Část elektrárny na Jizeře vzala velká voda, místní viní Povodí Labe

  • 4
Na Jizeře v obci v Hubálov na Mladoboleslavsku se během přívalových dešťů zřítila betonová konstrukce náhonu vodní elektrárny. Turisty oblíbené místo bude měsíce zcela uzavřené, a zavřený bude i jez pro vodáky. Podle místních obyvatel Povodí Labe zanedbalo údržbu náhonu.

V hromady sutě se během několika okamžiků změnil náhon vodní elektrárny na řece Jizeře v Hubálově, části obce Loukovec na Mladoboleslavsku. Vodní dílo, umístěné v malebné lokalitě Českého ráje, hojně vyhledávané turisty, bude měsíce uzavřené.

S havárií nyní bojují pracovníci Povodí Labe, které má tamní jez ve správě.

„Voda podemlela pravobřežní pilíř a pak se zřítily betonové konstrukce u malé vodní elektrárny,“ upřesňuje mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.

Vodohospodáři okolí havárie provizorně obehnali páskami se zákazem vstupu, tento týden přibude pevné zákazové značení. Na místo denně přijíždějí zvědavci, aby si zkázu vyfotografovali. Na nestabilním terénu jim ale hrozí, že uklouznou a zraní se. „Je to pro veřejnost skutečně nebezpečné místo. Momentálně tam probíhají zabezpečovací práce a samotný jez je pro vodáky uzavřen,“ říká Bendová.

Zanedbaná údržba?

Vodohospodáři se snaží zastavit přívod vody z řeky do vodní elektrárny tak, aby mohli zjistit plný rozsah škod a začít odstraňovat havárii. Je důležité, aby nebyla vodou ohrožována budova vodní elektrárny. Kvůli tomu zasypali kamením a pískem rameno přivádějící do tohoto místa vodu, prorazili také přilehlý jez, aby voda odtékala rovnou po řece pryč. Část starého jezu, který v místě zadržoval vodu a zvyšoval hladinu, bourá těžká technika.

„Je to špatné, protože tím v celém úseku od dalšího jezu klesla hladina. To je problém pro ryby i další živočichy a také pro vodáky,“ shodovali se v pátek místní lidé, kteří se přišli podívat na pokračující práce.

Podle nich se na stavu betonové konstrukce podepsala hlavně zanedbaná údržba. „Co jsem slyšel od majitele elektrárny, tak od roku 1991 měl být jez v havarijním stavu. Povodí Labe tam ale nic nedělalo, snad kromě odstranění nánosů nebo lokálních oprav, které však byly provedeny už před lety,“ sdělil MF DNES starosta Loukovce Tomáš Patočka.

Zástupci Povodí Labe tvrdí, že ještě nelze příčinu havárie určit, vyšetřování bude probíhat několik týdnů.

„Zřejmě voda vymlela zeminu za pravobřežním pilířem a vznikla tam nějaká kaverna, která bohužel při pravidelných bezpečnostních prohlídkách nebyla vidět. Plato vodní elektrárny a pilíř se kvůli tomu prolomily,“ reaguje mluvčí Povodí Labe. Vodohospodáři prý věděli, že část díla není v dobrém stavu, podle Bendové se ale při loňské prohlídce našly poruchy na jiných částech jezu. „Nyní prolomená část se naopak jevila jako v pořádku,“ dodává Bendová.

Povodí Labe podle starosty nyní plánuje stavět zcela nový jez, který musí dostat i takzvaný rybí přechod. „Než se to vyprojektuje, povolí, vysoutěží a postaví, tak uplyne mnoho let,“ odhaduje Patočka.

Podle místních lidí už se však kouzlo tohoto vyhledávaného místa nikdy nevrátí. „Je to katastrofa, byl to ráj, celý ostrov byl pěkně upravený, na procházky tam chodila spousta lidí,“ říká místní obyvatel Josef Zima. Dokonce se tam o víkendu měla konat svatba. „Mám pět objednávek na svatbu a tři měly být právě u tohoto jezu,“ potvrzuje starosta. „Nebylo v naší republice hezčího jezu než tohoto v Hubálově,“ dodává Patočka. Na jezu se lidé často opalovali i koupali.

Vodáci obvykle místem neproplouvali, ale lodě přenášeli. Hasiči přesto místo před jezem označili páskami i přímo v řece. To proto, aby vodáci věděli, kde mají včas zastavit, aby je proud nestáhl k rozbořenému jezu. Kvůli snížené hladině ale vodáci tento úsek zřejmě stejně sjíždět nebudou.