Muž odsouzený za zneužití pracoval jako vychovatel postižených lidí

  18:10aktualizováno  18:10
V krajském Ústavu sociální péče v Psárech na Praze-západ pracoval s postiženými lidmi muž, který byl v minulosti podmíněně odsouzený za zneužití třináctileté dívky. Zároveň v té době páchal další sexuální delikt - obchodoval s dětskou pornografií.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Za to mu soud pro Prahu-západ uložil minulý týden další, roční podmínku a sexuologickou léčbu. S informací přišel jako první server Lidovky.cz. Rozsudek zatím není pravomocný.

Odsouzený muž přitom v ústavu pracoval ještě před půl rokem jako vychovatel. Ředitel Jakub Adámek, který zaměstnance do ústavu přijímal, to prý nevěděl. Když muž do ústavu nastupoval, měl údajně čistý trestní rejstřík, výpis z něj prý předložil.

Krajský úřad, pod který ústav sociální péče spadá, do případu nijak nezasahoval.

"Na případ si pamatuji, řešili jsme jej minulý rok v září," říká bývalá krajská radní pro sociální věci Zuzana Jentschke Stöcklová.

"Ředitel Adámek mi tehdy řekl, že o podmínce, ve které vychovatel je, nevěděl. Protože ústav doposud fungoval perfektně a byla to jedna z našich nejvýstavnějších organizací, nebyl důvod řediteli nevěřit. Nikdy zde nebyly stížnosti," uvedla bývalá radní.

Jak je však možné, že muž pracoval v ústavu i poté, co jeho delikt vyšel najevo? Podle hejtmana Josefa Řiháka přinesl tehdy muž potvrzení od sexuologa z bohnické léčebny, že může práci v ústavu vykonávat.

Poté odešel na nemocenskou s tím, že se dohodl s ředitelem na odchodu k poslednímu listopadu 2012. "Nemuseli jsme nijak výrazně zasahovat, ale celou věc jsme s ředitelem ústavu průběžně konzultovali," doplnil Řihák.

Zároveň však upozornil, že ředitel Jakub Adámek byl oklamán, neboť vychovatel zřejmě při přijímacím řízení předložil neaktuální výpis z rejstříku trestů.

"Nevidíme tudíž důvod pro jakýkoli postih," odpověděl hejtman na otázku, jestli se chystá vyvodit pro ředitele nějaké důsledky. Ředitele Adámka se redakci MF DNES nepodařilo zastihnout.

Dívka o sexuálním styku nikomu neřekla

S třináctiletou dívkou se dnes čtyřiadvacetiletý muž, který v tuto chvíli již není zaměstnancem psárského zařízení, seznámil v roce 2010 přes internet. Pohlavní styk spolu měli jednou, a to u něj doma.

Pak spolu byli v kontaktu několikrát i po internetu. Dívka se nikomu nesvěřila, poté si však začala ubližovat. Toho si všimla její matka, která dívku poslala k psychologovi. Tam však děvče nic neřeklo.

Matce se přiznalo ve chvíli, kdy je chtěla poslat na prohlídku ke gynekologovi. Případ následně začala řešit policie, která nakonec muže předala soudu. Ten mu vyměřil roční podmínku s dvouletým odkladem.

Čistý rejstřík nezaručí korektní chování zaměstnance

Podle psycholožky centra Dětský paprsek v Praze, které pečuje o mentálně postižené děti, jsou handicapovaní lidé velice snadno manipulovatelní a důvěřiví.

"Zneužít je, je velice snadné, takže zaměstnávat člověka s podobným deliktem je vždycky ošemetné. Pokud je dotyčný odsouzen za zneužití nezletilé, není podle mého práce mezi takovými lidmi, a ještě k tomu nižšího věku, vhodná," uvedla psycholožka Naďa Šolaja.

Zároveň upozornila, že odhalit nekorektní či neetické chování již při přijímacím pohovoru nelze, a to bez ohledu na to, zda dotyčný má, nebo nemá čistý trestní rejstřík. "Zároveň se při přijímacím pohovoru zaměstnavatel nesmí ptát třeba na to, zda je uchazeč léčen na psychiatrii," dodala Šolaja.

Právě kvůli výraznému trendu hájení práv postižených lidí by však podle ní měla v každém zařízení fungovat kvalitní supervize, která zaručí kontrolu personálu.

Nejčtenější

Dva boeingy aerolinek Smartwings se střetly při pojíždění na Ruzyni

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy...

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy Smartwings. Cestujícím se nic nestalo. Jeden...

Slavia - Plzeň 3:1, tři góly za osm minut a domácí jsou krok od titulu

Fotbalisté Slavie se radují z gólu Lukáše Masopusta proti Plzni.

Fotbalová Slavia se tři kola před koncem nadstavbové části přiblížila mistrovskému titulu. V Edenu zvládla přímý souboj...

U dálnice D1 zaparkovala tramvaj, stojí u Čestlic na poli

U dálnice D1 zaparkovala tramvaj, stojí u Čestlic na poli

Na dálnici D1 u Čestlic čeká na řidiče překvapení. Místo billboardu stojí za svodidly na poli tramvaj. Čestlice jsou...

Chlapeček se procházel po parapetu v devátém patře. Rodiče mysleli, že spí

Nejvyšší panelák v Česku je po rekonstrukci. Ve 22. patře nabízí posezení v...

Tříletý chlapec místo odpoledního spánku vylezl na parapet okna v devátém patře panelového domu na pražském sídlišti....

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Další z rubriky

Kvůli častým závadám pražská záchranná služba reklamuje nové sanitky

Rychlá záchranná služba. (Ilustrační snímek)

Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy se potýká se závadami na nových sanitních vozech. Reklamuje je proto...

V Nuslích hodinu nejezdily tramvaje, zablokoval je požár sklepů

Požár sklepních kójí zablokoval pražskou Nuselskou ulici (18. 5. 2019).

Několik jednotek hasičů zasahovalo v sobotu v poledne v Nuselské ulici v Praze 4, kde začalo hořet v suterénu obytného...

Kadeřnici při stříhání zákaznice přepadl lupič, skočila mu po pistoli

Kriminalisté hledají muže, který s pistolí v ruce přepadl kadeřnictví.

Pražská policie pátrá po lupiči, který přepadl s pistolí kadeřnictví v Sokolovské ulici. Pachatel nakonec utekl bez...

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na iDNES.cz