Kamery v Kolíně sledují dění na stavbě, odhalí i flákače mezi dělníky

  12:04aktualizováno  13:13
Vedení radnice v Mnichově Hradišti a v Kolíně nainstalovalo kamery nad hlavami stavebních dělníků, kteří opravují ulice. Radnice záběry použije jako dohled nad pracovníky a zároveň k archivním účelům. Na postup prací se může podívat každý.

Kolínská radnice sleduje, jestli dělníci pracují na Pražské ulici dostatečně rychle. | foto: MÚ Kolín

Opírat se jen tak o lopatu se teď nevyplatí dělníkům, kteří pracují na rekonstrukci Pražské ulice v Kolíně. Sleduje je totiž „velký bratr“. Kamery začaly nahrávat dění na ulici spolu se stavbou v polovině června.

Každý, kdo chce vidět, jak se prostor mění, si může pustit video na webu města. Není on-line, ale s denním zpožděním a záznam je zrychlený. Kolínští se inspirovali v Mnichově Hradišti, kde sledují hned dvě stavby najednou. Lidé tak na internetu vidí, jak pokračuje rekonstrukce ulice nebo školy.

Fotogalerie

„Má to dva rozměry. Jeden je takový, že je dobré mapovat změny ve městě moderním způsobem. Poté vznikne unikátní časosběrný dokument, který můžeme použít k archivním účelům. Rekonstrukce Pražské je velmi důležitá investice, vzešla na základě architektonické soutěže, takže i pro autora – architekta – může být zajímavé sledovat postup prací,“ uvedl starosta Kolína Vít Rakušan (Změna pro Kolín).

Dalším rozměrem je samozřejmě kontrola. Právě s obnovou Pražské ulice se vyskytly už na počátku komplikace. Práce začaly ve skluzu dvou týdnů. Firma ulici uzavřela, a přitom se nic nedělo.

„Jde o náročnou práci hlavně technicky, navíc jsme neměli optimální začátky spolupráce s firmou a toto je možnost dohledu aktivity na staveništi. A také pokud by se něco nepovedlo, tedy vznikl by spor mezi námi, technickým dozorem a zhotovitelem, může zpětný záběr přinést rozuzlení,“ míní Rakušan.

Záběry na domy a okna museli na videu rozostřit

„Firmy a pracovníci samozřejmě nadšení nejsou, ale město je investor, jde o městský prostor, máme právo stavbu kontrolovat. Je to i výborný nástroj pro náš technický dozor,“ poznamenal místostarosta Michael Kašpar (Změna pro Kolín).

Kde sledovat stavby

Mnichovo Hradiště

  • Modernizace atletického areálu Vrchlické návrší za základní školou Studentská Přibude nová běžecká dráha, travnaté hřiště se závlahou, tři hřiště pro míčové sporty a další sportoviště.
  • Nový pavilon mateřské školy Jaselská 
    Bude navýšena kapacita o 28 míst na 281. 
  • Komunitní centrum Mírová
    Vznikne zázemí pro několik institucí, také školní jídelna, sociální služby či prostory pro volnočasové aktivity.

Kolín 

Pražská ulice

Dělníci postaví nové povrchy vozovky a cyklopruhy. Město obnoví zeleň a přidělá vodní prvky.

Zatím jediným úskalím bylo ošetření z hlediska ochrany osobních údajů. Aby se na záběru obyvatelé nepoznali anebo jim kamery nesnímaly soukromí, jsou chodníky a domy na videu rozostřené či začerněné. Ve městě samozřejmě funguje běžný kamerový systém, ten ale uchovává záznamy jen sedm dní. „To není použitelné pro historický exkurz na stavbách. V minulosti jsme městský kamerový systém využili například, když se ze stavby něco ztratilo a zrovna na to místo kamera mířila,“ podotkl Rakušan.

Proměna Pražské ulice je podle vedení města zásadní. Nepůjde jen o nový povrch, novou kanalizaci nebo osvětlení, ale obnovená bude také zeleň, přibudou cyklopruhy či vodní prvky.

„Dokonce se změní i jedna ulice, kde je místo ní chodník. Vracíme se k historické propojce, architekt také studoval právě historické plány. Je to dlouhodobě zanedbaná ulice, přitom jde o hlavní propojku od Prahy,“ upozornil Rakušan. Předpokládají se náklady více než 30 milionů korun.

„Je to začátek proměny celého širšího středu města. Příští rok navážeme ulicí Politických vězňů,“ doplnil Kašpar s tím, že na další velké investice chtějí použít právě i časosběrné kamery, které s sebou nenesou žádné velké náklady na provoz. Například v Mnichově Hradišti stály kamery jen několik tisíc korun. „Vyřešili jsme to tak, že jsme oslovili místní spolek, který se zabývá internetem, zda by nám s tímto nápadem pomohl. Vzal si to za své, takže přenos a podobně řeší oni. Město investovalo maximálně tak za elektropřípojku,“ uvedl starosta Ondřej Lochman (SNK Žijeme pro Hradiště).

Podle něj nejde primárně o dohled nad dělníky. „Kdysi jsem zahlédl stavbu na internetu nějaké haly a líbilo se mi, jak lidé vidí, že se pro ně něco staví, a mohou se na to těšit. Dává to větší soudržnost s místem, kde žijí. Druhá věc je, že město lidem ukáže, co za jejich peníze staví,“ míní Lochman.Kamery míří od března na modernizaci atletického areálu na Vrchlického návrší a na stavbu nového pavilonu školky Jaselská. Třetí je připravena na výstavbu multifunkčního komunitního centra Mírová. „Největší otazník stál nad tím, co vše můžeme do on-line prostoru pustit, ošetřeny musí být hlavně osobní údaje, takže domy mají rozmazaná okna a podobně,“ řekl Lochman. I tady se vysílá časosběr o 24 hodin později a na konci stavby pak vznikne krátké video.

Kamery pak umístí i na další velké stavby

Podle jejich zkušeností kamery přinesly plusy i minusy. 

„Trochu úskalím je úřad na ochranu osobních údajů, ale velkým plusem je, že můžeme stavbu kontrolovat, hlavně pro náš technický dozor. Pro firmu je výhoda, že si často pod kamery umisťuje své stroje a techniku přes noc, aby nedošlo k odcizení,“ dodal Lochman.

Vedení radnice už zvažuje, kam poté kamery přemístí. Mnichovo Hradiště totiž čekají další velké stavby, například rekonstrukce kulturního domu nebo výstavba terminálu veřejné dopravy.

Unikátní video zaznamenává také městské čapí hnízdo, které je v tomto případě online. Lidé tak mohou vidět v reálném čase, co právě mláďata dělají. 

„Mají hnízdo v malé průmyslové zóně, lidé si je fotili a přáli si je sledovat. Bylo nutné sehnat souhlasy provozovatelů, ale žádný problém nebyl,“ dodal Lochman.

  • Nejčtenější

Začala platit vyhláška proti převlekům, první pokutu dostal myšák Mickey

Od úterního rána hlídky městské policie kontrolují pouliční umělce v ulicích Prahy. Dnešním dnem začala platit novela...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Teplice - Sparta 1:1, hosté vedli, domácí srovnali minutu před koncem

Třináctý zápas, osmá ztráta. Sparťanští fotbalisté pokračují v klopýtání fotbalovým podzimem. V 13. kole Fortuna ligy...

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

Metaři uklidili ulici u Gottovy vily, lidé tam ale svíčky nosí dál

Ulice před domem Karla Gotta na pražské Bertramce je od noci na úterý opět průjezdná. Záplavu svíček a květin, které...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Štěpánka Duchková bydlí v Čakovicích. O dům skvěle pečuje a je to znát

Televizní a rozhlasová moderátorka Štěpánka Duchková už dvanáct let žije v rodinném domku v pražských Čakovicích a za...

Byt z 50. let zažil šok. Je z něj švihák, který se těší na rodinu

Byt v domě z 50. let v pražských Hodkovičkách potřeboval kompletní rekonstrukci. Mladá rodina oslovila studio Collarch...

Nehoda s hořící cisternou poničila D1 tak, že dálnice dostane nový povrch

Na dálnici D1 probíhá ještě týden po tragické nehodě cisterny a čtyř osobních aut čištění vozovky. Silničáři odstraňují...

Za kontaminaci vody v Dejvicích dostali pracovníci vodáren peněžité tresty

Dvojici zaměstnanců Pražských vodovodů a kanalizací, kteří čelili obžalobě kvůli plošné kontaminaci vody v Dejvicích a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz