Krize nekončí a znát je to na evidenci pracovních úřadů v hlavním městě. V lednu v porovnání s rokem předchozím šla nezaměstnanost nahoru o takřka deset procent. Počet volných míst se přitom ve stejné době snížil o téměř 16 procent. Nabídka volných míst šla dolů o skoro 14 tisíc dostupných pozic. Nezaměstnanost se v lednu přehoupla přes hranici tří procent.
Lidí bez práce přibylo. Zaměstnavatelé jsou v přijímání zaměstnanců opatrnější |
Uplatnění podle databáze pracovních úřadů hledá skoro 29 tisíc lidí, více než polovina z nich jsou ženy. „V mezikrajském porovnání měla v lednu Praha v České republice druhou nejnižší nezaměstnanost, přičemž ještě v listopadu 2022 byla na sedmém místě,“ uvedl k aktuální situaci Adam Vlč z Oddělení informačních služeb pražské krajské správy ČSÚ.
Sezonní výpadky
Současný stav přináší některé novinky. „Za pozornost stojí prolomení téměř pět let trvajícího stavu, kdy na českém pracovním trhu od března roku 2018 setrvale panoval převis počtu volných míst nad počtem uchazečů o ně,“ sdělil hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil.
Zaměstnanost v metropoliOproti lednu 2022 nezaměstnanost v Praze v lednu 2023 narostla o 9,2 procenta. Její úroveň dosáhla 3,09 procenta. V porovnání obou zmíněných období poklesl počet volných pracovních míst o 15,8 %. 28 199 uchazečů o zaměstnání bylo evidováno na konci ledna 2023. Z nich bylo 56,7 procenta žen. 74 577 volných pracovních míst bylo v hlavním městě v lednu letošního roku. V porovnání s rokem 2022 je to o 13 959 méně. Na jednoho dosažitelného uchazeče připadlo v Praze letos v lednu 2,64 evidovaného volného pracovního místa. Meziročně je to o 0,4 místa méně. Ke čtyřprocentní hranici by se nezaměstnanost mohla podle analytiků vyšplhat v průběhu letošního roku. Zdroj: ČSÚ |
Pracovní trh dál v metropoli prochází ochlazením, což vzhledem k celkové ekonomické situaci v České republice nepředstavuje podle odborníků žádné velké překvapení. Za růstem počtu osob bez práce stály v posledních týdnech téměř výhradně sezonní faktory.
To totiž představuje podle analytiků pravidelně se opakující každoroční vzorec s vyšší nezaměstnaností během zimy. Leden nepřeje sezonním pracím v zemědělství či stavebnictví a přelom kalendářního roku zároveň představuje logickou příležitost pro neprodloužení části pracovních kontraktů.
Hospodářská recese v druhé polovině loňského roku se do situace na pracovním trhu téměř nepromítla a jedinou hmatatelnější stopou poklesu ekonomiky je zatím zmiňovaná snižující se nabídka volných pracovních míst.
Na začátek roku reagovali i personalisté. „Firmy nyní začínají být s nabíráním nových zaměstnanců přece jen opatrnější, než tomu bylo v první polovině loňského roku, a na tom se pravděpodobně nic nezmění ani v nadcházejících měsících,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.
Zaměstnavatelé v pěti z devíti českých odvětví plánují pro první čtvrtletí 2023 pokles v hledání nových sil. „V meziročním srovnání náborové aktivity posílí ve třech odvětvích: zdravotní a sociální péče, farmacie, komunikační služby,“ uvedla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup ČR. Experti pro příští měsíce odhadují, že množství těch, kdo marně hledají práci, nadále poroste.
„Další mírný nárůst nezaměstnanosti ovšem očekáváme, přičemž vrcholit by měla poblíž hodnoty 4,5 procenta a za celý rok 2023 dosáhnout v průměru přibližně čtyř procent,“ odhaduje Vít Hradil.
Metropole na trhu práce
I když ekonomické výhledy se mírně zlepšují, na nárůst počtu lidí bez práce to letos moc vliv mít nebude. „Pozitivem je, že zatím nic nenasvědčuje, že by mělo dojít k prudkému nárůstu nezaměstnanosti a dramatickému úbytku volných pracovních pozic jako po finanční krizi v roce 2008,“ soudí Miroslav Novák.
Z platů ukusuje inflace, volných míst je méně |
I pro nejbližší budoucnost zde zůstává v pohotovosti poměrně rozměrný polštář, který by měl zaručit, že nemožnost najít pracovní uplatnění zůstane v České republice spíše ojedinělým jevem. Výjimečnou roli v tom má Praha se svou stále ještě mimořádnou nabídkou volných míst.
Hlavní město zvládá podle statistických dat nabízet uplatnění jak zájemcům v rámci tuzemských regionů, tak v rámci příchodu Ukrajinců, kteří v ČR našli azyl před ruskou agresí. Podle posledních dat ministerstva práce a sociálních věcí z konce loňského roku našli práci nejvíce ve středních Čechách, na Plzeňsku a právě Praze.
Podpora i možná rekvalifikace. Co dělat, když jste přišli o práci |
„Firmy nejčastěji najímají uprchlíky na pozice montážní dělník či operátor výroby, z hlediska oborů nacházejí uplatnění primárně v automotive a potravinářství,“ popisuje své zkušenosti v této oblasti Martin Jánský, šéf české pobočky poskytovatele personálně poradenských služeb Randstat.