Národní technické muzeum se po letech znovu otevírá, nabídne nové expozice

  9:26aktualizováno  9:26
Národní technické muzeum v Praze na Letné se příští týden znovu otevře pro veřejnost. Po čtyřech letech oprav se tak budou moci návštěvníci opět pokochat technickými skvosty z české historie. Muzeum nabídne navíc i nové expozice: historie fotografování, modely budov a velký meteorit.

Budova Národního technického muzea otevře své brány ve středu 16. února. Návštěvníci se mohou těšit na prvních pět expozic, které budou k vidění ve zcela novém moderním pojetí.

PĚT EXPOZIC OTEVŘENÝCH 16. ÚNORA

Historie dopravy
letadla, auta, motorky, lokomotivy

Astronomie
meteorit, hvězdářské dalekohledy

Fotografický ateliér
fotografické přístroje a pomůcky

Architektura, stavitelství a design
modely staveb, skici architektů

Tiskařství
tiskařské lisy, historické knihy

Například divácky nejoblíbenější dopravní hala nabídne řadu nových historických kousků. Letadla zavěšená pod stropem prošla složitou opravou a nyní vypadají, jako by chtěla znovu vzlétnout. "Letecké exponáty jsme do prostoru zavěsili tak, aby působily dynamičtěji, jakoby v pohybu," řekl kurátor leteckých sbírek Michal Plavec.

V rámci rekonstrukce muzea prošly zásadní proměnou i další expozice. Poprvé ve více než stoleté historii muzea budou k vidění sbírky architektury a stavitelství, které návštěvníkům nabídnou mnoho modelů zrealizovaných i neuskutečněných projektů. Za sklem budou vystaveny i vizionářské návrhy, jejichž prostřednictvím lidé nahlédnou pod ruce slavným českým architektům.

Lákadlem bude i rozsáhlá polygrafická sbírka s řadou velkých tiskařských strojů i miniaturních pomůcek a historických knih. Fotografy zase jistě zaujme prezentovaný vývoj fotografie, její uplatnění a vliv na společnost. Expozice bude umístěna ve skleněném fotografickém ateliéru.

Rájem pro amatérské hvězdáře pak bude expozice astronomie, koncipovaná jako nekonečný prostor vesmíru plný zářících hvězd v podobě jedinečných sbírkových předmětů.

TOHLE MUSÍTE VIDĚT

Meteorit k "pomazlení"

Ve sbírkách astronomie narazíte hned u vstupu na podivný železitý kámen. Je to meteorit, který dopadl na území Argentiny před čtyřmi až pěti tisíci lety. Tento kousek je pouze malým úlomkem mnohatunového tělesa, které přilétlo z oběžné dráhy mezi Marsem a Jupiterem. Většina muzeí na světě své meteority schovává v depozitářích. To však není případ Technického muzea. Tady si na něj můžete dokonce sáhnout.

Lis zachránil učně od pekla

Když vstoupíte do expozice věnované tiskařství, nemůžete si nevšimnout mohutného dřevěného lisu. Pochází z přelomu 17. a 18. století a prý ho vyrobil tiskařský učeň, aby odčinil mravní poklesek, který spáchal. V Česku je jediný, na světě jich je zhruba šedesát. Dříve tento lis stál u vstupu do Klementina na Starém Městě.

Stroj, který se zřítil z nebe

V dopravní hale je uprostřed zavěšených letadel jedno opravdu výjimečné. Jedná se o typ JK Blériot, na němž na počátku dvacátého století létal slavný Jan Kašpar. Na tomto typu se dokonce při dálkovém letu ztratil a musel nouzově přistát u středočeských Kostomlat. Zde zastavil právě projíždějícího motocyklistu, kterému odčerpal benzín z jeho stroje, aby mohl opět vzlétnout. Bohužel opět nedoletěl a havaroval u Pardubic. Pilotovi se nic nestalo, z letadla však zbyly trosky.

Sloup známý z videoklipu

Uprostřed sbírek o architektuře stojí kubistický sloup se svítící lucernou. Je to replika skutečného sloupu, který je skryt za blokem domů na Jungmannově náměstí. Tento unikátní sloup si zahrál i v animovaném klipu světoznámého jazzového muzikanta Jana Hammera, který má český původ.

Cesta do mikrosvěta

Ve fotografickém ateliéru si nenechte ujít zajímavý přístroj I. F. Staška, který jím pořídil řadu vědeckých snímků. Pomocí mikroskopu dokonce vyfotografoval řez stonkem rostliny a další biologické preparáty. Stašek tak chtěl rozšířit úroveň lidského poznání.

Autor:

Nejčtenější

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Praha 6 vyhlásila dopravní nouzi, trpí pod náporem vozidel

Kolony v Praze během dočasného uzavření tunelu Blanka. (11. dubna 2018)

Městská část Praha 6 ve čtvrtek vyhlásila Stav dopravní nouze. Návrh odsouhlasilo 29 z 38 přítomných zastupitelů. Ti...

Trampové nechali kamaráda vozíčkáře u lomu Amerika, zůstal tam dvě noci

Vozíčkář zůstal dvě noci u lomu Amerika, nechali ho tam kamarádi. (17. 6. 2019)

U lomu Velká Amerika na Berounsku zůstal po dvě noci opuštěný vozíčkář, který se sám nedokázal dostat pryč. Podle...

Pacientku nechali ležet šest hodin na chodbě. Nemocnice pochybení popírá

Nemocnice chodba

Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov nechala na nemocniční chodbě ve středu ležet postarší ženu šest hodin. Alespoň...

Další z rubriky

Jaderný reaktor je i v Praze, pomáhá zkoumat kly mamutů či tibetské léky

Praha pokusný jaderný reaktor ČVUT. (12.6.2019)

Seriál HBO věnovaný katastrofě v Černobylu obrátil pozornost veřejnosti k jaderným zdrojům. Vedle dvou známých...

Členy bývalého vedení Prahy 1 obvinili kvůli bytům prodaným pod cenou

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký

Podle znaleckého posudku, který si policie objednala, bylo pod cenou prodáno více než dvacet městských bytů v Praze 1....

Výbuchy, zranění. Obchodní dům na Smíchově cvičně obsadili teroristé

Pražská policie nacvičovala zásah při teroristickém útoku na Smíchově....

Policisté od půl jedné v noci trénovali v obchodním centru na pražském Smíchově zásah při teroristickému útoku. Bylo to...

Najdete na iDNES.cz