Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 1. dubna 2023 Hugo

Předražené a stále nedostatkové. Jak by lídři řešili trh s byty v Praze

  7:01aktualizováno  8:01
Zájem o nemovitosti v Praze v první polovině roku trhal rekordy. Lidé skupují nové a poptávka po bydlení stoupá, ceny proto opět vzrostly. Magistrát chce situaci řešit výstavbou městských bytů, ale to ještě několik let potrvá. Různé recepty nabízejí lídři pražských kandidátek do Poslanecké sněmovny. Chtějí podpořit výstavbu družstevních či obecních bytů, nebo uvolnit byty z Airbnb.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Ve druhém čtvrtletí letošního roku se podle analýzy společností Central Group, Trigema a Skanska prodalo 2 650 nových bytů, což je nejvíce v historii. Naopak počet nabízených jednotek byl historicky nejmenší, snížil se na 3 350 bytů.

„Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky ihned po uvedení na trh. Letos nás s největší pravděpodobností čeká prodejně nejúspěšnější rok,“ uvádí k situaci na trhu zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský.

Bývalý luxus je nyní průměrem

Ve srovnání se stejným obdobím v předchozím roce nabídka v prvních třech měsících letošního roku klesla o dvacet procent a v druhém čtvrtletí byl propad ještě větší. Počet nabízených bytů spadl o čtyřicet procent oproti loňskému roku. Naopak zájem o koupi nových bytů extrémně vzrostl. Prodeje se od dubna do června zvýšily o 140 procent ve srovnání s rokem 2020.

Reality.iDNES.cz - nabídka nemovitostí

Celkem se za první polovinu tohoto roku prodalo již 4 750 nových bytů, což je téměř dvojnásobek v porovnání s loňským rokem. Rekordních 2 650 bytů prodaných v druhém čtvrtletí podle analýzy developerských společností znamená, že lidé koupili o 550 jednotek více než na začátku roku, kdy investovali do 2 100 nových nemovitostí.

„Do prodeje se dostal nadprůměrný počet nových bytů, i tak ale enormní zájem kupujících dokázal srazit nabídku na historické minimum. Aby se trh s novým bydlením dál nedeformoval, musí vzniknout rovnováha mezi nabídkou a poptávkou. Proto nadále voláme po rychlejším povolování nové výstavby. Pokud by totiž tento stav měl pokračovat, může se odrazit v ceně i kvalitě budoucí nabídky,“ upozorňuje Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

Rozdíly mezi nabídkou a poptávkou se projevují na cenách jednotlivých bytů, které stoupají. Nabízených jednotek s cenou pod 100 tisíc korun za metr čtvereční bylo ke konci června na trhu pouhých 5 procent. To znamená, že 95 procent bytů na trhu prodávající nabízejí za cenu, která ještě před pěti lety symbolizovala pomyslný luxus.

Růst je patrný i na průměrných nabídkových cenách volných nových jednotek. Ty při posledním čtvrtletí prudce vzrostly o více než 15 procent oproti minulému roku, a to na 129 tisíc korun za metr čtvereční.

Počet bytů bude znovu klesat

Neustále rostoucí ceny bytů dále prohlubují pražskou bytovou krizi. Podle lektora programu MBARE a odborníka na trh s nemovitostmi Davida Mazáčka z Vysoké školy ekonomické to nevypadá, že by ceny bytů začaly klesat, i když už nebudou tak žádané. 

„Myslím si, že poptávkový boom opadne, ale nabídka se nezvýší. Spíš se meziročně u objektů, co se hodí pro normální klientelu, opět sníží,“ říká odborník.

„Růst cen bude pokračovat dál, ale s rostoucí inflací se bude ve střednědobém časovém horizontu blížit inflačnímu tempu. Protože máme-li letos průměrnou cenu bytu v Praze kolem 125 tisíc za metr čtvereční, tak upřímně počet lidí, kteří na to mají, zásadně ubývá,“ dodává Mazáček.

Neutěšenou situaci na realitním trhu se snaží řešit magistrát. Ten chce obyvatelům nabídnout dostupné bydlení formou městských bytů. Založil proto Pražskou developerskou společnost, jež by měla výstavbu zařídit. Na ně si ale obyvatelé budou muset ještě značnou dobu počkat.

„Masivní městská bytová výstavba v Praze ještě neprobíhá. Je potřeba připravit projekty, zajistit stavební povolení a podobně, to prostě nějakou dobu trvá. Pražská developerská společnost ale maká,“ říká ve svém vyjádření na sociálních sítích radní pro bydlení Adam Zábranský (Piráti).

Krize ale na dostavbu městských bytů nepočká, dostupné bydlení shání řada lidí.

Pomoci by podle vedení města mohla Městská nájemní agentura, která si od soukromých vlastníků pronajímá byty, které pak dál nabízí k nájmu lidem v nouzi. Při první vlně sběru nabídek v červnu a červenci se Městské nájemní agentuře s nabídkou ozvalo okolo třiceti majitelů. Z posuzovaných bytů jich bylo dosud vybráno celkem patnáct.

Nové rezidenční jednotky mají také podle plánů města vzniknout po rekonstrukci bývalého hotelu Opatov v Praze 11 a díky rekonstrukci ubytoven Dopravního podniku, které plánuje město od společnosti koupit. Po přestavbě by tam mělo vzniknout 175 bytů.

Jak řešit bydlení podle lídrů kandidátek v Praze?

 • Olga Richterová (Piráti a Starostové / Piráti): Nedostupnost bydlení v Praze je komplexní problém, který nejde vyřešit ze dne na den. Nejdůležitější určitě je, aby se v Praze víc stavělo, ale výstavbu navíc na několik let ochromí nedodělaný stavební zákon připravený developery, který vláda protlačila i přes kritiku Prahy. Musíme ho opravit a vrátit pravomoci samosprávám – místo jednoho megaúřadu navrhovaného Babišem, který nic neurychlí. Stavební řízení se musí zdigitalizovat, aby se zrychlilo. Nastavíme podmínky pro vyjednávání s developery o stavbě dostupného bydlení a také o investicích do občanské vybavenosti v podobě školek nebo parků. Praha musí vyřešit i Airbnb, kdy tyto hotely bez pravidel v Praze zabírají až 12 tisíc bytů. Zároveň Praha musí pokračovat v opravách bytového fondu. Musí se zrušit nesmyslné normy, které brání k bydlení zkolaudovat studia či ateliéry. Je také potřeba přestavovat historické a průmyslové objekty i na byty, ne jen na kanceláře a obchodní centra.
 • Patrik Nacher (ANO): Na komunální úrovni je to o vůli pražské koalice uvolnit výstavbu v brownfieldech a rozvojových územích, jednat s developery o plánovacích smlouvách, ve kterých by byl například závazek developera prodat městu za nákladovou cenu určité procento malometrážních bytů. Na té celostátní je to o legislativě, o úřednících, o byrokracii, aby výstavba činžovního domu v 21. století netrvala s těmi všemi razítky déle než výstavba kláštera ve století třináctém. Celkově je to o posílení té nabídkové strany. Pokud totiž dlouhodobě poptávka převyšuje nabídku, jako se děje v posledních letech, stoupají logicky ceny nemovitostí. Jsem proto rád, že se v tomto volebním období podařilo prosadit revoluční stavební zákon, který povede ke zrychlení a zjednodušení výstavby. Konečně se v České republice mohou rozjet dlouho očekávané investice nejen do bytové výstavby. Například v Praze se budou moci postavit tisíce bytů, které už déle než pět let čekají na povolení.
 • Jana Maláčová (ČSSD): Mít střechu nad hlavou musí být naprostá samozřejmost. Z pohledu ČSSD jde o jednu ze základních životních jistot. Úroveň nedostupnosti bydlení už ale došla tak daleko, že je potřeba co nejdříve odstartovat revoluci v bydlení. Na trh s bydlením musí nutně vstoupit stát. Zřídíme Státní fond dostupného bydlení. Z něj začneme stavět a vykupovat hotové byty z developerských projektů. Ty pak budeme seniorům, mladým, samoživitelkám nebo zaměstnancům státu pronajímat za nižší ceny. Další zdroj pro bydlení vidíme v poloprázdných hotelech. Ty bychom vykoupili a udělali z nich bytové domy se startovacími byty pro mladé rodiny nebo malometrážní byty pro seniory. V neposlední řadě zdaníme spekulanty, usnadníme výstavbu družstevních bytů a omezíme krátkodobý pronájem bytů pro turisty přes Airbnb.
 • Markéta Pekarová Adamová (SPOLU / TOP 09): Nechceme lidi utopit v byrokracii. Budeme chtít co nejdříve upravit stavební zákon tak, aby v něm nebyly nesmysly a pozůstatky současné vlády, jako je třeba nově zavedený superúřad. Chceme, aby o výstavbě rozhodovaly místní samosprávy, ne vzdálená úřednická struktura. Hodláme hlavně pomoci mladým rodinám nejenom v Praze. Jedním z receptů může být zavedení bezúročné půjčky na splacení deseti procent hypotéky u prvního bydlení. Praha a ostatní města by si zasloužily využití brownfieldů.
 • Josef Nerušil (SPD): Nedostupnost bydlení je jednou z největších překážek prorodinné politiky a troufám si říci, že i jednou z největších bariér sociální soudržnosti obyvatel. Privatizace městského a obecního bytového fondu nebyla v tomto ohledu promyšlená, městské části si měly lépe pohlídat, aby privatizované bydlení skutečně sloužilo k bydlení, namísto toho, aby se postupně přeměnilo na kanceláře nebo krátkodobá ubytování pro turisty. SPD navrhuje podpořit a legislativně zjednodušit družstevní výstavbu, kterou by měly doplnit garance na půjčky rodinám, které nevlastní žádnou jinou nemovitost. Naším úmyslem je podpořit bydlení lidí, nikoliv další spekulace developerů a překupníků s bydlením.
 • Marta Semelová (KSČM): Bydlení v Praze je velmi drahé – ceny bytů, nájmy, náklady na bydlení vůbec. Bytová výstavba stagnuje, mnohé z nově postavených bytů už předem skupují spekulanti jako investiční pro svůj zisk. Na druhou stranu je zde množství dlouhodobě prázdných bytů. KSČM předloží státní program výstavby státních, obecních a družstevních bytů – reálné je stavět 40 000 bytů ročně, z toho 5 000 družstevních s účastí měst. Snížíme nájmy v obecních bytech, čímž chceme současně vyvinout tlak na snížení přemrštěných nájmů v bytech ostatních. Poskytneme daňové úlevy třeba na zateplení domů a zvýhodněné, popřípadě nevratné půjčky mladým rodinám na pořízení bytu a jeho vybavení. Zdaníme kšeftování s byty, což znamená, že zavedeme progresivní daň z druhé a dalších nemovitostí určených k trvalému bydlení, ale sloužících jen k zisku majitelů, a daň z nevyužívaných stavebních pozemků.
 • Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolora Svobodní Soukromníci): To není pouze pražské bolest a těch problémů je samozřejmě víc, a teprve jejich součet žene ceny nahoru. Takže jen v rychlosti a namátkou: developer není sprosté slovo, délka stavebního řízení je u nás neúnosně dlouhá, stavění bytových domů se musí soukromému sektoru vyplatit. Není možné vytvořit byrokratickou bariéru a pak se ji snažit prorazit další byrokracií. Dejme lidem větší volnost, oni už si poradí.
 • Jiří Hynek (Přísaha): Dostupné bydlení se zejména v Praze stává něčím těžko dosažitelným. Náklady na bydlení a nájmy navíc neustále rostou, a to bohužel dvakrát rychleji, než rostou mzdy. Což je dlouhodobě neudržitelné. K vyřešení situace přispěje výstavba obecních bytů. Obce by stavěly startovací byty, zvláště pro lidi s profesemi, které jsou v dané oblasti potřebné. Například pro zdravotní personál, učitele a podobně. Dalším řešením je, že obce či stát budou podporovat družstevní byty. To jsou možné cesty, jak znovu zpřístupnit dostupné a důstojné bydlení většímu počtu občanů. Zvláště těm, kteří jsou pro společnost přínosem.

Oslovené strany MF DNES vybrala na základě průzkumu veřejného mínění v červenci 2021, ze kterého vyšlo osm kandidujících subjektů s největším volebním potenciálem.

Má Putin dvojníka? Kriminalista analyzuje záběry z Mariupolu

 • Nejčtenější

Česko - Polsko 3:1, fotbalistům na startu bojů o Euro pomohly bleskové góly

Čeští fotbalisté do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2024 vstoupili přesvědčivým vítězstvím. V souboji dvou...

Na Příbramsku sjel řidič do Vltavy, zemřel zaklíněný v kabině pod hladinou

U Hřiměždic na Příbramsku sjel po nárazu do zábradlí řidič nákladního auta do Vltavy. Muž, který byl zaklíněný v kabině...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Polští fanoušci prošli Prahou, policie jich před stadionem několik zadržela

Kvůli kvalifikačnímu zápasu o Euro mezi českými a polskými fotbalisty, který začal ve 20:45 v Edenu, přichystala...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec - Sparta 5:1. Oceláři posledním semifinalistou, Pražanům sezona končí

Hokejová extraliga se v úterý večer dočkala posledního semifinalisty. Nejlepší čtyřku po Pardubicích, Hradci a...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Muž bez řidičáku se hnal na Novodvorskou, měl v sobě láhev vodky

Noční autohlídka městské policie byla minulý pátek svědkem nebezpečné jízdy řidiče, který ve smyku vyjel z parkoviště v...

Beroun chce projekt rozšíření dálnice D5 využít ke zlepšení jejího odhlučnění

Už teď je téměř jisté, že u Berouna dojde k rozšíření dálnice D5. Zástupci města nicméně v rámci toho požadují, aby...

Na Mělnicku a v Nymburku stojí železnice. Střetly se zde vlaky a auta

V sobotu dopoledne se srazily osobní vlak a auto na přejezdu u části Kralup nad Vltavou Zeměchy. Řidič auta je lehce...

V Praze se v sobotu poběží půlmaraton, omezí tím dopravu v centru metropole

Běžecký závod 1/2Marathon Praha 2023 v sobotu výrazně omezí dopravu v centru města. Řidiči musí počítat s dopravními...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...