Už pět let čekají v Brandýse nad Labem na novou školku. Letos museli kvůli nedostatečným kapacitám odmítnout sto sedmdesát dětí. Změní se to snad příští rok. Přibude nové zařízení se stovkou míst. "Podařilo se nám získat dotaci, připravujeme stavbu v lokalitě, kde je velká koncentrace nových bytů," říká starosta Ondřej Přenosil.
Dlouhodobé problémy s nedostatkem míst mají i další města. Zatímco si ve školním roce 2009 až 2010 hrálo ve školkách v kraji 36 954 dětí, loni to bylo už 44 430.
Demografové ale mluví jasně, porodnost klesá a dětí bude v příštích letech stále méně.
Počet školek v krajiObecní 653 Počet nepřijatých dětí ve školním roce 2013/2014 je 11 010. Počet nových školek od školního roku 2009/2010 je 104. Zdroj: Krajský úřad |
"Půjde zhruba o tisícovku ročně," potvrdila Michaela Němečková z Českého statistického úřadu.
A tak zatímco v Brandýse i v dalších městech se školky staví, někde se rozhodli porodní smršť přečkat.
"Jsme na tom kapacitně špatně, ale podle toho, kolik máme narozených dětí poslední dva roky, budeme za tři roky řešit, jak školku naplnit," zmínil starosta Všetat na Mělnicku Miroslav Baloun.
Z demografických dat vycházela při přípravě projektu i starostka Suchdola u Kutné Hory Jana Rychlíková. Ale rozhodla se stavět. "Stavba je ale variabilní a multifunkčně využitelná. Nabízí tedy i jiné než školkové využití, například jako denní stacionář pro seniory nebo handicapované," poznamenala.
A právě touhle cestou se vydává stále více radnic.
Podle Němečkové na tom i přes pokles střední Čechy ani v příštích letech nebudou tak špatně jako jiné regiony. Někde bude dokonce přibývat obyvatel, což úbytek dětí zbrzdí. "V současné době je více předškoláků a nejsou školáci, za pět let se situace může otočit. Ideální je budovat školy jako multifunkční," potvrzuje Němečková.
Změnu postřehly i soukromé školky. "V roce 2009 byl enormní zájem o služby, protože se do veřejných škol neumisťovaly děti předškolního věku. Tento zájem už není tak veliký. Teď je největší problém s dětmi okolo tří let," popisuje ředitelka soukromé školky Domeček v Benešově Markéta Lukáčová.
Na příliv obyvatel se spoléhají nejen města, jako je Brandýs nad Labem, ale i menší obce. Například Ondřejov nedaleko Říčan u Prahy.
"Máme školku, která nestačí a praská ve švech. Navíc pořád roste počet našich obyvatel. Příští rok chceme otevřít dvoupatrovou budovu se dvěma třídami po třiadvaceti dětech," poznamenal starosta obce Martin Macháček s tím, že se úbytku dětí neobává.
Stejně jako vedení v nedalekých Svojeticích, kde se chystají postavit novostavbu, která pojme dvě klasické třídy pro pětadvacet dětí a jednu menší zhruba pro dvanáct dětí.
"Nepočítáme s tím, že by se nám kapacity snižovaly, protože se nám hlásí děti z okolí. Navíc s budovou bude možné pracovat a může se případně využít i jako první stupeň základní školy," doplnila starostka Martina Vedralová.