Muž odsouzený za zneužití pracoval jako vychovatel postižených lidí

  18:10aktualizováno  18:10
V krajském Ústavu sociální péče v Psárech na Praze-západ pracoval s postiženými lidmi muž, který byl v minulosti podmíněně odsouzený za zneužití třináctileté dívky. Zároveň v té době páchal další sexuální delikt - obchodoval s dětskou pornografií.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Za to mu soud pro Prahu-západ uložil minulý týden další, roční podmínku a sexuologickou léčbu. S informací přišel jako první server Lidovky.cz. Rozsudek zatím není pravomocný.

Odsouzený muž přitom v ústavu pracoval ještě před půl rokem jako vychovatel. Ředitel Jakub Adámek, který zaměstnance do ústavu přijímal, to prý nevěděl. Když muž do ústavu nastupoval, měl údajně čistý trestní rejstřík, výpis z něj prý předložil.

Krajský úřad, pod který ústav sociální péče spadá, do případu nijak nezasahoval.

"Na případ si pamatuji, řešili jsme jej minulý rok v září," říká bývalá krajská radní pro sociální věci Zuzana Jentschke Stöcklová.

"Ředitel Adámek mi tehdy řekl, že o podmínce, ve které vychovatel je, nevěděl. Protože ústav doposud fungoval perfektně a byla to jedna z našich nejvýstavnějších organizací, nebyl důvod řediteli nevěřit. Nikdy zde nebyly stížnosti," uvedla bývalá radní.

Jak je však možné, že muž pracoval v ústavu i poté, co jeho delikt vyšel najevo? Podle hejtmana Josefa Řiháka přinesl tehdy muž potvrzení od sexuologa z bohnické léčebny, že může práci v ústavu vykonávat.

Poté odešel na nemocenskou s tím, že se dohodl s ředitelem na odchodu k poslednímu listopadu 2012. "Nemuseli jsme nijak výrazně zasahovat, ale celou věc jsme s ředitelem ústavu průběžně konzultovali," doplnil Řihák.

Zároveň však upozornil, že ředitel Jakub Adámek byl oklamán, neboť vychovatel zřejmě při přijímacím řízení předložil neaktuální výpis z rejstříku trestů.

"Nevidíme tudíž důvod pro jakýkoli postih," odpověděl hejtman na otázku, jestli se chystá vyvodit pro ředitele nějaké důsledky. Ředitele Adámka se redakci MF DNES nepodařilo zastihnout.

Dívka o sexuálním styku nikomu neřekla

S třináctiletou dívkou se dnes čtyřiadvacetiletý muž, který v tuto chvíli již není zaměstnancem psárského zařízení, seznámil v roce 2010 přes internet. Pohlavní styk spolu měli jednou, a to u něj doma.

Pak spolu byli v kontaktu několikrát i po internetu. Dívka se nikomu nesvěřila, poté si však začala ubližovat. Toho si všimla její matka, která dívku poslala k psychologovi. Tam však děvče nic neřeklo.

Matce se přiznalo ve chvíli, kdy je chtěla poslat na prohlídku ke gynekologovi. Případ následně začala řešit policie, která nakonec muže předala soudu. Ten mu vyměřil roční podmínku s dvouletým odkladem.

Čistý rejstřík nezaručí korektní chování zaměstnance

Podle psycholožky centra Dětský paprsek v Praze, které pečuje o mentálně postižené děti, jsou handicapovaní lidé velice snadno manipulovatelní a důvěřiví.

"Zneužít je, je velice snadné, takže zaměstnávat člověka s podobným deliktem je vždycky ošemetné. Pokud je dotyčný odsouzen za zneužití nezletilé, není podle mého práce mezi takovými lidmi, a ještě k tomu nižšího věku, vhodná," uvedla psycholožka Naďa Šolaja.

Zároveň upozornila, že odhalit nekorektní či neetické chování již při přijímacím pohovoru nelze, a to bez ohledu na to, zda dotyčný má, nebo nemá čistý trestní rejstřík. "Zároveň se při přijímacím pohovoru zaměstnavatel nesmí ptát třeba na to, zda je uchazeč léčen na psychiatrii," dodala Šolaja.

Právě kvůli výraznému trendu hájení práv postižených lidí by však podle ní měla v každém zařízení fungovat kvalitní supervize, která zaručí kontrolu personálu.

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Amatérské video zachytilo chování učitele Základní školy pro žáky se...

Česká školní inspekce (ČŠI) uzavřela vyšetřování incidentu ze Základní školy na pražském Zlíchově. Žáci na dvou videích...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Další z rubriky

Výstavbu metra D už neohrožují žaloby, Praha podepsala dohodu o pozemky

Podoba nové stanice metra D v Krči.

Hlavní město a pražský dopravní podnik podepsaly dohodu a nájemní smlouvu na využití pozemků u krčské nemocnice pro...

Soud poslal do vazby řidiče, který se srazil v dodávce s vlakem

U obce Příčina na Rakovnicku se srazila dodávka s vlakem. Při nehodě zemřel...

Soud poslal do vazby řidiče dodávky, který se v sobotu na Rakovnicku u obce Příčina střetl s osobním vlakem. Nehoda...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Najdete na iDNES.cz