Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. června 2023 Stanislava

Sochař pracuje na proměně Hrabalova náměstí, monument mu stavět nebude

  10:40
Libeňské náměstí Bohumila Hrabala a jeho okolí představující chřadnoucí kus periferie projde rekonstrukcí. Spisovatel Bohumil Hrabal, který v Libni žil skoro celý život, zde nebude mít pomník, ale osobitější připomínku. Společně s výstavbou komplexu Palmovka One by mělo náměstí získat novou podobu za pět let.

Nepříliš využité autobusové nádraží na Palmovce nahradí nová výstavba, konkrétně projekt Palmovka One. V přízemí budou obchody a služby. | foto: vizualizace Landia

Obrovský potenciál má někdejší industriální čtvrť, hrabalovská Libeň v širším centru metropole. K její přestavbě přispěje i respektovaný autor „situačního sochařství“ a vysokoškolský pedagog Dominik Lang. Ten úspěšně prošel aktuálním vícekolovým konkurzem, hledajícím umělce, který spolu s architekty promění prostory v sousedství málo využitého autobusového nádraží. 

Náměstí Bohumila Hrabala by mělo svou novou podobu získat spolu s výstavbou komplexu Palmovka One přibližně za pět let.

„Výstupem soutěže by neměl být pomník, který si Bohumil Hrabal nepřál. Jde o to, zvýraznit ohromnou hodnotu tohoto místa. Výsledkem bude důstojná připomínka spisovatele a proměna Palmovky na pozoruhodnou lokalitu blízko centra Prahy,“ popsal záměry Jiří Hlinka, sekretář zmíněného konkurzu.

Členové jury hledali umělce, jenž by se stal součástí týmu architektů. Hodnocení se účastnili zástupci Galerie hl. m. Prahy, radnice Prahy 8, Galerie Jaroslava Fragnera a investiční společnosti Landia Management, jež stojí za projektem Palmovka One.

„Deset autorů přiblížilo deset různých pohledů na tuto část Libně. Citlivost umělců doložila velký potenciál toho místa. Palmovka by si zasloužila umělecký plán pro další roky, v nichž by mohly být zúročené některé přístupy, které jsme v komisi hodnotili,“ popsala soutěž Marie Foltýnová z Galerie hl. m. Prahy.

Spolupráce Dominika Langa s architekty se nyní rozebíhá. „Do konce roku 2020 budou zástupcům Prahy 8 a magistrátu představeny první návrhy. V následujícím roce bude zpracován projekt náměstí, které vznikne mezi ulicí Na Žertvách a budoucím polyfunkčním projektem Palmovka One,“ popsal „jízdní řád“ proměny Palmovky Jiří Hlinka. Náměstí bude podle předpokladu dokončeno souběžně s developerským projektem, tedy v letech 2024 až 2025.

Pomník ve stínu stromu

„Od Langa nelze očekávat monument v podobě figury oslavující zobrazeného. Sochařství je v jeho podání utvářením situací, jež reagují na konkrétní prostor,“ shrnují tvorbu Dominika Langa experti. Pražané se s Langovým dílem ve veřejném prostoru mohou setkat například ve Střešovicích.

Praha hrabalovská. To jsou hostince i prosluněná Libeň

Tam před třemi lety vznikl monument nizozemského politika Maxe van der Stoela, jenž má podobu horizontálního stínu jednoho ze stromů. Kromě vlastní sochařské práce se autor zabývá i architekturou výstav a galerijním provozem.

„Konkurzu předcházel rozsáhlý průzkum mezi obyvateli Libně, vycházeli jsme z představ a nálady občanů,“ popsal přípravu soutěže Jiří Hlinka. Anketa na jaře probíhala 56 dní.

„Chceme vědět, jakou Palmovku by lidé chtěli mít nejen do budoucna, ale také jakým způsobem by měla být připomínána její historie. Jde nám o zachování genia loci čtvrti a my doufáme, že se nám to ve spolupráci s místními lidmi podaří,“ uvedl Petr Pelc (TOP 09 a Starostové a nezávislí – spojené síly pro Prahu 8), člen zastupitelstva osmé městské části.

Hrabalovský Svět

„V automatu Svět jsme rádi popíjeli pivo a dívali se na uklízečky,“ vzpomínal na starou Libeň v knize Něžný barbar jeden z nejproslulejších místních obyvatel, spisovatel Bohumil Hrabal. Rázovitou, kdysi periferní čtvrť, učinil kultovní. „Ta Libeň, ta stará Libeň se v mém životě zjevila jako záchranný pás,“ napsal Bohumil Hrabal.

Proslulost i počet čtenářů děl tohoto kultovního tvůrce klesá, i to by chtěl projekt proměny Palmovky změnit. „Chceme Bohumila Hrabala neinflačně připomenout, podporujeme proto řadu aktivit souvisejících s autorovou Libní a jeho odkazem,“ uvedl Hlinka.

Rázovitá čtvrť se v posledních desetiletích výrazně proměnila, v 90. letech ztichl hlomoz továren. V neděli 3. června 1984 projel po trati bývalé Rakouské severozápadní dráhy přes přejezd v ulici Na Žertvách jeden z posledních vlaků u někdejšího dolního libeňského nádraží. Už v 60. letech zmizel starý židovský hřbitov.

„Dané místo prozatím neplní funkci důstojného přestupního uzlu s širokým spektrem služeb a občanské vybavenosti. Nenabádá k zastavení, spíše vybízí k zmatečnému prokličkování a úniku z této lokality. Téměř opuštěné autobusové nádraží již neplní funkci, pro kterou bylo postaveno,“ popsal slabiny Palmovky Petr Pelc.

I proto zastupitel kladně hodnotí stavbu projektu Palmovka One, rezidenční budovy s obchody a kavárnami v parteru na místě autobusového nádraží. Kromě náměstí Bohumila Hrabala má projít proměnou i plocha někdejšího nádraží a další zákoutí.

Autor:
  • Nejčtenější

V Praze se porvali fanoušci Fiorentiny a West Hamu. Policie zadržela 16 lidí

V baru v Rytířské ulici v centru ve středu odpoledne fanoušci Fiorentiny napadli příznivce West Hamu. Zranili se tři...

Násilí mezi dětskými gangy v Praze pokračuje, policie zveřejnila další video

Pražská policie stále vyšetřuje případ skupiny mladých útočníků. Nyní má podezření, že násilí pokračuje odplatami. V...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Metro B hodinu stálo, do kolejí spadla nevidomá žena s vodicím psem

Provoz metra na lince B mezi Zličínem a Smíchovským nádražím zastavil dnes ráno okolo 07:30 pád zhruba dvacetileté ženy...

Fanoušci West Hamu divoce slavili v centru Prahy, na policisty házeli lahve

Fanoušci londýnského fotbalového klubu West Ham se v noci na čtvrtek v centru Prahy střetli s policejními těžkooděnci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Finále v Edenu, překupnický ráj. Je libo lístek na fotbal za čtyři sta tisíc?

Nejdražší vstupenka klidně za cenu přesahující sto tisíc, dvě místa ve VIP skyboxu s občerstvením dokonce za víc než...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Policisté pátrají po dvojici, která v kavárně ukradla obraz za 150 tisíc

Dva muži v polovině května navštívili kavárnu v Praze 7. Místo kávy si ale s sebou odnesli obraz zavěšený na zdi....

Praha chce zpoplatnit silnice u Vltavy. Průjezd si každý rozmyslí, míní radní

Praha 1 plánuje zpoplatnit průjezd některých ulic u Vltavy pro automobily a tranzitní vozy. Od vybírání částky 200...

Neziskové organizace platí méně, pracovníci v sociálních službách chybí

Starají se o handicapované, lidi na okraji společnosti, zřizují domovy důchodců i hospice. Zároveň neziskové organizace...

Středočeský kraj zruší odbor investora, podle části politiků hrozí chaos

Krajský úřad Středočeského kraje se necelý rok a půl před krajskými volbami pouští do zásadních změn v chodu úřadu,...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...