„Mezi sedmnáct organizací rozdělíme celkem šest milionů korun,“ oznámil náměstek hejtmanky pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).
Pomoc i pro rodinu
Paliativní péče je komplexní pomoc nevyléčitelně nemocným pacientům v pokročilém nebo terminálním (závěrečném) stadiu a jejich rodinám. Je to tedy nejen zdravotní, ale také duševní, duchovní a sociální podpora.
Podpořené organizace
|
Ve středních Čechách poskytují paliativní péči některé nemocnice – například příbramská, kde funguje od roku 2018 oddělení s 24 lůžky. Nebo kutnohorská s patnácti lůžky. Dále ji zajišťují specializované poradny a hospice.
Hospicová péče je určena ale pouze nemocným v terminální fázi jejich onemocnění. Může být poskytována také u klienta doma, kam za ním dojíždí lékař a sestra. Pak se jedná o takzvaný mobilní hospic. Základní podmínkou domácí hospicové péče je minimálně jedna celodenně pečující osoba – někdo z rodiny nebo ošetřovatelka.
Zdravotní péči mají k dispozici nepřetržitě 24 hodin a 7 dní v týdnu. Na pohotovostním telefonu mají vždy k dispozici zdravotní sestru, na kterou se pacient a jeho rodina může kdykoliv obrátit se žádostí o radu nebo pomoc.
Povědomí o paliativní péči není zatím příliš velké. Podle průzkumu domácího hospice Cesta domů a agentury STEM/MARK, co konkrétně znamená, ví jen velmi malá část veřejnosti – konkrétně jen dvanáct procent respondentů.
„Dokud mi táta neřekl, že má poslední stadium rakoviny plic a že chce umřít doma, vůbec jsem netušil, že existují paliativní týmy nebo mobilní hospic,“ přiznává Tomáš Hejl z Příbrami.
Paliativní oddělení v nemocnici nebo hospic podle něj nepřipadal v úvahu. „Především kvůli času. Tátovi zbývalo pár týdnů života a všude, kde jsem se ptal, měli pořadník plný na měsíce až rok,“ říká.
Od známých dostal kontakt na organizaci, která zajišťuje hospicové služby u klienta doma. Příspěvky na péči a další nutnosti mu pomohly vyřídit sociální pracovnice. „Bez nich a paliativního týmu, který nám půjčil domů potřebné vybavení včetně kyslíku a jezdil za námi do poslední chvíle, aby táta mohl dožít s námi doma, bych to nezvládl,“ dodává Tomáš Hejl.
Až 400 tisíc korun
Ve středních Čechách zajišťuje paliativní péči na dvě desítky organizací, z toho 11 nabízí služby mobilního hospice. Letos mohly podávat žádosti o dotace ze Středočeského Humanitárního fondu od 28. března do 11. dubna. Zastupitelé před několika dny odhlasovali příspěvky pro sedmnáct z nich, a to ve výši od 144 do 400 tisíc korun.
Není vůbec samozřejmé, že se lidé se smrtí smíří, říká lékař z hospicu |
Většina z podpořených projektů se zaměřila na paliativní péči v domácím prostředí pacienta, jako ty podané mělnickým Hospicem Tempus, kladenským Hospicem svaté Hedviky nebo Domácí péčí Včelka v Berouně. „Právě tento druh podporované péče je pro mnoho lidí a jejich blízké naprosto nepostradatelný,“ konstatoval Pavel Pavlík.
Některé dostanou příspěvek na propojení klasické ošetřovatelské péče s paliativní.
Jako například Městské centrum komplexní péče v Benátkách nad Jizerou, které dostane dotaci na automobil pro rostoucí tým ošetřovatelek, zajišťující terénní pečovatelskou službu. Nebo nemocnice Filimed v Třebotově, která začíná poskytovat ošetřovatelskou a paliativní péči doma u klientů.