ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Praha pro nabíjení elektromobilů upraví tři tisíce lamp, každou na dvě auta

  • 81
Praha chce mít do šesti let připravených až tři tisíce lamp veřejného osvětlení, které by zároveň fungovaly jako nabíječky pro elektromobily. Na každé by mohla být připojena dvě auta. Radnice to plánuje během obnovy kabeláže, čímž se podle radního Jana Chabra ušetří. Město chce vyměnit 300 kilometrů kabelů.

Na dodavatele elektronabíječek město pravděpodobně vypíše veřejnou soutěž. Projekt Chabr ve čtvrtek představil zastupitelstvu, které ho vzalo na vědomí.

V Praze podle Chabra chybějí nabíjecí místa, nyní jich je zhruba 300. Ve svém plánu hlavní město počítá, že v příštím roce by jich mělo přes 100 přibýt. Zároveň ale roste počet elektromobilů, kterých by mělo v roce 2030 v Praze být zhruba 100 tisíc, dodal Chabr. Chce proto zajistit dostatek veřejných dobíjecích stanic.

Praha si už nechala zpracovat projekt, podle kterého je v hlavním městě zhruba 30 tisíc lamp vhodných pro umístění nabíječek. Nejprve je však nutné upravit podzemní infrastrukturu. S rozšířením sítě se podle Chabra počítá nejdříve v historickém a širším centru Prahy.

Nejrychlejší nabíječka aut v Česku konečně funguje, platí se za připojení

Na přípravě lamp bude hlavní město spolupracovat s firmou PRE, kterou spoluvlastní. Praha zaplatí obnovu nadzemních stožárů lamp a kabely. Výkopové práce bude hradit PRE v rámci plánované obnovy distribuční sítě.

Projekt má v kompetenci rada hlavního města, která bude schvalovat i jeho další vývoj. Chabr by jí měl v lednu nebo únoru předložit prováděcí dokumentaci včetně návrhů rámcových smluv.

Lampy coby dobíjecí místa fungují například v Londýně nebo Mnichově.

Západní státy tlačí na elektromobilismus, ale chybí nabíječky, řekl expert:

Elektromobil