Všeobecně známou výjimkou je Tančící dům od známého architekta kanadského původu Franka Owena Gehryho. Stavba z roku 1996, kterou i sám Gehry považuje za svou nejpovedenější, má nesporný potenciál být mezi stovkou nejskvělejších moderních staveb světa.
Nicméně není to i tak pro Prahu málo? Podle odborníků je. "Ano, máme toho v Praze zoufale málo," potvrzuje spoluautor Tančícího domu na Rašínově nábřeží Vlado Milunič.
"Navíc česká metropole v tomto ohledu pokulhává třeba i za Bratislavou. Tam to rozjeli ve velkém stylu, to je s Prahou nesrovnatelné," tvrdí historik architektury Zdeněk Lukeš. Ale proč je tomu tak? Jedním z hlavních důvodů je, že magistrát či stát nevypisují žádné architektonické soutěže.
"Po tom průšvihu s Kaplického Národní knihovnou v roce 2007 nebyla vypsána jediná mezinárodní soutěž. Dnes je podmínkou, aby proběhla podle pravidel Mezinárodní unie architektů, protože zahraniční hvězdy do místních podmínek nepůjdou," vysvětluje Lukeš.
Nicméně je třeba říct, že i o Prahu je mezi velkými jmény zájem. "Bral bych to jako prestiž, protože si myslím, že si Praha zaslouží něco opravdu výjimečného, a rád bych tu sám něco postavil," řekl MF DNES před pár měsíci při návštěvě metropole čínský architekt Ma Yansong (více čtěte zde), který se proslavil neskutečnými stavbami po celém světě.
Podobně hovoří také britská architektka Zaha Hadid, držitelka nejvýznamnějšího ocenění pro žijícího architekta - Pritzkerovy ceny, která by tu také ráda něco měla. Třeba právě pro Bratislavu navrhla sedm futuristických mrakodrapů. "Ale slyšel jsem, že Hadid chystá v Praze nějakou vilu. To je příslib, že se něco mění. A zaslechl jsem i jiná hvězdná jména, tak uvidíme," říká Lukeš.
Architektonické skvosty Praha má, žádný ale není "světový"
Experti přesto tvrdí, že kvalitní architektura vzniká i v Praze. Výrazných úspěchů však ve světě nedosahuje. Jinak řečeno, hlavní město má několik skvělých domů, ale ani jediný se neřadí mezi stavby, které posunuly hranice architektury či se staly fenoménem města.
Většinou je podmínkou, že je musí navrhnout slovutný architekt. Ti sice tvořili i v Praze, svět o jejich díle ale většinou neví. Například francouzský architekt Jean Nouvel je v Praze podepsán pod zaoblenou budovou Zlatý Anděl na Smíchově. Jde o bezesporu zajímavou stavbu, ale v porovnání s Francouzovým portfoliem je zřejmé, že je pouze odleskem tvůrčího vypětí, jež je cítit z jeho dalších projektů.
Karlínské architektonické skvosty: Keystone, Amazon Court a Danube House.
Další architektonické skvosty se pak nacházejí v Karlíně. Na nábřeží, které před deseti zasáhla ničivá povodeň, je několik kvalitních staveb. Třeba trochu opomíjený červený Danube House od newyorského studia KPF, které je druhé největší na světě.
Experti chválí i nedaleký Amazon Court s atypickými zešikmenými okny od dánských architektů. O pár metrů dál se lze pokochat architekturou v bývalém továrním areálu u Křižíkovy ulice. Corso Karlín, které přebudoval Ricardo Bofill, či vedlejší Cornlofts od světoznámé dvojky Baumschlager Eberle je již klasikou.
"Výborný je i dům Keystone od švýcarského týmu EM2N. Zajímavá je inspirace v českém kubismu a použitý materiál," říká architektka Adéla Háková o letos dokončeném domě v Pobřežní ulici.