Pěší lávka se do Vltavy zřítila v sobotu 2. prosince a zatím stále nejsou jasné příčiny. Při pádu se zranili čtyři lidé, dva z nich vážně. Praha každému z nich darovala po padesáti tisících korunách, ale nejedná se o odškodné. To bude vyplaceno až po prošetření nehody a vyčíslení přesných následků na zdraví.
„Lávka, která tady stála, byla postavena v době komunismu, nesplňovala podmínky, které musí mosty mít. Nebyla nad tou stoletou, tisíciletou a jinou vodou, ona byla konstruována, tuším, pouze na pěti až padesátiletou vodu,“ vyjádřil se dříve náměstek primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek.
V Rozstřelu konstatoval, že konstrukční chybu u trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil.
„Nedokážu říct, zda šlo o konstrukční vadu, ale přijde mi neuvěřitelné, že lávka byla konstruována na třicet let, když se mosty běžně staví tak, aby vydržely sto let,“ pravil náměstek.
Připomněl, že tažná lana v konstrukci byla zalita v betonu a nebylo do nich vidět, proto nešla zkoumat. „Kdybychom udělali vrty do betonu, tak už nebude soudržnost taková jako na začátku,“ řekl Dolínek.
TOP 09 se primátorku nepodařilo odvolatVe čtvrtek se lávkou zabývali také pražští zastupitelé. Opoziční TOP 09 chtěla odvolat primátorku Prahy Adrianu Krnáčovou (ANO), ale pro odvolání nakonec hlasovalo jen 22 zastupitelů, potřeba byla většina 33 hlasů. |
Lávku na jiných místech sledovala čidla a ještě v listopadu podle Dolínka v souhrnné zprávě stálo, že „nebyla zjištěna významná indikace, která by si vynutila uzavření lávky.“
S odklízením trosek pěší lávky začaly právě dnes pomáhat speciální vyprošťovací tanky, protože velké betonové kusy je problematické vytáhnout z vody (PŘÍMÝ PŘENOS vyprošťování sledujte zde).
Namísto jedné budou lávky dvě
Město se bude muset vypořádat i s odškodným pro zraněné. „Lidské zdraví je nevyčíslitelné,“ řekl v Rozstřelu Dolínek, který odmítl spekulovat o tom, jak vysoká by suma měla být.
Praha nyní řeší způsob, jak zajistit přechod z Císařského ostrova do Troji, než bude postavena lávka nová. Do Vánoc by měl lidi přes Vltavu převážet přívoz a v plánu je také postavení provizorní lávky.
Provizorium ale může trvat i několik let. Původní lávka nebyla nikdy zanesena v územním plánu a nebyla ani zabezpečena proti povodním. Nová lávka bude muset všechny tyto specifikace splňovat. Institut pro plánování a rozvoj už podle Dolínka zažádal o změnu územního plánu a v polovině příštího roku proběhne architektonická soutěž na novou lávku.
V budoucnu by oba břehy měly spojovat dvě lávky. Jedna bude vybudována na stejném místě a druhá bude umístěna níže po proudu, kde se nachází čistírny odpadních vod, aby bylo zajištěno spojení i s Bubenčí.
Celý rozhovor s Petrem Dolínkem si pusťte zde: