Na kraji Prahy stojí nové paneláky, kvůli chybě úřadu se mluví o jejich zbourání

  13:21aktualizováno  13:21
Novým panelákům, které nedávno vyrostly v Milíčově v Praze 11, hrozí zbourání. A to i přesto, že v nich už dva roky žijí lidé. Městský soud zrušil územní rozhodnutí na výstavbu domů v této lokalitě. Starousedlíci si totiž stěžovali, že novostavby ohrožují chráněnou oblast.
Obyvatelé nových domů v Milíčově se prý o své bydlení bát nemusí. Ilustrační foto

Obyvatelé nových domů v Milíčově se prý o své bydlení bát nemusí. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Hana Miklendová si vysnila bydlení v novostavbě. S manželem nastřádali statisíce, zadlužili se a koupili si byt v novém domě na okraji Prahy. Nové bydlení si nemůže vynachválit - je jen kousek od stanice metra Háje a zároveň jen pár kroků od lesa.

Může to znít neuvěřitelně, ale činžák, který byl postaven teprve před dvěma roky, by mohly srovnat se zemí buldozery. Stejně jako několik sousedních domů. Tedy podle čerstvého rozhodnutí městského soudu, který zpětně zrušil územní rozhodnutí na výstavbu těchto domů.

Na soud se obrátili zástupci občanského sdružení Hezké Jižní Město, kteří se strachovali o zdejší přírodu, a ten jim nyní dal za pravdu - při schvalování výstavby v této zelené části Prahy pochybili úředníci.

Nevěnovali dostatečnou pozornost dopadu stavby na životní prostředí a dopustili se také procesních chyb. Zástavba totiž částečně zasahuje do území chráněné přírodní památky, která se dokonce dostala na seznam lokalit s nejvyšším stupněm ochrany v rámci Evropské unie.

Novým domům prý demolice nehrozí

"Již v listopadu 2006 jsme upozorňovali radnici Prahy 11 na nezákonnost a administrativní chyby, kterých se dopustil odbor územního rozvoje městské části, potažmo magistrát," uvedl Zdeněk Kvítek z občanského sdružení.

Pokud by se úředníci striktně drželi zákona, v konečném důsledku by to mohlo znamenat, že by domy měly být zbourány a parcely pod nimi navráceny přírodě.

"Že bychom přišli o střechu nad hlavou? Toho se snad bát nemusíme," doufá jedna z majitelek bytu, Alena Manová.

Obavy mírní i Ondřej Svatoň z firmy Skanska, jež budovy postavila. "Rozhodnutí soudu nemá v žádném případě na práva vlastníků bytů vliv," uvedl.

Obyvatele domů může také uklidnit fakt, že dosud se v Praze žádné domy kvůli chybě úředníků nebouraly. Není totiž možné, aby za přešlap úřadu nesli odpovědnost lidé, kteří si byty koupili. Rozhodnutí soudu také ještě může zvrátit stížnost podaná u Nejvyššího správního soudu.

Situaci zmírňuje i vedoucí odboru územního rozvoje Prahy 11 Jan Kábrt. "Rozhodnutí soudu je v tomto případě bezpředmětné, protože se týká územního rozhodnutí, které bylo v rámci schvalovacího procesu spotřebováno následným stavebním povolením a řádnou kolaudací," uvedl.

V chráněném území jsou vzácné mokřady

Sdružení si však stojí za svým: pokud se domy nezbourají, bude porušen zákon.

"Jižní Město je názorným příkladem, jak se v České republice vydělávají velké peníze a jak se osobní zájmy prosazují bez ohledu na zákony, jež jsou pro obyčejného občana jen obtížně vymahatelné," řekl Kvítek.

Jádrem sporu je unikátní příroda, která se na jihovýchodě metropole zachovala. Jen pár metrů od nových paneláků jsou totiž mokřady, které jsou domovem mnoha chráněných rostlin i živočichů. Starousedlíci se proto obávají, že výstavba přinese do krajiny zkázu.

Investor stavby sídliště však tvrdí, že se mu podaří mokřadní společenstva rostlin a živočichů zachovat. Mokřady má napájet speciálně vybudovaná kanalizační síť, do které je svedena veškerá dešťová voda ze sídliště.

Autor:

Nejčtenější

Dva boeingy aerolinek Smartwings se střetly při pojíždění na Ruzyni

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy...

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy Smartwings. Cestujícím se nic nestalo. Jeden...

Slavia - Plzeň 3:1, tři góly za osm minut a domácí jsou krok od titulu

Fotbalisté Slavie se radují z gólu Lukáše Masopusta proti Plzni.

Fotbalová Slavia se tři kola před koncem nadstavbové části přiblížila mistrovskému titulu. V Edenu zvládla přímý souboj...

U dálnice D1 zaparkovala tramvaj, stojí u Čestlic na poli

U dálnice D1 zaparkovala tramvaj, stojí u Čestlic na poli

Na dálnici D1 u Čestlic čeká na řidiče překvapení. Místo billboardu stojí za svodidly na poli tramvaj. Čestlice jsou...

Chlapeček se procházel po parapetu v devátém patře. Rodiče mysleli, že spí

Nejvyšší panelák v Česku je po rekonstrukci. Ve 22. patře nabízí posezení v...

Tříletý chlapec místo odpoledního spánku vylezl na parapet okna v devátém patře panelového domu na pražském sídlišti....

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj sebral batoh za tři sta tisíc v hotelové recepci

Zloděj utekl s batohem za čtvrt milionu, turistům ho ukradl na recepci

Odložená zavazadla u recepce hotelu v Horoměřicích na Praze-západ se stala terčem dvou neznámých zlodějů. Vzhledem k...

V Nuslích hodinu nejezdily tramvaje, zablokoval je požár sklepů

Požár sklepních kójí zablokoval pražskou Nuselskou ulici (18. 5. 2019).

Několik jednotek hasičů zasahovalo v sobotu v poledne v Nuselské ulici v Praze 4, kde začalo hořet v suterénu obytného...

Pěkné počasí vylákalo na trasu pochodu Praha - Prčice 26 tisíc turistů

Turisté na samotě Roháč u Neveklova na trase 54. ročníku Pochodu Praha -...

Na pochod Praha - Prčice se v sobotu vydalo přes 26 tisíc turistů. Je to historicky osmá nejvyšší účast. Podle...

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na iDNES.cz