asistentů, kteří už pracují v nemocnici a mají zkušenosti, které jim dává praxe. Pro ně může být rok studia dostatečným vzděláním. Ale pro nové absolventy středních škol, kteří zkušenosti nemají, je jeden rok přípravy málo.

Novela také odstraňuje odborný dohled nad zdravotnickými asistenty.
To je velmi důležité rozhodnutí. Systém kompetencí je nastaven špatně. Zdravotničtí asistenti by mohli bez problému vykonávat základní ošetřovatelskou péči bez odborného dohledu sestry, který je zatím nutný. Všeobecné sestry by se měly věnovat odbornější práci.

  • Nejčtenější

Při střetu autobusu a náklaďáku zemřela učitelka, jedenáct lidí se zranilo

U Nové Vsi na Mělnicku narazil do nákladního auta autobus, v němž zemřela jedna žena. Řidič autobusu je vážně zraněný....

Žena při běhání v Ďáblickém háji natočila onanistu a spěchala na policii

Devětadvacetiletá žena narazila při běhání v Ďáblickém háji na muže, který vkleče na zemi masturboval. Běžkyně onanistu...

Pražské zázemí Kellnerovou nadchlo: Ale je to pro mě těžké a smutné

Stejně jako loni měla být ozdobou parkurového svátku, který zavítal do Česka. Jenže vinou květnové zlomeniny stehenní...

Pražský okruh blokovala tragická nehoda kamionů, jeden hořel

Dopolední provoz na Pražském okruhu u Jesenice zastavila nehoda tří kamionů. Jednomu po střetu shořel náklad. Nehodu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vražda kvůli domu: těla zmizelých manželů našla policie v nádrži Švihov

Policisté v nádrži Švihov, známé také jako Želivka, nalezli těla pohřešovaného partnerského páru z Prahy. Potvrdila to...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Pražská městská policie chce do vozového parku elektromobily

Městská policie příští rok koupí čtyři elektromobily za 7,2 milionu. Jejich vyšší cenu má vyvážit levnější servis. Ve...

Z farmářských trhů v Dejvicích musely zmizet mořské plody, nebyly lokální

Pražský magistrát nařídil pořadatelům farmářských trhů v Dejvicích a v Novém Městě, aby dál neumožňovali prodej...

Premium

Stavět pro orangutany a lidi je stejné, prohlašují architekti

Architektonický ateliér AND navrhoval vedle nemocnic i pavilon indonéské džungle v Zoo Praha, unikátní stavbu nejen v...

Žena při běhání v Ďáblickém háji natočila onanistu a spěchala na policii

Devětadvacetiletá žena narazila při běhání v Ďáblickém háji na muže, který vkleče na zemi masturboval. Běžkyně onanistu...

Najdete na iDNES.cz