Národní technické muzeum se po letech znovu otevírá, nabídne nové expozice

  9:26aktualizováno  9:26
Národní technické muzeum v Praze na Letné se příští týden znovu otevře pro veřejnost. Po čtyřech letech oprav se tak budou moci návštěvníci opět pokochat technickými skvosty z české historie. Muzeum nabídne navíc i nové expozice: historie fotografování, modely budov a velký meteorit.

Budova Národního technického muzea otevře své brány ve středu 16. února. Návštěvníci se mohou těšit na prvních pět expozic, které budou k vidění ve zcela novém moderním pojetí.

PĚT EXPOZIC OTEVŘENÝCH 16. ÚNORA

Historie dopravy
letadla, auta, motorky, lokomotivy

Astronomie
meteorit, hvězdářské dalekohledy

Fotografický ateliér
fotografické přístroje a pomůcky

Architektura, stavitelství a design
modely staveb, skici architektů

Tiskařství
tiskařské lisy, historické knihy

Například divácky nejoblíbenější dopravní hala nabídne řadu nových historických kousků. Letadla zavěšená pod stropem prošla složitou opravou a nyní vypadají, jako by chtěla znovu vzlétnout. "Letecké exponáty jsme do prostoru zavěsili tak, aby působily dynamičtěji, jakoby v pohybu," řekl kurátor leteckých sbírek Michal Plavec.

V rámci rekonstrukce muzea prošly zásadní proměnou i další expozice. Poprvé ve více než stoleté historii muzea budou k vidění sbírky architektury a stavitelství, které návštěvníkům nabídnou mnoho modelů zrealizovaných i neuskutečněných projektů. Za sklem budou vystaveny i vizionářské návrhy, jejichž prostřednictvím lidé nahlédnou pod ruce slavným českým architektům.

Lákadlem bude i rozsáhlá polygrafická sbírka s řadou velkých tiskařských strojů i miniaturních pomůcek a historických knih. Fotografy zase jistě zaujme prezentovaný vývoj fotografie, její uplatnění a vliv na společnost. Expozice bude umístěna ve skleněném fotografickém ateliéru.

Rájem pro amatérské hvězdáře pak bude expozice astronomie, koncipovaná jako nekonečný prostor vesmíru plný zářících hvězd v podobě jedinečných sbírkových předmětů.

TOHLE MUSÍTE VIDĚT

Meteorit k "pomazlení"

Ve sbírkách astronomie narazíte hned u vstupu na podivný železitý kámen. Je to meteorit, který dopadl na území Argentiny před čtyřmi až pěti tisíci lety. Tento kousek je pouze malým úlomkem mnohatunového tělesa, které přilétlo z oběžné dráhy mezi Marsem a Jupiterem. Většina muzeí na světě své meteority schovává v depozitářích. To však není případ Technického muzea. Tady si na něj můžete dokonce sáhnout.

Lis zachránil učně od pekla

Když vstoupíte do expozice věnované tiskařství, nemůžete si nevšimnout mohutného dřevěného lisu. Pochází z přelomu 17. a 18. století a prý ho vyrobil tiskařský učeň, aby odčinil mravní poklesek, který spáchal. V Česku je jediný, na světě jich je zhruba šedesát. Dříve tento lis stál u vstupu do Klementina na Starém Městě.

Stroj, který se zřítil z nebe

V dopravní hale je uprostřed zavěšených letadel jedno opravdu výjimečné. Jedná se o typ JK Blériot, na němž na počátku dvacátého století létal slavný Jan Kašpar. Na tomto typu se dokonce při dálkovém letu ztratil a musel nouzově přistát u středočeských Kostomlat. Zde zastavil právě projíždějícího motocyklistu, kterému odčerpal benzín z jeho stroje, aby mohl opět vzlétnout. Bohužel opět nedoletěl a havaroval u Pardubic. Pilotovi se nic nestalo, z letadla však zbyly trosky.

Sloup známý z videoklipu

Uprostřed sbírek o architektuře stojí kubistický sloup se svítící lucernou. Je to replika skutečného sloupu, který je skryt za blokem domů na Jungmannově náměstí. Tento unikátní sloup si zahrál i v animovaném klipu světoznámého jazzového muzikanta Jana Hammera, který má český původ.

Cesta do mikrosvěta

Ve fotografickém ateliéru si nenechte ujít zajímavý přístroj I. F. Staška, který jím pořídil řadu vědeckých snímků. Pomocí mikroskopu dokonce vyfotografoval řez stonkem rostliny a další biologické preparáty. Stašek tak chtěl rozšířit úroveň lidského poznání.

Autor:

Nejčtenější

Aktivisté zůstávají uvnitř Kliniky, exekutor proto vyklízení odložil

Aktivisté z Kliniky na pražském Žižkově neopustili budovu ani po uplynutí...

Správa železniční dopravní cesty s pomocí exekutora začala vyklízet Kliniku na pražském Žižkově, kterou protiprávně...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Ze smrti čerpadlářky policie podezírá dva muže, viní je z loupeže a vraždy

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Středočeští kriminalisté sdělili podrobnosti k případu zavražděné čerpadlářky u Nelahozevsi. Potvrdili, že benzinku...

Do léta a sbohem. Brankář Čech ukončí profesionální kariéru

Český brankář ve službách Arsenalu Petr Čech děkuje fanouškům za podporu v...

Ještě pět měsíců a z Petra Čecha se stane bývalý profesionální fotbalista. V sedmatřiceti letech. "Po sezoně končím,"...

Unikátní případ: Limberskému hrozí trest za zesměšňování Tvrdíka

Plzeňský obránce David Limberský se drží za hlavu poté, co na Realu Madrid v...

Plzeňský fotbalista David Limberský už měl po sezoně a začínal dovolenou. Teď mu hrozí trest za následné výroky na...

Další z rubriky

Aktivisté slezli ze střechy Kliniky, strávili tam sedm nocí

Aktivisté i při pátečním vyklízení budovy Kliniky zůstali na střeše (11.1.2019)

Skupina aktivistů dnes odpoledne sestoupila ze střechy bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově. Na...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Jdu z Belgie do Anglie, tvrdil cizinec bez dokladů mezi auty na D1

Migrant se pěšky procházel po dálnici D1. (16.1.2019)

Při hlídce na D1 narazili celníci na 41. kilometru u Českého Šternberka na cizince, který šel pěšky ve směru na Prahu....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz