Nálezné za Modřanský poklad chtějí čtyři lidé, zatím nic nedostali

  19:27aktualizováno  19:27
V Modřanech bylo v březnu 2014 nalezeno zlato a stříbro za dva miliony. Ačkoliv byl objev hned odevzdán úřadům, nálezné magistrát zatím platit nehodlá. Hlásí se o něj čtyři lidé a to je podle vedení města příliš.

Nalezený poklad tvořilo několik set zlatých a stříbrných mincí a několik šperků. | foto: MČ Praha 12

Je jaro roku 2014. Bagr rýpl do písečného svahu nedaleko Viničního domku číslo 6 v areálu Modřanského vinohradu. Z toho, co následovalo, byli všichni „paf“. U jámy se cosi zatřpytilo a začaly se sypat mince. Padaly dlouho.

Stovky zlaťáků a stříbrňáků, českých, rakouských, francouzských, s Napoleonem, Marií Terezií. Bylo jich skoro sedm kilogramů a jen cena kovu se vyšplhala skoro na dva miliony korun. Přítomní byli tak zaskočení, že po vzoru pohádek zkoušeli do mincí kousat, zda jsou pravé. Ani si neuvědomili, že takto zlato nedokážou rozpoznat.

Radnice Prahy 12 se tehdy nálezem chlubila a před zraky médií „modřanský poklad“, jak objevu hned začali všichni říkat, předala Muzeu hlavního města. Tady leží dodnes v úschově.

Fotogalerie

Střih. Je konec září 2016. Až po více než dvou letech od odhalení řeší magistrát, komu vyplatí nálezné. Přihlásili se o ně čtyři lidé: bagrista, dva úředníci a tehdejší místostarosta Prahy 12 za ODS Jiří Fremr. Právě množství čtyř osob se radním nezdálo, a tak návrh vyplatit skoro dvoumilionové nálezné na konci září neschválili.

To je podle úředníků, jež oslovila MF DNES, nebezpečný společenský precedens, který může vést k tomu, že hledači pokladů nebudou nálezy odevzdávat, utají je a raději je prodají na černém trhu.

Hodnotu mincí ocenil letos v létě znalecký posudek Národního muzea v Praze na 1,8 milionu korun, ty by si čtveřice měla rozdělit, což činí 456 tisíc pro každého.

Ryzost zlata a stříbra ocenil puncovní úřad. Historickou hodnotu poklad sice má, ale vzhledem k tomu, že jde o relativně nové mince, spočívá jejich hlavní cena v drahých kovech, z nichž jsou vyrobeny. Jenže vyvstaly pochybnosti.

Například bagrista, který v klíčový okamžik řídil stroj, se o nálezné přihlásil jako první už v březnu 2014. V dopise však zpochybnil účast úředníků a politika. „Dalším jednoznačným a logickým argumentem je skutečnost, že v případě nepřítomnosti strojníka obsluhujícího zemní stroj je vyloučené, že by úřednice nález objevila. Naopak s jistotou lze říci, že v případě nepřítomnosti paní Černé by se situace oproti tomu, jak se udála, nijak nezměnila,“ stojí v dokumentu.

Dohodli se: 400 tisíc každému

Vedoucí oddělení investic Prahy 12 Daniela Černá, technik z oddělení investic a místostarosta se o nálezné přihlásili společně v červenci 2014. Ale bezprostředně po nálezu Černá vypravovala, že to byla právě ona, kdo si vodopádu mincí všiml, a začala mávat na bagr, aby zastavil výkopové práce.

V tu chvílí prý byl na stavbě kontrolní den, proto tam dorazila s kolegou úředníkem a politikem. Stejný příběh úřednice popsala i v podkladu k žádosti o nálezné.

Taje pokladu z Modřan

  • V Modřanském vinohradu, u zbořené stodoly, bylo celkem 768 mincí (417 stříbrných a 351 zlatých) o celkové váze 6,9 kilogramu. Kdosi patrně vykopal jámu v chlívku, obložil ji cihlami a peníze uložil v porcelánové a skleněné nádobě.
  • Poklad pochází z první republiky, protože nejmladší mince jsou z roku 1937, nejstarší pak z půlky 19. století. V roce 1921 koupil vinici od arcibiskupství podnikatel Jan Sudík, který měl v té době vinárnu v Karlově ulici. Vinice v roce 1928 pomrzla, réva uhynula. Sudík půdu vlastnil i po druhé světové válce.

Důležité je však to, že se podle informací redakce nakonec všichni čtyři dohodli na rozdělení peněz rovným dílem – čtvrtinu peněz pro každého.

Rada magistrátu o problému na konci září dlouze (to stojí v zápisu z jednání) diskutovala. „Navržené usnesení rada neschválila,“ uvedl mluvčí Prahy Vladimír Řepka.

Proti byl například náměstek Petr Dolínek (ČSSD) nebo jeho stranický kolega radní Daniel Hodek. Podle Hodka by spor nenastal, kdyby chtěl nálezné vyplatit jen bagrista. Město by mu dalo skoro dva miliony a věc by byla vyřešená.

„Nebyl jsem proto schopen hlasovat, protože jsem neměl dostatek podkladů. Tisk neobsahoval fotografie ze dne nálezu a další věci. Je velmi zvláštní, že nálezné má připadnout referentovi, šéfovi investičního oddělení a místostarostovi. Že u toho náhodou stáli všichni, to je velmi zvláštní příběh,“ doplnil Hodka Dolínek.

Nálezce verdikt zaskočil

Bývalý místostarosta Fremr o rozhodnutí nevěděl. „Zaskočila jste mě tou informací. Budu si k tomu muset něco zjistit,“ řekl jen.

Podobně se bude na magistrátu pídit po vysvětlení i Daniela Černá. „Chystám se dojít osobně na magistrát a zeptat se na podrobnosti. Nevím, co se tam stalo, a dokud nebudu vědět, dokud si s nimi nepromluvím, nebudu dělat žádný závěr,“ reagovala na dotaz MF DNES s tím, že neví o tom, že by mezi nálezci byl nějaký spor o rozdělení peněz.

Magistrát bude situaci řešit ještě jednou. Radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL) totiž vnímá odmítnutí výplaty jako riziko. „Musíme s tím něco udělat. Otevřeme to znovu, protože by to mohl být zásadní precedens pro budoucí nálezce významných pokladů nebo historických artefaktů. To by mohlo poškodit českou archeologii, významné nálezy a památky,“ reagoval radní.

Pokud rada nálezné nevyplatí, může je čtveřice vymáhat soudně.

V Modřanech byl nalezen poklad za tři miliony kroun. Video z roku 2014:

  • Nejčtenější

Slavia - Barcelona 1:2, parádní výkon na bod nestačil, rozhodl vlastní gól

Slávističtí fotbalisté svedli vyrovnaný boj se slavnou Barcelonou, s fanatickým publikem v zádech v Edenu proti...

Část Pirátů chce sesadit Michálka. Nerezignuje. Jsem tvrdý, přiznal

Mezi Piráty to vře. Část členů strany chce odvolání místopředsedy a šéfa poslanců Jakuba Michálka. Vadí jim jeho...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Teplice - Sparta 1:1, hosté vedli, domácí srovnali minutu před koncem

Třináctý zápas, osmá ztráta. Sparťanští fotbalisté pokračují v klopýtání fotbalovým podzimem. V 13. kole Fortuna ligy...

Lehla si v Černošicích na koleje. Vlak už nedobrzdil, provoz byl zastaven

V Černošicích u Prahy přejel v sobotu vlak ženu, která si lehla do kolejiště. Nehodu nepřežila, šlo pravděpodobně o...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Rozhádaní muži na Florenci hodili kamenem, zranili ženu a dítě v kočárku

Zranění dvouleté holčičky u autobusové zastávky Praha-Florenc vyšetřují policisté. Podle svědků ji zasáhl kámen, který...

Přestavba Kliniky začne za pár dní, SŽDC získala všechna povolení

Správa železniční dopravní cesty v nejbližších dnech začne s rekonstrukcí bývalé plicní ambulance v pražské Jeseniově...

Za kontaminaci vody v Dejvicích dostali pracovníci vodáren peněžité tresty

Dvojici zaměstnanců Pražských vodovodů a kanalizací, kteří čelili obžalobě kvůli plošné kontaminaci vody v Dejvicích a...

OBRAZEM: Na Monínci začali vyrábět sníh, teplotním rekordům navzdory

Ačkoli v pondělí po celé zemi padaly rekordy a letošní podzim je zatím z těch teplejších, ve středočeském Monínci jedou...

Správa železniční dopravní cesty, státní organizace
Specialista na pojištění

Správa železniční dopravní cesty, státní organizace
Praha, Středočeský kraj

Najdete na iDNES.cz