Relikviář sv. Maura se může pyšnit i značně pohnutou minulostí.

Relikviář sv. Maura se může pyšnit i značně pohnutou minulostí. | foto: www.zamek-becov.cz

Na Pražském hradě bude vystaven pozlacený relikviář sv. Maura

  • 29
Ve Vladislavském sále Pražského hradu bude vystaven vzácný středověký relikviář sv. Maura. Je vyrobený z pozlaceného stříbra, pozlacené mědi a ozdobený téměř 200 drahými kameny. Vedle korunovačních klenotů je nejcennější památkou v České republice. Nalezen byl přesně před 25 lety.

Relikviář je veliký jako dětský sarkofág. Díky tomu je největším románským relikviářem a zároveň jediným takto velkým relikviářem takzvaného domečkového typu na území Čech.

Památka bude umístěna ve vitríně uprostřed Vladislavského sálu, jen kousek od kopií českých korunovačních klenotů. "Pražský hrad tak chce návštěvníkům umožnit zažít atmosféru blízkosti dvou nejcennějších zlatnických artefaktů české historie," řekl iDNES.cz David Šebek z Kanceláře prezidenta republiky.

Relikviář zapůjčil Pražskému hradu Národní památkový ústav ze Státního hradu a zámku Bečov, kde je součástí stálé expozice.

Vystavením slavného relikviáře vyvrcholí oslavy 25. výročí jeho nalezení. Závažně poničená památka byla objevena 5. listopadu 1985 pod podlahou hradní kaple bečovského zámku. Za poměrně nezvyklých okolností ji tam našli kriminalisté.

Policisté netušili, co vlastně hledají

V roce 1984 se totiž na tehdejší Československo obrátil americký občan Danny Douglas, který chtěl za 250 tisíc dolarů koupit historickou památku, kterou ovšem odmítl blíže specifikovat.

Při vyjednávání vyšlo postupně najevo, že jde o dutý kovový předmět o velikosti přibližně konferenčního stolku s vysokou historickou a uměleckou hodnotou, který leží zakopaný asi 100 kilometrů od Norimberku.

"Protože tehdejší pohlaváři stáli o valuty, vznikl tým vyšetřovatelů nazvaný Starožitnost. Ten Douglase sledoval a snažil se být neustále o krok před ním. A díky tomu tým kapitána Maryšky relikviář tehdy pod podlahou bečovského zámku našel," popsal nalezení významné památky Šebek.

Relikviář na svém hradě ukryli Beaufortové

Relikviář na zámku ukryli koncem druhé světové války příslušníci rodu Beaufortů. Za války kolaborovali s nacisty a roku 1945 museli z Bečova uprchnout jen s nejnutnějšími věcmi. Ještě předtím, než zámek opustili, schovali relikviář do zásypu podlahy hradní kaple Navštívení Panny Marie.

Relikviář sv. Maura se teď na Pražský hrad vrací přesně po 10 letech, tentokrát ovšem jako celek. V roce 2000 tady byl vystaven rozložený. Dvouměsíční výstava tehdy dokumentovala aktuální stav jeho restaurování.

HISTORIE RELIKVIÁŘE SV. MAURA

Relikviář byl vyroben počátkem 13. století na zakázku člena zámožného rodu Rumigny, který založil benediktinský klášter v belgickém městě Florennes. Biskup Gérard de Rumigny získal relikvie svatého Jana Křtitele a později svatého Maura z katedrály v Remeši. Právě pro uložení těchto ostatků si nechal relikviář vyrobit.

Po Francouzské revoluci byl klášter zrušen, relikviář se stal vlastnictvím jiného kostela ve Florennes. Byl však částečně poškozen. Od církevní rady jej roku 1838 koupil za 2500 franků šlechtic Alfred de Beaufort. V polovině 19. století nechal pozlacenou schránku zrestaurovat nákladem 3 tisíc franků. Roku 1888 byl relikviář vystaven v Bruselu, o rok později jej Alfred de Beaufort převezl na svůj zámek v Bečově nad Teplou.