Praha 2 je militantně pravicová, řekl Zeman o nepotrestaném házení vajec

  12:46aktualizováno  17:22
Kdyby byl prezident pravicový, Praha 2 by listopadové házení vajec na Albertově posuzovala jinak. Takto prezident Miloš Zeman při zahájení třídenní návštěvy Středočeského kraje zhodnotil fakt, že podle úředníků radnice nebyl „vaječný“ akt jeho odpůrců ani přestupkem.

Podle Zemana je Praha 2 svým způsobem militantně pravicová. „Kdyby byl prezident taky pravicový, bude k tomu přistupovat jinak,“ řekl Zeman při setkání se zastupiteli Středočeského kraje.

Reagoval tak na rozhodnutí úředníků radnice, podle nichž se vrhači vajec na prezidenta ze 17. listopadu ničeho nezákonného nedopustili (psali jsme zde).

Podle Zemana je městská část militantně pravicová i proto, že před časem odmítla jmenovat čestným občanem Františka Kriegela, který v roce 1968 jako jediný odmítl podepsat Moskevský protokol, který legitimizoval srpnovou okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Prezident s chotí Ivanou zahájili třídenní návštěvu regionu v úterý dopoledne. Na hejtmanství dostal prezident od hejtmana Miloše Petery šachy s motivem bitvy u Kolína z roku 1757, naopak hejtman obdržel čajový servis.

Zeman se na úvod setkal také se starosty regionu. Popřál jim hodně štěstí v jejich práci, pak se vyjádřil i k největším problémům kraje, jako je doprava. „Víte, že miluji stranu zelených a planu láskou k ekologickým aktivistům. Proto pevně věřím, že se podaří vyřešit dálnici D3,“ prohlásil s nadsázkou.

Zeman pojede i lodí po Labi

Po entrée v Praze, kde je sídlo Středočeského kraje, se Zemanovi odpoledne přesunuli už skutečně do středních Čech.

Prezident odpoledne navštívil nemocnici v Kladně. Na kolonu sedmi aut u nemocnice podle reportérky MF DNES čekalo asi padesát studentů místní střední zdravotnické školy. Zeman poté vystoupil před zaplněnou aulou, kam si ho kromě studentů přišli poslechnout i zaměstnanci nemocnice včetně lékařů a zdravotních sester.

Pak zamířil do Rakovníka na první venkovní setkání s občany, které proběhlo i přes nepřízeň počasí od 16:30 na Husově náměstí.

„Jsem opravdu zvědav, jaké hlášky kde prezident mezi lid vypustí, takže s kamarády na náměstí do Rakovníka určitě dorazíme. Já jsem ho nevolil, ale jeho výroky mě vždy pobaví,“ řekl ještě před návštěvou například Aleš Koutný z Rakovnicka.

Někteří lidé ale přišli z jiných důvodů. „Jsem zvědavý, jestli vyjde příkré schody,“ sdělil reportérce MF DNES občan Karel Cihlář (76).  

V davu také na prezidenta čekala i přibližně desítka lidí mávajících červenými kartami, kterým domlouval antikonfliktní tým.

Mezi otázkami veřejnosti na prezidenta zaznělo třeba to, zda souhlasí s adopcí dětí homosexuálními páry. Prezident uvedl, že v případě, že by se pro dítě nenašel heterosexuální pár, tak ano, protože je to lepší, než aby dítě vyrůstalo v ústavu.

V dalších dnech prezidenta čeká třeba plavba lodí po Labi nebo prohlídka letecké základny v Chotusicích u Čáslavi. Do kokpitu stíhačky Jas-39 Gripen bude moci nahlédnout, a pokud by to prý zvládl, i usednout. Z cukrovaru v Dobrovici si zase poveze patnáctikilogramovou ručně vyrobenou cukrovou homoli.

„To víte, že jsme trochu poklízeli. Opravovaly se komunikace v areálu továrny, trochu se upravoval její vzhled a zázemí, ale jinak nebyly nutné žádné zvláštní úpravy,“ říká mluvčí cukrovaru Jakub Hradiský.

Zeman má pro tuto cestu připraveny dva větší projevy. První zazněl v úterý dopoledne v budově krajského úřadu, další vyslechnou ve středu vojenští piloti a techničtí zaměstnanci na armádní letecké základně v Chotusicích.

Místo rychlodráhy dostavte Pražský okruh, míní Zeman

Prezident Miloš Zeman není příznivcem výstavby rychlodráhy z Prahy do Kladna. Podle něj by bylo vhodnější peníze na výstavbu rychlodráhy použít na dostavbu silničního Pražského okruhu.

Zeman uvedl, že si před zahájením návštěvy nechal udělat analýzu a zjistil, že náklady na rychlodráhu by představovaly přibližně 20 miliard korun. Má přitom pocit, že jsou investice, které by byly ekonomicky výhodnější. Doporučoval by tudíž, aby se k nynější dráze přidala další kolej, aby tato trať byla propustnější.

Podle Zemana by takové řešení bylo vhodnější než "vyhazovat 20 miliard korun na stavbu, která nemá, řekněme, takový význam jako dokončení Pražského okruhu, což je i zájem středních Čech, anebo i jiné investice".

„Pan prezident si vyžádal řadu podkladů a informací o Středočeském kraji. Projevy, které zásadně pronáší takzvaně spatra, si pan prezident připravuje sám několik dní dopředu. Nikoli však v písemné podobě, ale přímo v hlavě,“ poznamenal Ovčáček.

První dáma pak zavítá například do Rehabilitačního ústavu Kladruby, Záchranné stanice Českého svazu ochránců přírody ve Vlašimi nebo do Hospice Dobrého pastýře v Čerčanech.

K večeři bude gulášek či bramboračka

První večeři ve Středočeském kraji bude v úterý večer pro prezidenta připravovat šéfkuchař Hotelu Lions v Nesuchyni na Rakovnicku. Slavnosti se zúčastní řada středočeských osobností, včetně krajských radních, starostů, například ze Zdic, Rakovníka, Kutné Hory, a primátora Kladna.

„Dále čekáme zástupce sportovců, třeba paralympika Romana Musila,“ doplňuje krajská mluvčí Nicole Mertinová.

Podávat se bude domácí játrová paštika ve slaninovém županu a s brusinkovým přelivem jako předkrm, staročeská bramboračka, krušovický hovězí gulášek s pečivem a ovocné plněné knedlíky s borůvkami a tvarohem, přelité máslovou pěnou.

Popelníček v autě? Netřeba

Sama prezidentská delegace není početná - jen prezident, jeho tajemník, mluvčí, manželka Ivana, vedoucí prezidentské kanceláře a zástupce odboru protokolu. Autokolona, kterou můžete potkat na silnicích, už však je poměrně dlouhá - tři auta prezidentská, několik krajských a další policejní.

Se Zemanem v autě sedí jeho tajemník. „S sebou veze pan prezident nejen dárek pro středočeského hejtmana, ale i upomínkové předměty, které se vážou k Pražskému hradu, pro jeho spolupracovníky jako poděkování za dobře připravenou cestu. Pan prezident se také většinou na závěr cesty fotí i s policisty, kteří ho doprovázejí,“ popisuje mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

A dodává další detaily z tradičních cest po regionech: prezident má připraven na každý den jen jeden oblek, protože není příznivcem několikerého převlékání během dne, v autě zásadně nekouří ani s sebou nevozí žádné nápoje.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Sparta se dohodla s Che-nanem, Dočkal míří do Číny ukončit kontrakt

3:0! Sparťanský záložník Bořek Dočkal mohutně oslavuje závěrečný gól 281....

Fotbalová Sparta zásadně pokročila k angažování Bořka Dočkala. Překonala nejsložitější překážku, definitivně se...

Dukla - Sparta 2:3, hosté vedli jen jednou, v závěru rozhodl Tetteh

Benjamin Tetteh se raduje z třetího gólu Sparty proti Dukle.

Sparťanští fotbalisté dvakrát prohrávali, ale silou vůle zápas na hřišti posledního mužstva ligy otočili. V dohrávce...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Slavia - Genk 0:0, tyče i spousta šancí, domácí ale gól nedali

TVRDÝ STŘET. Brankář Genku Danny Vukovic se pokouší vyboxovat míč ve vzdušném...

Mnoho příležitostí měli fotbalisté Slavie v úvodním utkání play off Evropské ligy proti Genku, jenže ani jednu...

Další z rubriky

Ze stropu Smetanovy síně v pražském Obecním domě padá štuk, je zavřená

Smetanova síň Obecního domu.

Obecní dům v Praze musel na tři týdny uzavřít Smetanovu síň a zrušit v ní všechny plánované aktivity, včetně koncertů...

Batole se opařilo čajem na hrudníku a ruce, letěl pro ně vrtulník

K vážné nehodě nedaleko Sedlčan letěl vrtulník (22.12.2018)

Záchranáři ráno zasahovali u opařeného batolete na Mladoboleslavsku, které na sebe svrhlo horký čaj. Vrtulník dítě...

Kraj nechal za milion ve svých kancelářích hledat „štěnice“, výsledky tají

Mezi pomůckami soukromého očka nesmí chybět štěnice. Na snímku je její starý...

Vedení Středočeského kraje nechalo v posledním půlroce prohlédnout tři desítky kanceláří firmou specializovanou na...

Najdete na iDNES.cz