Mluvčí ŘSD staví v Horních Počernicích dům načerno, i přes zákaz

  18:24aktualizováno  18:24
Mluvčí státní organizace Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl začal svůj rodinný dům v Horních Počernicích stavět bez stavebního povolení. Stavební úřad městské části už zahájil řízení o odstranění stavby. Rýdl požádal o dodatečné povolení, ale i přes zákaz práce na stavbě neskončily.

Rozestavěný rodinný dům, který si mluvčí Ředitelství silnic a dálnic postavil načerno v Horních Počernicích. | foto: iDNES.cz

Na to, že stavba nemá povolení, přišli úředníci městské části Praha-Horní Počernice při kontrole.

„S panem Janem Rýdlem bylo zahájeno řízení o odstranění stavby a on využil svého práva požádat o její dodatečné povolení. Dodal k němu ale podklady, které nejsou zdaleka kompletní. Řízení se proto přerušilo, ale pan Rýdl přesto staví dál,“ sdělila předsedkyně finančního výboru Prahy 20 Alena Štrobová (Hnutí občanů Počernic) a popsala, že přes zákaz jakkoliv pokračovat ve stavbě dostavěl Rýdl minulý týden urychleně střechu.

„Jako mluvčí ŘSD, tedy organizace, která staví po celé republice, vyzývá v médiích často lidi k dodržování zákonů. Jindy zase kritizuje ekologické organizace za prodlužování doby výstavby. U nás se ale zřejmě domnívá, že jeho osobně se žádná pravidla netýkají,“ dodala ještě zastupitelka.

Podle Jana Rýdla jde o stavbu domu na rodinném pozemku, kde původně stál menší dům. Stavět chtěl ve zkráceném stavebním řízení, při kterém se používá služeb autorizovaného inspektora, se kterým lze stavbu projednávat namísto úřadu.

„Objednal jsem si typizovaný projekt, obešel jsem sousedy a šel jsem s ním na úřad, kde jsme se domluvili, že budu stavět ve zkráceném stavebním řízení,“ vysvětlil iDNES.cz Jan Rýdl.

Na úřadu získal demoliční výměr, aby mohl bourat a zároveň se podle Rýdla rozeběhlo zkrácené stavební řízení. Po demolici začal se stavbou podle svých slov s přesvědčením, že udělal vše, jak měl. Certifikát o proveditelnosti stavby, který nahrazuje stavební povolení,  v tu chvíli ale neměl.

„Stavební úřad běžící stavební řízeni zastavil proto, že jsem byl moc napřed. Proto mi teď nařídil odstranění stavby a já okamžitě požádal o dodatečné povolení. Dostal jsem i příkaz k zastavení stavby, a to jsem udělal,“ uvedl mluvčí s tím, že má znovu zažádáno o stavební povolení, které nyní nemůže vést ve zkráceném řízení.

„Situace mě mrzí a rozhodně to nebyl můj cíl. Mrzelo by mě, kdyby se tato věc měla jakkoli dotknout jména ŘSD. Je to má soukromá záležitost, ve které jsem v dobré víře pochybil,“ doplnil Rýdl.

Mluvčí Prahy 20 nechtěla případ komentovat vzhledem k tomu, že není správní řízení ukončeno. Uvedla pouze, že Stavební úřad vede ročně více než deset řízení o nařízení odstranění nepovolené stavby.

Dodatečným povolením řeší věc podle mluvčí většina majitelů, kterým úřady ve většině případů stavbu povolí ze strachu ze zdlouhavých sporů.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Dva boeingy aerolinek Smartwings se střetly při pojíždění na Ruzyni

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy...

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy Smartwings. Cestujícím se nic nestalo. Jeden...

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Hra o život. Zpověď fotbalisty o pokeru, ruletě, alkoholu a léčebně

Tomáš Fabián na snímku pro Magazín DNES.

Skoro třicetiletý chlap dost dlouho hrál fotbalovou ligu. K tomu přidával poker, ruletu a občas se napil. Řítil se do...

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Poklad na rozcestí. Klapne Součkovi velký přestup? Nebo ho Slavia udrží?

Tomáš Souček rozhodl o výhře Slavie nad Jabloncem.

12 gólů a 6 asistencí. Od defenzivního záložníka byste takovou nálož sotva očekávali. Tomáš Souček se rozhodl, že bude...

Další z rubriky

Výjezd z dálnice D1 u Čestlic uzavřela nehoda kamionu, vytekla z něj nafta

Ve čtvrtek ráno zkomplikovalo dopravu na D1 ve směru na Brno několik nehod a...

Výjezd z dálnice D1 na 8. kilometru u Čestlic ve směru na Brno uzavřela v pondělí večer nehoda kamionu, který najel na...

Lupiči nabízeli muži v parku sex, pak ho napadli a okradli

Zloději nabízeli muži v parku sex, pak na něj zaútočili a okradli ho

Pražská policie hledá dva lupiče, kteří pod záminkou sexu okradli muže v parku na Žižkově. Jeho kartou poté platili ve...

Syn bodl matku do oka a pokusil se ji vytlačit z okna, dostal patnáct let

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Senát Městského soudu v Praze uzavřel případ z loňských Vánoc, kdy osmatřicetiletý Petr S. zaútočil v bytě v jednom z...

Najdete na iDNES.cz